I VAN AH 1539 IN GOUDA EEN BEZOEKJE AAN POPULAIRE KAZEN I DE KAASAFDELING 11 Aha Teamboek en dvd De kaasboer lonkt i^e-stop-shoppen Knappe kaaskoppen f Roquefort Onze klanten kopen vooral oudere, pittige soorten kaas. Daarnaast doen de speciale soorten buitenlandse kaas het goed; Roquefort, Port Salut, geitenkaas en snack-kaasjes (zoals geitenkaas in bladerdeeg of spek). Minder vette kazen zijn ook in trek. En de populariteit van zogenaamde gemakskazen, vers ver pakte kaas en kaas in plakjes, stijgt nog steeds. Hollandse kazen zijn goed voor driekwart van de kaasomzet in alle Albert Heijn-winkels. Kaas laten proeven en informatie geven. Volgens Ron kan Albert Heijn op deze onder delen makkelijk beter scoren. Vooral met behulp van het teamboek Kaas en de nieuwe bijbehorende dvd. ‘Als aanvulling op het team boek ontvangen winkels een productboek ‘Klanten waarderen ons ruime aanbod en de verzorgde presentatie van de kaasafdeling’, ver telt Ron Krekels, categorymanager boter, kaas en eieren. Het marktaandeel kaas ligt ver boven dat van andere assortimentsgroepen. Toch gaat een op de vijf primaire klanten (die bijna al hun boodschappen bij Albert Heijn kopen) voor kaas nog steeds naar een speciaal zaak of de markt. Ron: ‘Uiteraard hebben we onderzocht wat die klanten bij ons missen. Het blijkt dat ze het prettig vinden dat je bij de kaasboer kunt proeven en dat je daar meer informatie over kaas krijgt.’ Donderdagochtend elf uur. Voor de deur van AH 1539 is de markt in volle gang. Het is wel iswaar niet de traditionele kaasmarkt, maar er staan wel meerdere ‘kaasconcurrenten’ hun waren aan te prijzen. De kaasafdeling van Albert Heijn heeft er niet echt onder te lijden. ‘Ik ben hier nu toch en de kaas is goed’, vertelt een oudere vrouw die een stuk komijnekaas koopt. ‘Die geitenkaas met knoflook is toch ook heerlijk...’ mompelt ze terwijl ze nog even treuzelt voor de kaasvitrine. ‘Je hebt zoveel verschillende soorten klanten’, vertelt Lucia van der Sluis laconiek. Zij werkt sinds drie jaar twee ochtenden per week op de kaasafdeling. ‘Kijk, die mevrouw kijkt altijd rustig wat rond’, zegt ze, knikkend naar een dame die kalm een kaasje oppakt en weer teruglegt. ‘Die laat ik altijd haar gang gaan, als er iets is, vraagt ze het wel.’ De vrouw vertelt dat ze vaste klant is. ‘Hier haal ik vaak een stukje buitenlandse kaas. Het is zo handig dat je hier al je boodschappen in een keer kunt doen.’ Volgens verkoopmanager Dick Visser is het one-stop-shoppen de voorsprong die Albert Heijn altijd op de concurrent houdt. ‘Daarom hebben we ook weinig last van de markt. In deze straat zit zelfs de beste kaaswinkel van s Nederland. Maar het gros van de mensen komt toch hier omdat ze de kaas zelf kunnen pakken.’ met informatie over alle kazen. En op de dvd laten we met rollenspelen zien hoe je klanten actiever kunt benaderen. Veel medewerkers vinden dat eng, maar die dvd laat zien dat het best meevalt. Je moet over kaas eigenlijk net zoveel willen vertellen als over wijn. Als mede werkers dat gaan doen, zullen ze ontdekken dat veel klanten dat contact erg leuk vinden.’ Op de dvd wordt ook uitgebreid aandacht besteed aan het belang van proeven: welke klanten er open voor staan en wat het beste moment is. Ron: ‘Als je bijvoorbeeld wat afsnijdt voor de ene klant, geef je de andere klant ook gelijk een plakje.’ Onze kaasafdelin- gen zullen nooit de uitstraling van een kaas winkel hebben. Maar we komen wel dicht in de buurt. Vooral als je weet dat wij een breder assortiment hebben dan wie dan ook. We hebben 147 soorten kazen! 3

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 15