‘Mijn collega’s halen grapjes uit en zo iiama Albert Heijn heeft zo’n 65 wajongers in dienst V Aha 12 Glenn Shaw haalt een aardbeientoetje uit het krat, kijkt naar de datum en zet het in de koelcel. Hij werkt geconcentreerd; de kratten met zuivel staan nogal in de weg. Pauzeren doet hij in de kleine kantine. ‘Hé’, zegt collega Wil als ze binnenkomt, ‘je zit op mijn stoel!’ ‘Pech’, lacht Glenn, ‘ga maar ergens anders zitten.’ Altijd beleefd Glenn werkt vier dagen per week. Omdat hij in die tijd de helft doet van wat zijn collega’s doen, betaalt Albert Heijn hem vijftig procent van zijn salaris. De rest komt van het UWV, het voormalige GAK. Na drie tijdelijke contracten hoopt bedrijfsleider Frank Korfage dat hij Glenn volgend jaar een vast contract kan aanbieden. Grapjes In het begin voelde Glenn zich niet op z’n gemak in de winkel. Tijdens de lunch verstopte hij zich achter een tijdschrift. Als collega’s hem, op z’n Amsterdams, probeerden uit te dagen, leek hij dat niet te begrijpen. Inmiddels bijt hij flink van zich af. ‘Het leukste van het werken vind ik de manier waarop we met elkaar omgaan’, zegt Glenn. ‘Mijn collega’s halen grapjes uit en zo. We moeten veel lachen.’ ‘Glenn is mijn grootste vriend’, zegt collega Wil. ‘Gisteren kreeg ik opeens een zoen van hem. Zomaar.’ Glenn, een prima gozer Op het eerste gezicht lijkt er niets bijzonders aan de hand te zijn met Glenn. Toch heeft hij een speciale plaats binnen AH 1490 Amster dam. Glenn is wajonger. Hij is 21, maar door zijn verstandelijke beperking kan hij niet het werk doen van leeftijdgenoten. ‘Het duurt wat langer voordat ik dingen begrijp’, zegt hij zelf. ‘Soms snap ik pas na drie, vier maanden wat de bedoeling is.’ In maart 2001 is Glenn in de winkel gekomen. In de eerste week werd hij fulltime bijgestaan door een jobcoach van uitzendbureau United Restart. Samen vulden ze de schappen met fris dranken ‘van sticker naar sticker’. Na een maand intensieve begeleiding kon Glenn de frisdrank zelfstandig doen,‘mits er niets afwij kends gebeurt’, vertelt jobcoach Pauline Moret. ‘Glenn denkt heel rechtlijnig. Als hij eenmaal doorheeft hoe het moet, werkt hij consciënti eus en is hij niet snel afgeleid. Alleen als er iets onverwachts gebeurt, weet hij niet wat hij moet doen.’ Na een paar weken kreeg Glenn de zuivel erbij, en sinds afgelopen maart is hij in opleiding voor de emballage. Ook dat gaat goed, zolang klanten niet met grote tassen vol flessen komen aanzetten. Dan haalt Glenn er Korfage is blij met Glenn. ‘Een fantastische jongen. Trouw, sociaal en altijd beleefd tegen een collega bij. Pauline komt nog maar eens per vier weken. ‘Het loopt op rolletjes’, zegt ze. klanten. Het kost alleen extra tijd om hem voor te bereiden en om dingen uit te leggen. Hij zal bijvoorbeeld niet uit zichzelf de rom mel opruimen, maar als ik uitleg waarom dat moet, doet hij het zonder mopperen. Ik zeg altijd: er zit gewoon een kaartje met een gebruiksaanwijzing aan Glenn.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 12