L Albert Heijn loopt voorop met nieuwe opleidingsmethode Werken alle winkels al op de nieuwe manier? fl Aha 12 Ze waren op 23 en 24 september in Nederland: Pedro, Magdalena, Sveneric, Anette en Alena. Ze komen uit Spanje, Polen, Zweden, Noor wegen en Tsjechië en zijn bij een van Aholds Europese supermarktketens verantwoordelijk voor de winkelopleidingen. Op de netwerk- bijeenkomst in Zaandam bespraken ze de laat ste stand van zaken in ‘hun’ winkels. Gastheer was Jens van der Kerk, hoofd Opleidingen Albert Heijn. Hij presenteerde de nieuwe manier van opleiden binnen Albert Heijn. Wat is er nieuw aan de manier van opleiden? Jens: ‘Net als bij veel grote bedrijven is bij Albert Heijn de visie op training en opleiding veranderd. De steekwoorden zijn: just in time, just enough en on the job. Dit voorjaar is Albert Heijn begonnen met de nieuwe aanpak.’ Wie: Alena Oljarova Werkmaatschappij: Ahold Czech Aantal Winkels: 21G Aantal medewerker;; 11.851 De nieuwe methode klinkt als iemand goed inwerken. ‘Dat is het eigenlijk ook. Maar lange tijd dach ten we dat het beter was om mensen buiten de deur op te laten leiden door vakspecialisten of professionele trainers. Het rendement van zo’n off-the-job training blijkt niet hoog te zijn, om dat de situatie in de praktijk altijd anders is dan in het klaslokaal.Wij noemen dat “transfer- verlies”. Dat heb je niet als de baas je opleidt.’ Waar haalt de leidinggevende de tijd vandaan? ‘Als het goed is, maakt Blauw tijd vrij voor het beter begeleiden van medewerkers. De winkel - organisatie is transparanter geworden: “wie doet wat wanneer”. En dankzij TIM ziet de lei dinggevende in een oogopslag wie nog waar voor opgeleid moet worden.’ LES OP DE WINKEL' I Wie: Sveneric Johansson Werkmaatschappij: ICA group Sweden /Aantal Winkel;; 1.800 /Aantal medewerker;; 7.8.000 We; Pedro Pequino Werkmaatschappij: Ahold Supermercados S.L. (Spanje) /Aantal winkel;; G27 /Aantal medewerker;; 1H.000 Wie:/Aagdelana Lep Werkmaatschappij: Ahold Polska Aantal winkels: 111 Aantal medewerkers: 12.000 Wie of wat is TIM? ‘Dat is de Taak Inzetbaarheids Matrix, een elektronische tabel waarin staat aangegeven op welk niveau iemand een taak zou moeten uitvoeren en op welk niveau iemand de taak feitelijk uitvoert. Als daar verschil tussen is, heeft die persoon training of opleiding nodig.’ ‘We merken dat tot nu toe vooral ZO’s op de nieuwe manier worden opgeleid; de super- marktmanagers-in-opleiding, de verkoop- managers-in-opleiding. Leidinggevenden aarzelen blijkbaar om medewerkers die al langer in dienst zijn, via de nieuwe methode op te leiden. Terwijl die juist ook voor hen is ontwikkeld.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 12