EEN VRUCHTBARE SAMENWERKING MET Het fruit wordt in Ghana geplukt, gesneden, in bakjes gedaan en per vliegtuig naar Nederland vervoerd. Nee, de fruitsalade die sinds eind april in de koeling van Albert Heijn ligt, is niet zomaar een salade. Dankzij deze salade krijgen boeren in Ghana een beter bestaan en genieten klanten van een ultraverse tropische fruitmix. En Albert Heijn? Die zorgt ervoor dat het project winstgevend is. Aha 14 1 Niet alleen aan jezelf denken Onvindbare boerderijen A Made in ‘We denken dat we iets kunnen betekenen voor Afrika’, vertelt Roland Waardenburg, Program Director van het Ahold Africa Sustainable Assistance Project (ASAP). Hij zit sinds augustus vorig jaar met zijn gezin in Ghana voor ASAP. ‘Ahold kan zijn kennis en ‘De Rolls Royce onder de fruitsalades’, noemt Wibo van den Ende van AGF de nieuwe mix. ‘Gemaakt van ananas, mango, papaya en pas sievrucht. De vruchten worden pas geplukt als ze rijp zijn. Daardoor is de smaak zo goed. In de tropen zijn de vruchten ook sappiger. Als je daar een mango eet, moet je daarna echt in bad.’Van den Ende kan het weten, want hij heeft jarenlange ervaring met de import van fruit uit Afrika. Nu verzorgt hij voor Albert Heijn de introductie van het fruit uit het West-Afrikaanse Ghana: de fruitsalade, en de ananas ‘solo’. De eerste taak van Roland was het vinden van bedrijfjes om mee samen te werken. Dat was niet gemakkelijk. ‘Het begint er al mee dat je die boerderijen niet kunt vinden. Ze liggen in het binnenland op één of twee uur rijden, maar een goede kaart ontbreekt. En de wegen zijn niet best: laatst moest onze jeep met een tractor uit de modder getrokken worden. Ik moest ook wennen aan de opvattingen van Ghanezen over tijd. Een afspraak om drie uur ervaring op het gebied van logistiek en ver- O koop inzetten om de mensen hier verder te helpen. Dat past bij “maatschappelijk verant woord ondernemen”: niet alleen aan jezelf denken, maar ook aan anderen die het moei- lijker hebben. We hebben voor Ghana geko zen omdat het land politiek behoorlijk stabiel is. Het is ook redelijk veilig, op wat overvallen na. En, heel belangrijk: ze spreken hier Engels.’ AS

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 18