De gezamenlijke strijd tegen winkelcriminaliteit T I I I i 15 Aha - 1- 1 1 Saskia Aalbers is verantwoordelijk voor de brochure ‘Veilig winkelen en wer ken’. Hierin staat uitgebreid beschreven wat Ahold in Nederland doet om de criminaliteit en overlast in winkels en winkelgebieden te beperken. Ook staat erin wat Ahold van de overheid verwacht om winkelen veiliger te maken. Omdat Chris van Zwam ervaring heeft met meerdere veiligheidsprojecten, kan hij beschouwd worden als een expert op dit gebied. Daarom heeft hij ook het handboek Veiligheid in de wijk geschreven. Dit handboek is op de website www.stichtingops.nl integraal te bekijken. ‘De Dienst Beveiliging Albert Heijn heeft zo’n twee jaar geleden het voortouw genomen om samen met circa 450 winkels in het Oude Noorden de strijd aan te binden tegen de criminaliteit. Om te beginnen hebben we samen met de winkeliersvereniging de problematiek in kaart gebracht. Het aantal criminele acties bleek twintig keer hoger te zijn dan bij de politie bekend was. Dat heb ben we actief onder de aandacht van de politie en gemeente gebracht. En met succes. Op dit moment is er meer politietoezicht in het Oude Noorden. Ook is er een telefoonnummer in het leven geroepen waarmee winkeliers snel in contact kunnen komen met een speciaal politieteam. Verder besteden we veel aandacht aan de verlichting en inrichting van het winkelgebied. En binnen kort beginnen we met instructieavonden voor winkeliers waarbij ze leren hoe ze om moeten gaan met agressief gedrag. Ons veiligheidsproject is nu structureel opgenomen in het wijkveiligheids- programma van de deelgemeente. Sterker nog: de gemeente klopt nu regel matig bij ons aan voor advies!’ Chris van Zwam (50), veiligheidsadviseur van de Dienst Beveiliging Albert Heijn (DBA) ‘Samen binden we de strijd aan’ Saskïa Aalbers (41), hoofd Public Affairs Albert Heijn ‘Veiligheid staat op de politieke agenda’ ^Bunen met een collega ben ik verantwoordelijk voor de contacten met de landelijke politiek. We laten politici graag zien hoe zaken in de praktijk wer ken. Dus toen de fractie van D66 in het kader van veiligheid een kijkje wilde nemen in Rotterdam, ben ik tijdens de verkiezingscampagne in het voorjaar van 2002 naar het Oude Noorden afgereisd. Thom de Graaf en Boris Dittrich hebben toen gesproken met de toenmalige supermarktmanager, die in het verleden zelf slachtoffer was van een overval. Erg indrukwekkend. Dan weetje meteen weer waar je het voor doet. Samenwerken met onder andere de over heid is voor Albert Heijn heel belangrijk. Er zijn drie ministeries die zich met veiligheid bezighouden: Binnenlandse Zaken, Justitie en Economische Zaken. Bewindslieden van die ministeries en vertegenwoordigers van de detailhandel hebben in januari de intentieverklaring‘Naar een gezamenlijke aanpak van winkelcriminaliteit’ ondertekend. Daardoor kunnen overheid en detailhandel dit jaar aan de slag met twintig concrete actiepunten. Bijvoorbeeld het invoe ren van een uniform, liefst digitaal, aangifteformulier en het aanstellen van een coördinator overvalcriminaliteit.’

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 19