De klant is altijd koning Ik ben weleens geïrriteerd’ Marleen Lanphen C44J, counter- medewerker AH 8513 Blaricum Ik vermijd conflicten’ ‘Helemaal mee eens’ ‘Voor 99,9 procent mee eens’ ‘Soms verwachten ze het onmogelijke’ Gerard Mulder (41), supermarktmanager AH 1320 Utrecht fs- Aha (■I Marïska de Boef [26], caissière AH 8506 Dreumel Cees van de Wouw (41 teamleider DC Geldermalsen Marjan van Draanen (511, medewerker Klantenservice Hoofdkantoor «I M o |L De stelling Ongeveer mee eens, hartstikke oneensja en nee. In Rumoer reageren medewerkers op een pittige stelling over een netelig onderwerp. ‘Bij ons is de klant altijd koning. Ook al is de klant boos, I je moet toch zorgen dat hij weer met een tevreden gevoel de winkel uitgaat. Je probeert het altijd op te lossen. Van binnen voel ik me weleens verschrikkelijk geïrriteerd, maar ik blijf vanbuiten altijd heel vriendelijk. Bij jongeren bijvoorbeeld, die drank willen kopen, maar het niet meekrijgen van ons. Dan is het belangrijk dat ze de winkel netjes verlaten, zonder al te veel stampij. Elke maandagochtend krijgen we weer op het hart gedrukt: beantwoord altijd een vraag van de klant en loop altijd even mee. Klanten stellen dat heel erg op prijs.’ ‘Wij zitten in een dorp. Klanten moeten het hier echt hebben van onze service. Als ze bepaalde wensen hebben proberen we die te vervullen, ook al hebben we dat niet in ons assortiment. Als je zelf boodschappen doet zou je dat ook zo willen. Maar er zijn wel klanten bij die zich letterlijk als “koningen" gedragen, zo verheven voelen ze zich boven ons. Dan staan er twee mensen voor hen in de rij, klinkt het meteen heel ongeduldig: kan er geen kassa bij? Dan doe ik net of ik het niet gehoord heb, ik vermijd conflicten.' ‘Nou... bijna altijd. We werken tenslotte I in een dienstverlenende sector. Maar sommige klanten verwachten echt het onmogelijke. En als je daar niet aan voldoet, worden ze ronduit onbeschoft. Laatst was er een storing in het kassasysteem. Een van de klanten accepteerde dat niet en weigerde bij een andere kassa af te rekenen. Begon hij me daar de caissière uit te schelden! Ja, dan heb ik het wel gehad. Maar: ik blijf altijd rustig en vriendelijk. Ook klanten die zich zeker niet als koning gedragen, behandelen we met alle egards. Als ze echt verkeerd willen, brengen we ze gewoon keurig naar buiten. Want esca latie moet je tot elke prijs voorkomen.’ ‘Voor het grootste gedeelte van de klanten I kun je heel veel doen. We geven onvoor- waardelijke kwaliteitsgarantie en bij een redelijke klacht krijgen klanten altijd hun geld^ terug. Daarnaast bemiddelen we tussen klan^ producent en filiaal. Zo heb ik laatst voor een klant voor elkaar gekregen dat een winkel een bepaald dieetartikel vast in het assortiment opnam. Dan heb je een gelukkige klant. Een enkeling is echter nooit tevreden te stellen. Zo iemand vindt bijvoorbeeld een wurmpje in een krop sla en eist dan meteen een aanzienlijk bedrag. Dan is het “helaas pindakaas", maar daar trekken we echt de grens.’ ‘Voor het DC zijn de winkels de directe klanten. Wat zij J vragen, moeten wij draaien. Daar doen we alles voor. Al zou een filiaal de dozen op z’n kop aangeleverd wil len krijgen: wij passen onze werkwijze daar op aan, al hangt daar wel een prijskaartje aan. Op dit moment leveren we ruim 98 procent van de bestellingen uit en maken we slechts in 0,25 procent een pick-fout. Bij iedereen hier wordt er dan ook constant op gehamerd wat de gevolgen zijn van een verkeerde beslissing. Als wij niet de juiste bestellingen op tijd uitleveren, heeft niet alleen de winkel daar last van, maar is uiteindelijk de klant bij de kassa de dupe. Daar zijn we ons steeds heel erg van bewust.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 6