BUDE KUNT THUIS V F Juist omdat het hele proces digitaal gaat, is de bezorger extra belangrijk. Die heeft het contact met de klant. Hij moet dus attent, vriendelijk en efficiënt zijn. Jacques Stuart (28) is bezor ger in de regio Den Haag. 'Per dag bezorg ik bij zo’n 16 a 17 klanten. Ik rijd nu veel in het centrum, dan haal je dat makkelijk. Per klant zijn we ongeveer 15 minuten kwijt. Sommige klanten zitten echt verlegen om een praatje, maar daar heb je meestal weinig tijd voor. Bij bedrijven daarentegen gaat het afleve ren snel en zakelijk. Bezorgen in het bui tengebied duurt langer omdat je verder moet rijden en het lastiger is om het juiste huisnummer te vinden. i Helemaal als het donker is! Bij rou tes in het buitengebied kun je daarom minder klanten inplannen. Soms is het wel ^tóuwen hoor; driehoog zonder lift met kratten ^roare boodschappen. En gelukkig ben ik niet bang voor honden!’ ste bezorgers rijden. De tweede ronde start om ^|OO uur. We bezorgen tot 21.00 uur. Het gehele logistieke proces moet vlekkeloos verlo pen. Daar worden we op beoordeeld: snelheid en nauwkeurigheid. Net als fysieke winkels kampen we met een scheve verdeling over de week. Op dinsdag en woensdag is het heel rustig, terwijl we op don derdag, vrijdag en zaterdag onze benen uit het lijf lopen. Er zijn dan meer orders en bovendien komen dan ook de voorraden binnen. We wer ken daarom met veel parttimers. Op drukke dagen rijden er wel 90 bezorgers en werken er ook nog eens 90 medewerkers in het maga zijn. Door de sterke groei brengen we steeds meer discipline aan in onze werkprocessen. De enige beperking is de ruimte in het maga zijn. Maar voorlopig kunnen we de groei nog ^^1 aan!' Bezorger Jacques Stuart: ‘Soms is het wel sjouwen; driehoog zonder lift’ J 4/

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 13