Het is zwaar maar leuk werk. ‘De arbeids voorwaarden zijn hier veel beter geregeld dan bij schoon maakbedrijven.’ „'ll Diversiteitstraining? Wat is dat? Aha 6 A Beloningssysteem Als je je medewerkers motiveert, heb je geen problemen, is de filosofie van teamleider Stanley Stuart 41Hij heeft een beloningssysteem ontwikkeld om zijn mensen te motiveren. ‘Kijk’, zegt Stanley, ‘het werk hier is niet leuk. Het rotste is het om colli op te moeten halen. Om op schema te blijven, moet je er daarvan 140 per uur ophalen. Wie die norm haalt, mag de volgende keer een leuker klusje doen.’ Een leuker klusje is: het rijden op de heftruck. ‘Ik vind al die nationaliteiten hartstikke leuk. Maar we halen er niet altijd uit wat er uit te halen is. Hopelijk zorgen de diversiteitstraining en de komende taalcursus sen ervoor dat collega’s beter met elkaar kunnen communiceren.’ O Inge Kippers uit Nederland: Henry Emuze (40) uit Nigeria: Cihan Soysal (35) uit Turkije: Met dat soort beloningen motiveer je magazijnmedewerkster Elisabeth Oliveira (40) niet. In Brazilië gaf ze zelf leiding. Ze was manager van een zuivelfabriek waar twaalfhonderd mensen werkten. Ze reisde voor haar baan de hele wereld over, maar nu is ze een van de velen in het distributiecentrum te Pijnacker. Hoe kan dat? ‘Ach, de liefde’, zucht Elisabeth. ‘Ik kwam hem tegen in Nederland. Hij was rijks- ambtenaar.’ In het begin voelde ze zich niet echt tot hem aangetrokken, maar inmiddels hebben ze al zes jaar een fantastische relatie. Ze vindt het werk in het DC bijzonder goed geregeld, zoals ze alles in Nederland goed geregeld vindt. ‘Jullie zijn een klein land met zoveel verschillende culturen. Het mooie is dat jullie allemaal mengen. Dat doen wij in Brazilië niet.’ Nou ja, mengen... Daar denkt Stanley Stuart anders over. ‘Tot de functie van team leider is het multicultureel. Daarboven stokt het. Ik wil graag ook allochtonen in de raad van bestuur.’ Inge Kippers (33), P&O-manager DC Pijnacker: ‘De diversiteitstraining die afgelopen mei gehouden werd, was bestemd voor alle MT-leden, teamleiders en P&O- adviseurs. Door middel van rollenspelen lieten een externe trainer en acteur zien hoe snel er misverstan den kunnen ontstaan tussen medewerkers met een verschillende culturele achtergrond. Erg leerzaam. Uiteraard vinden wij dat je goed moet kunnen commu niceren met je collega's... Wij stimuleren bijvoorbeeld onze medewerkers om actief mee te denken in het werkoverleg. Maar sommige allochtone medewerkers zijn dat vanuit hun culturele achtergrond niet gewend. Taal is daarbij natuurlijk erg belangrijk. Daarom gaan we in september ook beginnen met Nederlandse taal cursussen voor allochtone medewerkers.' NB: Inmiddels hebben ook alle teamleiders van de andere distributiecentra een diversiteits training gevolgd. Ook zijn daar de Nederlandse taalcursussen al van start gegaan. Maar ik vind wel dat allochtonen zich ook aan ons moeten aanpassen. Laatst had ik een gesprek met een Turkse jongen. Toen werd dat gesprek onderbroken door een andere Turkse jongen die tegen hem Turks begon te praten. Kijk, dat is nou een voorbeeld van geen respect hebben voor een ander. Dan krijg je mij echt kwaad. De Turkse jongen waar ik mee in gesprek was vertelde de ander dat hij hem niet verstond. Die heeft het dus wel begrepen.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 6