I ‘Het moet allemaal simpeler’ ‘Je moet er de tijd voor nemen’ ‘Het gaat over te veel schijven’ ‘Ik pleit voor één database’ ‘We praten veel met winkels’ Albert Heijn heeft te veel ingewikkelde systemen I Aha Roelien Breeuwer, project leider PALLAS HK Zaandam Tony Vendrig, hoofd afdeling Replenishment HK Zaandam Dorine Cuperus, SM AH 1544 Den Haag Karin Berns, caissière AH 1217 Goirle Lidy de Boer, medewerker personeelszaken DC Zaandam M 0 rr Ongeveer mee eens, hartstikke oneens ja en nee. In Rumoer reageren medewerkers op een pittige stelling over een netelig onderwerp. ‘De systemen zijn niet ingewikkeld, maar de instructie is I niet afdoende. Er is wel prachtig instructiemateriaal ont- wikkeld, maar omdat er maar één boek van is, moet het steeds worden gekopieerd. Ik ben zelf ooit begonnen als ver koper, dus ik heb alle systemen van Albert Heijn door de jaren heen weleens gebruikt. Het instructiemateriaal is uitgesplitst naar verschillende niveaus, dus voor iedereen prima te begrij pen. Als je jezelf maar motiveert om er even in te duiken.’ 'Ik ben het helemaal eens met deze stelling. De afgelopen I jaren is er veel in de systemen gebouwd, waardoor het inge- wikkeld is geworden. Gevolg is dat zich vervelende verstorin gen voor kunnen doen. Veranderingen in systemen leiden dan tot onverwachte gevolgen voor andere systemen. Automatisch Aanleveren voor vers is daar een goed voorbeeld van. Een prach tig systeem, maarte ingewikkeld. Daarom zijn we er sinds kort mee gestopt. We zijn nu bezig met replenishment voor houdbaar: simpeler, robuust en het werkt inmiddels goed. Volgend jaar gaan we dat voor houdbaar in alle winkels uitrollen. De komende jaren richten we ons op het simpeler maken van processen en systemen. Een flinke klus, maar het moet gebeuren.' ‘We doen erg ons best om de I systemen te vereenvoudigen. En daarbij praten we veel met winkels. Bij elke stap die we zetten, denken we steeds aan de medewer kers die ermee moeten werken. Op dit moment wordt het managementinfor matiesysteem PALLAS in fases uitge rold in de winkels. Dat systeem ver vangt een aantal overzichten in het wat oudere systeem FBIS. In plaats van het simpelweg tonen van gegevens, laten we ook meteen op het scherm zien of het goed gaat. Zo komen pro blemen veel sneller aan het licht. Winkels hebben ons al laten weten dat PALLAS inderdaad overzichtelijk is. En we krijgen ook tips van ze. Door goed naar elkaar te luisteren, kunnen we veel systemen verbeteren.’ I ‘Helaas klopt dat wel. Het grootste probleem is I dat er allerlei verschillende systemen zijn die niet met elkaar kunnen communiceren. De gegevens van nieuwe medewerkers moet ik wel in vier systemen telkens opnieuw invoeren! En adresgege^b vens van een medewerker kan ik niet oproepen als ik hem een brief wil sturen. Om over het printen van overzichten nog maar te zwijgen. Die moeten we opvragen via Accounting Plaza. Al dat handmatige invoeren kost veel tijd en verhoogt bovendien de kans op fouten. Maar ik vertrouw erop dat de knappe kop pen van Albert Heijn binnenkort één personeelsdata- base zullen ontwikkelen, waarin alle gegevens terug te vinden zijn.’ ‘Ja hoor, daar kan ik me wel in vinden. Het gaat vaak I over te veel schijven je kunt nooit iets direct doen, het is altijd alleen mogelijk via via. Als je iets wilt invoeren, moetje eerst een aantal handelingen doen. Ik ben verant woordelijk voor de tijdschriften en de kranten en gebruik dus regelmatig FVOS. Dat vind ik op zich wel een goed sys teem, op de retourmeldingen na. Als je één retourzending hebt geaccepteerd, kun je niet een tweede zending accep teren, maar moetje eerst weer helemaal terug naar het zendingen-scherm. Op de andere systemen van Albert Heijn heb ik niet zo'n zicht, maar ik hoor m'n collega’s ten minste nooit klagen.’ De stelling: 6

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 6