GHANESE BOEREN Biologisch geteelde ananassen r? ha Eenvrouwszaken Geen liefdadigheid Vier keer het minimumloon 15 Africa F Van links naar rechts: Seth van de West African Fair Trade Fruit Company, het bedrijf dat ananassen levert aan Blue Skies: 'Albert Heijn? How do you spell that?’ Vevian, Operations Manager, in de controlekamer van Blue Skies, het productiebedrijf van AH fruitsalade. Vast in de modder... En daar zit je dan mijlenver van huis. ‘Don’t you worry, we have seen this before!’ Onder: Anthony, de directeur van Blue Skies, proeft een paar fruitsalades. Links van hem zit Mawunio, Quality Assurance Manager. De vrouw aan Anthony's rechterzijde is Gerry, Manager Supplier Diversity Initiative bij Ahold USA. Roland presenteert hier een copie van het bronzen beeld dat voor het Ahold-gebouw staat. Een vrouw met twee boodschappentassen. Het onderschrift: 'Opdat wij nooit vergeten voor wie wij werken!’ Ahold investeert ook in de opleiding van Ghanezen. In het oosten van het land leert een groep van 120 boeren om ananas te verbouwen. Het is de bedoeling dat de vruchten biologisch geteeld worden en het ‘fair trade’ keur merk krijgen. Als alles goed gaat, liggen de eerste ananassen in november 2004 in de winkel. Roland Waardenburg: ‘Voor een ontwikkelingsproject dat eco nomisch interessant is, heb je een lan- getermijnvisie nodig. De afnemer wil mooie, goede ananassen tegen een acceptabele prijs... maar die kunnen de mensen hier niet van de ene dag op de andere leveren.’ Het is niet de bedoeling om kleine Albert Heijn-winkeltjes in Ghana op te zetten. Wel geven medewerkers advies aan ‘eenvrouwszaken’, zoals Roland ze noemt. ‘Er is een straat met alleen maar bakkers, die allemaal precies hetzelfde brood ver kopen. Dan adviseren wij: ga je specialise ren! Doe iets met je brood!’ Roland benadrukt dat het project in Ghana geen liefdadigheid is. ‘Daar zijn we ontzettend voor gewaarschuwd: trap niet in die valkuil! Ahold blijft een commer ciële organisatie. Als dit project niet winstgevend was, zou de toekomst te onzeker zijn. Een volgende lichting bestuurders die minder met Afrika heeft, trekt dan misschien de stekker eruit. En daar is niemand mee geholpen.’ ^Jekent: ergens tussen drie en vier uur. Dan moet je dus niet weglopen na een kwartier.’ Uiteindelijk heeft Roland, met hulp van ministeries, ontwikkelingsorganisaties en andere Europese supermarkten een aantal plantages gevonden en een fruitverwerkings- fabriek: Blue Skies Ghana. Medewerkers van Blue Skies Ghana snijden en verpakken het fruit voor fruitsalades in wes terse supermarkten. Vijf jaar geleden werkten er 35 Ghanezen in de fabriek. Nu zijn dat er 560. ‘De laagst betaalde medewerker krijgt vier keer het Ghanese minimumloon’, zegt Roland tevreden. Blue Skies helpt op zijn beurt boeren uit de omgeving aan werk. De fabriek koopt in bij kleine fruitboeren, tegen een goede prijs. ‘Hier profiteren zo’n zeven mensen van één inkomen. Honderden Ghanezen hebben dus profijt van de fruitsalades.’ f w'

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 19