Handmatig laden in DC Tilburg Muisarm aangepakt op hoofdkantoor 9 Aha jachten worden echter tot een minimum beperkt door op een verantwoorde manier met je werk om te gaan. Het arbobeleid van Albert Heijn richt zich dan ook vooral op preventie. van het vak Het grote schrikbeeld van iedereen die veel achter de computer zit: RSI-klachten. Het overkwam Richard Roosenboom, coördi nator Berichten WinkelWeb. ‘Ik zit zo’n acht uur per dag achter het scherm en kreeg enorme last van mijn rechterhand en -arm. De bedrijfsarts gaf me een softwareprogramma dat uitrekent hoe vaak je een ontspanningspauze moet inlassen. Ook kreeg ik een poster mee met rek- en strekoefeningen. Maar het bleek toch niet afdoende. Toen heeft de bedrijfsarts een afspraak meteen arboadviseurvan Maetis geregeld. Die komt op je werkplek langs en bekijkt jouw manier van werken en wat er verbeterd kan worden. Zoals je houding, de stand van bureau en stoel, en de plek waar je je documenten legt. Dat leverde veel nuttige tips op. Armleuningen bijvoorbeeld, zodat ik niet steeds mijn armen hoef op te tillen. En een documenthouder. Die aanpassingen waren trouwens binnen drie dagen geregeld, hartstikke positief. En het werkt. Mijn klachten zijn nu al aan het verminderen.’ LU CE Êj LU CO Q UJ O O In DC Tilburg worden dit voorjaar ruim vierhonderd medewerkers en tweehonderd chauffeurs getraind in het handmatig laden van vrachtwagens. De opleiding is puur een initiatief in Tilburg, op advies van Centraal Transport. Peter Leegstraten van Centraal Transport: ‘Onderzoek wees twee jaar geleden uit dat handmatig laden veel efficiënter is. De DC-medewerker en de chauffeur laden nu samen de rolcontainers handmatig in de vrachtwagen. Daardoor wordt het gebruik van onder meer wisselopleggers en laadtrucks uitgeschakeld. Ook ergonomisch blijkt dit heel verantwoord. Mits op de goede manier aangepakt, is de handmatige manier misschien zelfs nog wel beter. Medewerkers heb ben geen last meer van de “klap in de rug” die laadtrucks veroorzaken. Ook is het veiliger, omdat je beter zicht hebt op mensen in je omgeving. Om medewerkers en chauffeurs te leren hoe ze het beste rol- L containers kunnen verplaatsen en wegzetten, biedt DC Tilburg een 1 grootscheepse training aan. Het geheim: de rolcontainer op H schouderhoogte vastpakken, beheerst en niet te snel op gang brengen en op dezelfde manier ook weer afremmen. Dat is de kracht. Ook handig om te weten voor winkelmedewerkers en medewerkers van de andere distributiecentra.’

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 9