•MM ‘Zes minuten ïs echt het maximum’ Hans Colak (26), AH to go, Coolsingel Rotterdam Aha 4 STELLING 1 We staan steeds minder in de keuken. Tegenwoordig staat het diner gemiddeld al binnen twintig minuten op tafel. Want we hebben het druk en besteden onze kostbare tijd liever niet in de keuken. SNEL, SNELLER, SNELST Vroeger, pakweg vijftig jaar geleden, stond de Nederlandse vrouw 's avonds nog zo’n twee uur in de keuken. Tegenwoordig eten we liever snel: we halen eten, laten het bezorgen, gaan uit eten of kopen een kant-en-klare maaltijd. Of we gebruiken maaltijdcomponenten zoals panklare stoofpeertjes of verse pasta. Uit onderzoek blijkt dat maar liefst 62 procent van de Nederlanders regel matig een complete voorverpakte maal tijd eet. Dat percentage groeit gestaag. Is dat erg? Niet echt, want kant-en-klare maaltijden zijn niet slechter dan zelf- bereide gerechten. Ze worden op zo’n manier klaargemaakt dat voedingsstof fen behouden blijven. De ingrediënten voor de AH koken stomen-gerechten worden bijvoorbeeld rauw in de verpak king gedaan. Want er gaan bij het stomen nauwelijks voedingsstoffen verloren, en dan is het extra belangrijk dat de basisingrediënten zo natuurlijk mogelijk zijn. 'We bereiden het kant-en-klare voedsel met grote zorg en aandacht', zegt Alice de Haan, categorymanager kant-en-klare maaltijden.‘Dat realiseren veel mensen zich niet. In onze fabriek in België wordt het kookproces van A tot Z begeleid door professionele koks en voedingsdeskundigen, onder aanvoering van meesterkok Joop Wijman. Vrijwel alle ingrediënten zijn vers. En het gaat er hygiënischer aan toe dan in de horeca of bij mensen thuis.' ‘Dat koken duurt me allemaal veel te lang. Ik ben maar alleen en heb nooit zin om in die keuken te gaan staan. Zes minuten is echt het maximum. Ik kan eigenlijk ook niet koken... Nou, een eitje kan ik bakken, daarmee kan ik al meer dan de gemiddelde man. Het liefst eet ik iets uit de frituurpan of een kant-en-klare maaltijd. Ik heb bijna alle maal tijden van Albert Heijn geprobeerd. Onbetwist nummer één voor mij is de Andijviestamppot met balletjes gehakt. Op twee staat de Hutspot, en de derde plaats wordt gedeeld door de Boerenkool en de Lasagna Bolognese. Ik bekijk het koken gewoon praktisch. Waarom zou ik gaan ploeteren in de keuken om bijvoorbeeld een stamppot te maken als ik die net zo goed uit het schap kan trekken? De kant-en-klare stamppot is sneller klaar, goedkoper, en mijn keuken wordt er niet vies van. En het is gezond genoeg hoor, in zo’n groentestamppotje zitten alle vitamines die je nodig hebt. Dat frituren is natuurlijk niet zo goed. Ik ben dan ook wat zwaarder dan de gemiddelde Nederlander. Wanneer er mensen komen eten, haal ik iets bij de Chinees om de hoek of de pizzeria aan de overkant. Als je dat een beetje leuk neerlegt op het bordje, is het goed te doen.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 4