‘Geen gedoe met paperassen’ Als klant wil je goed geholpen worden door snelle, hulpvaardige, representatieve, aardige en vooral deskundige medewerkers. Veeleisend? Ja! Ónmogelijk? Nee! Om te beginnen zijn er daarom nieuwe teamboeken en dvd’s gemaakt; handige opleidingsmiddelen die ervoor zorgen dat onze winkelmedewerkers ware specialisten worden. Aha 4 Gevisualiseerd op een dvd Nooit meer een mond vol tanden Waarom teamboeken? ‘Hoe doen we dat ook alweer?’ Blauw, blauw, blauw Kennis is vaste plek op de afdeling ligt, zodat iedereen even snel kan opzoeken ‘hoe we dat ook alweer doen’. Bert Niesten [381, AH 1217 in Heiloo: ‘Ik ben van “de oude stempel”. Ik begon in de slagerij, toen nog een bedieningsslagerij, waar het vlees voor een groot deel ter plekke werd verwerkt. Mijn opleiding kreeg ik van de chef-slager die me alles stap voor stap leerde. Een per soonlijk opleidingsplan, dus. Zo'n tien jaar geleden kon dat hier ook nog makkelijk, want de winkel was open van negen tot zes. Met de verruimde winkeltijden zijn er meer parttimers bijgekomen en is het moeilijker om iedere beginner een vaste “leermeester” te geven. De teamboeken vangen dat deels op. Wat ik een pluspunt van het teamboek vind, is dat je alles bij elkaar hebt. Vroeger had den we een handboek en nog tien mappen met bestelformulieren en andere paperassen. Soms dacht ik weleens: Is dit een slagerij of de afdeling administratie?' Enkele winkelassortimentsgroepen hebben als aanvulling op de teamboeken een dvd met daar op een instructiefilm. Je kunt immers niet alles vanaf papier leren. Soms moet je het ook voor je zien. Het onderwerp van de onlangs verschenen dvd Kaas is bijvoorbeeld ‘actieve klantbenade- ring’. Op deze dvd is te zien hoe je verschillende klantentypes kunt benaderen, en hoe je ze kunt adviseren. De afdelingen Kaas en Delicatessen krijgen bin nenkort een extra aanvulling op het teamboek: het productboek. Hierin lees je alle product informatie over het hele assortiment. Zit er lactose in Port Salut? Wat is een goed alternatief voor Castello Blue? Zo kunnen verkopers als ware specialisten vragen van klanten beant woorden. Er bestond in de winkels een grote behoefte aan duidelijkheid. Hoe ga je te werk? Wat moet je weten om je taken goed uit te voeren? Een van de doelstellingen van Albert Heijn is uniformi teit in de winkel, zodat er overal op dezelfde manier gewerkt en gepresenteerd wordt. De teamboeken dragen hieraan bij: meer duidelijk heid voor de medewerkers en meer uniformiteit voor de klant. De teamboeken hebben een ‘alles-in-één-oplos- sing’. Je kunt de informatie uitstekend gebruiken om een nieuwe collega in te werken. Tegelijker tijd is het ook een handig naslagwerk dat op een De teamboeken sluiten goed aan bij de Blauwe manier van werken. Als je meer duidelijkheid en kennis van zaken hebt, heb je meer plezier in je werk. En tevreden medewerkers zorgen weer voor tevreden klanten.

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 4