De lekkerste winkel De hele dag dodr i HET GROTE VOORD Aha 8 I Jordy Elbersen is verkoopspecialist Bake-off in AH 1311 Utrecht. Jordy en zijn collega's hebben het afgelopen jaar een enorme sprong gemaakt in de omzet. Kennelijk draait hun Bake-off goed. Jordy: ‘Om de hele dag vers brood te hebben, volg je gewoon het bakplan. Je moet daar even tijd in inves- Natuurlijk kan Joep Schaft, catego rymanager Bakery, zich helemaal vinden in de stelling ‘de hele dag door versgebakken brood’. ‘Dat is namelijk het grote voordeel van Albert Heijn ten opzichte van bijvoor beeld de warme bakker’, reageert Joep. 'Die warme bakker bakt alleen en bij ons kun je ook ’s middags en na het werk nog vers brood krijgen. Daarnaast hebben wij onze eigen recepturen zoals pain de boulogne, zaanse snijder en croissantjes.' Reiniervan der Kuy begint te glimlachen: daar sluit hij zich helemaal bij aan. Reinier is SM van winkel 1080 op het Gelderlandplein in Amsterdam, een van JE grootste Albert Heijn-winkels in Nederland. I Reinier: ‘In vergelijking met andere super markten hebben wij gewoon veel meer keuze en kwaliteit. Vooral ons grote assor timent verse producten is onderscheidend. We leveren er recepten bij en onze medewerkers hebben een uitgebreide warenkennis om klanten te helpen bij het maken van hun keuze. Mensen komen hier bijvoorbeeld speciaal voor het vlees, terwijl aan de overkant een slagerij zit. Met de winkel- uitstraling maken we ook duidelijk dat we de lekkerste win kel van Nederland zijn. We proberen mensen te verleiden. Kom je nu de winkel binnen, dan loopje direct tegen de champagne aan die we presenteren met paling en een lekkerstukje haring. Hoewel iedereen op de knip schijnt te letten, loopt dit als een tierelier. Het gaat om de combinatie waarin je dingen aanbiedt.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 8