n i IK STA IK£7A 3 Aha w Vitaliteit binnen een vernieuwde structuur Directievoorzitter Dick Boer blikt terug op de afgelopen periode IK 8EH DE BAAS// JULLIE MEERDERE JULLIE MOETEN luisteren naar $4 in Regionale DCs en en Landelijke DCs, evenals upsmdowns op het prikbord winnen van het vertrouwen van klanten. De nadruk ligt daarbij op het revitaliseren van het bedrijf. Door de eigen krachten te bundelen en verder te ontwikkelen. De structuur is vereen de diverse werkmaatschappijen waren met Ahold bestuursvoorzitter Anders Moberg bij maals benadrukken dat we de supermarkt voor iedereen willen zijn. Prijs is dan belangrijk, maar hulpkracht. Deze probeert zijn best te doen maar is in de ogen van zijn baas een stuntel. Verder treffen we in de strips mevrouw den Ham, meneer Piep en mevrouw Klep van respectievelijk de slagerij, de kaas- en de baby- afdeling aan. Momenteel heeft Frank Smit bijna drie stripboeken op de markt gebracht en zijn strips worden gepubliceerd in een Alkmaarse krant. De redactie behoudt zich het recht voor om (te) lange brieven in te korten. Anonieme brieven worden niet geplaatst. Vermeld altijd je adresgegevens en telefoonnummer zodat de redactie eventueel contact met je kan opnemen. voudigd. Er is binnen de retail organisatie een zogenaamde Arena structuur gebouwd. Dit betreft in Nederland: Albert Heijn, Etos, Gall Gall en Dell XL. De lijnen tussen de verschillende bedrijven zuilen korter zijn waardoor we beter van eikaars kennis en kunde gebruik kunnen maken. Jan Andreae is op eigen initiatief teruggetreden uit de Raad van Bestuur van Ahold. Ik heb veel respect voor de bijdrage die hij gedurende 20 jaar aan Albert Heijn heeft geleverd, met name waar het de aanzet tot differentiatie van de ver schillende formules betreft zoals AH XL, Albert en AH to go en de aanpassing van logistieke proces- Replenishment zijn mede van zijn hand. Vitaliteit zal het motto zijn. Niet alleen binnen de vernieuw de structuur van Ahold, maar ook binnen Albert Heijn als winkelorganisatie. hoog in het vaandel staan. Verder was ik twee weken terug in Washington voor besprekingen met Ahold. Alle directies van Wil jij reageren op de inhoud van de Aha? Dat kan via deze brievenrubriek! Je kunt ons bereiken via aha-magazine@ah.nl. Via de gewone post kan ook: Albert Heijn, Afdeling Interne Com municatie, Redactie Aha, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. De leukste, meest kritische, spannendste of op een andere manier opvallende brief wordt beloond met een cadeaubon van 30 euro. k Dit stripje is gemaakt door Frank Smit (43). Naast medewerker bij AH XL Alkmaar is hij striptekenaar en karikaturist. In de strip staat Meneer A. Hondje centraal als bedrijfs leider en eigenaar van de supermarkt. Hij vormt zelf het grootste probleem voorz'n klanten en personeel omdat hij ongeduldig is en bovendien een groot ego heeft. Daarnaast is een hoofdrol weggelegd voor Sjaak, een 1 In deze rubriek gaf ik het al eerder aan. Heel cent verlagen. Klanten krijgen dus voortaan top- 2004 zal in het teken blijven staan van alertheid kwaliteit voor een redelijke prijs. Want ik wil nog- en snelheid van handelen. Prijs blijft daarbij, naast service en kwaliteit, een belangrijk aan dachtspunt. Ik ben er daarom trots op dat we de uiteraard blijft service, kwaliteit en innovatie afgelopen twee weken bijzondere prijsverlagin gen hebben kunnen doorvoeren, voor Perla kof fie en voor vlees. Vlees valt onder de versproducten van Albert Heijn en is daarmee onderdeel van de kern van onze supermarktformule. De kwaliteit van vlees heeft daarbij nooit ter discussie gestaan. We kennen precies de herkomst van al onze vers producten. Vlees is eigenlijk onderte verdelen in elkaar om de herstructurering, de visie en strate- sen. De huidige logistieke infrastructuur, de twee groepen, de dagelijkse producten voor alle- gie te bespreken. De lijnen voor 2004 tot 2006 dag zoals gehakt, kip en hamlappen. Daarnaast zijn uitgezet. Dit alles met de focus op het terug- Vandaag voor Morgen en automatisch ®bben we de speciale producten waar we trots op zijn zoals Greenfields en Biologisch. Door onder andere een herschikking van het assorti ment konden we de prijzen soms tot wel 25 pro-

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 3