1 Anders Moberg deinst niet terug voor een uitdaging. Dat heeft hij de afgelopen vijf maanden als de nieuwe topman van Ahold wel bewezen. ‘Als ik iets in mijn hoofd heb, ga ik het doen ook.’ 13 Aha l te winnen De Zweed Anders Moberg (53) en zijn vrouw Ragnhild hebben drie kinderen. Een zoon van 23 en twee dochters van 16 en 18 jaar. Sinds zijn komst bij Ahold verblijft hij in Nederland in een hotel. Zijn gezin woont in het Amerikaanse Atlanta. De verwachting is dat zijn vrouw, één van zijn dochters én hun hond nog dit jaar in Nederland komen wonen. In zijn vrije tijd is Anders graag bij zijn gezin en speelt hij golf. LOOPBAAN Anders trad in 1970 in dienst bij het Zweedse IKEA. Hij beschouwt Ingvar Kamprad, de oprichter van het meubelconcern, als zijn leermeester. In 1986 werd hij de hoogste baas bij IKEA. Dat bleef hij tot 1999. In hetzelfde jaar werd Anders president van de iternationale divisie van het Amerikaanse Home Depot. Deze functie heeft hij tot 2002 uit geoefend. Begin dit jaar werd Anders de nieuwe topman bij Ahold. ten te blijven. Ik weet dat je in een winkel con tinu onder druk staat en stress hebt. Ik heb zelf eens een keer achter een kassa gewerkt. Toch is het de kunst om onder alle omstandigheden vriendelijk te blijven. Behandel klanten zoals je zelf ook graag behandeld wilt worden. Als je dat in de praktijk brengt, verstevig je de relatie met je klanten. In mijn dagelijks werk probeer ik zelf ook altijd vriendelijk te blijven. Ik zeg wat ik denk, maar altijd op een vriendelijke manier.’ y? LU CZ> VASTBERADEN ‘Deze baan heb ik geac cepteerd omdat het een grote uitdaging is. Ik hou van uitdagingen. Daarom ben ik naar Ahold gekomen. Niet voor het geld.’ Met één hand haalt Anders zijn bril van zijn neus en legt hem voorzichtig voor zich op tafel neer. ‘Ik wil iedereen ook vragen om mij op mijn prestaties te beoordelen, niet op wat er in de media over mij wordt geschreven. Nogmaals: ik ga dit bedrijf in twee, driejaar weer op de rails zetten. Daar ga ik voor. Iedere Albert Heijn-medewer- ker moet dan weer trots op Ahold kunnen zijn. En als ik mezelf eenmaal een doel heb gesteld, dan ga ik er helemaal voor. Dan kan ik de hoogste berg beklimmen. Ik kan wat dat betreft slecht tegen m’n verlies. Ik wil graag winnen.’ HARDWERKEND ‘De mensen bij Albert Heijn runnen een fantastisch bedrijf. In de winkels die ik heb gezien, zag ik hardwerkende, vriendelijke mensen. En het is niet gemakkelijk om altijd even geduldig en aardig tegen klan- B ELO FTE Anders haalt zijn ‘input’ uit ver schillende hoeken. Bij meneer Albert Heijn bij voorbeeld, waar hij af en toe contact mee heeft. ‘Hij heeft mij een hoop geleerd over de waar den en historie van het bedrijf. Hij heeft het niet zozeer over de cijfers, maar meer over zijn visie op hoe je je klanten het beste kunt behan delen. Eenmaal belde hij en zei dat hij een gerucht had gehoord’, Anders glimlacht als hij weer aan dat telefoontje terugdenkt. ‘Het gerucht dat we Albert Heijn zouden verkopen. Ik heb hem verzekerd dat het verkopen van één van onze kroonjuwelen zeker niet mijn bedoe ling is.’ even makkelijk. Ik probeer een assortiments- groep altijd als een doorsnee klant te door gronden. Het schap met koffiemelk bij Albert Heijn bijvoorbeeld. Hebben we echt zoveel varianten nodig? Welke is de beste? Wat is het verschil? Als ik moeite heb om een keuze te ^naken, heeft een klant dat ook. Ik vind dat we ^Fiéér alternatieven dan de concurrent moeten hebben, maar laten we hierin niet doorschie ten. Dat een klant het assortiment begrijpt, is het belangrijkst. Anders lopen ze weg. Dat deed ik in het geval van de koffiemelk ook.’ INPUT ‘Als ik ergens mijn twijfels over heb, stel ik vragen. Ik vraag bijvoorbeeld of mensen zien wat ik zie. Kun je het me uitleggen? Waarom doen jullie dit zo? Begrijp jij dit? Ik wil ze de ogen openen door mijn frisse blik op iets te geven en niet te zeggen “dit en dit is slecht.” Ik ben graag op pad; ik spreek veel mensen uit de organisatie. Dan vraag ik hoe ze over bepaalde zaken denken.’ Lachend: ‘Het is niets voor mij om alleen in mijn kantoor te zitten en grote strategieën uit te werken. Om te weten wat er speelt en een strategie te maken, moet je in contact zijn met je organisatie. Ik heb niet alle wijsheid in pacht, hoor. Het is geen “one- man-show”, al zou je dat door alle aandacht voor mijn persoon in de afgelopen maanden bijna gaan denken.’ BALANS ‘Bij een aantal van onze werk maatschappijen zag ik hier en daar dat leveran ciers een grote invloed op onze schappen heb ben. Ze kunnen hierdoor overvol raken. En het is lang niet altijd zo dat als je meer van iets aan biedt, je ook meer verkoopt. Het gaat om de balans in het assortiment. Die balans moeten we, samen met diezelfde leveranciers, vinden. We mogen nooit vergeten om met de ogen van een klant naar het assortiment te kijken. De keten begint immers niet bij Ahold, niet bij de ^^verancier, maar bij de klant.’ z LU O o 1

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 13