Arbeidsomstandigheden in kaart gebracht Pijnloze afrekening in de winkel ‘Kassa draaien’, achter de computer zitten of zware containers sjouwen: overal liggen gezondheidsrisico’s op de loer. Aha s Risico’s arbodeskundige Jolanda Wassenaai Als proef begonnen, inmiddels in honderd winkels geplaatst: het nieuwe kassameubel Atoom. Het blijkt een overduidelijke verbetering voor de werkomstandigheden. Om te beginnen is Atoom een stuk ruimer dan het oude meubel. Doordat de stoel gemakkelijk onder de band kan wor den geschoven, kunnen medewerkers afwisselend zitten en staan. Bovendien is de band voorzien van een zogenaamde bioptic scanner, die de producten van af vijf kanten scant. Zo hoeven caissières de artikelen niet zelf om te draaien, wat een belangrijke ontlasting voor de pols betekent. Kees van Rijn, SM AH 1576 Hoorn: ‘Gewoon perfect. Je zit niet, zoals vroeger, in een keurslijf op de stoel, omdat hij helemaal verstel- en wendbaar is. Ook het scannen gaat een stuk makkelijker. Caissières hoeven geen draai meer te maken, maar kunnen recht vooruit blijven zitten. En tegelijkertijd oogt dat een stuk klantvriendelijker.’ bijvoorbeeld. En voorlichtingsmateriaal om RSI- klachten te voorkomen.' ‘Sinds 2003 heeft elk filiaal een eigen coördi nator Filiaal Hulpverlening, die er onder meer op toeziet dat het Plan van Aanpak jaarlijks wordt geëvalueerd en verder wordt opgepakt. Verder is voor de winkels afgelopen jaar ook het PAGO-beleid (Preventief Arbeids Gezondheids Onderzoek) afgerond. De PAGO-vragenlijst ana lyseert welke risico’s medewerkers in hun werk lopen. Voor de bedrijfsarts kan de uitkomst een signaal zijn om iemand uit te nodigen. Ook is de afdeling Arbeidszaken bezig met de aanscher ping van het ziekteverzuimbeleid, waarbij reïn tegratie van medewerkers een belangrijke inzet is. Medio 2004 krijgt dit zijn beslag.’ Er is de afgelopen jaren een hoop gebeurd om de arbeidsomstandigheden binnen Albert Heijn te verbeteren. De afdelingen P&O en Arbeidszaken hebben op verschillende fronten beleid ontwikkeld dat gericht is op het voorko men van allerlei soorten klachten. ‘Startpunt voor het arbobeleid is de Risico-lnventarisatie Evaluatie (RI&E), daarna volgt een Plan van Aanpak', zegt ‘In 2003 vond de RI&E voor het hoofdkantoor plaats, de winkels en distributie centra startten hier al in 1999 mee. In enkele gevallen is de RI&E zelfs al een tweede keer uit gevoerd, in verband met verbouwingen of de invoering van nieuwe werkmethoden. Daar is een aantal acties uit voortgekomen. Een speci aal voor Albert Heijn ontworpen kassameubel B.

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 8