Ea i I I PROOSTEN OP DE WEERRIBBEN OPROEP Si L 9 Aha WAT DOE JIJ OP VRIJDAGAVOND? AH XL EINDHOVEN: DE «SPECTACULAIRSTE* li ft I Jh l 41 - '0,1 aha-magazine@ah.nl Wijnliefhebbers hebben nu een goed excuus om een paar flessen soldaat te maken. Tenminste: als ze de exclusief bij Albert Heijn verkrijgbare Australische wijnen van Banrock Station kopen. Een gedeelte van de opbrengst van de in Nederland verkochte wijnen wordt namelijk gebruikt voor het herstellen van natuurgebied De Weerribben. Tot dusver is er drie keer een cheque over handigd aan Staatsbosbeheer. Daarmee staat de teller op een totaalbedrag van 75.000,-. En dat bedrag blijft groeien, want in april wordt er wederom een cheque uitgereikt. Een speciale overeenkomst met Staatsbosbeheer garandeert dat het geld op de juiste plek terechtkomt. Bouwjaar: 1975, in 2002 ingrijpend verbouwd Officieel geopend: eind november 2002 Oppervlakte: 3500 vierkante meter Aantal medewerkers: 300 Lege flessen terugbrengen is sinds kort in Eindhoven een feest. Bij de flesseninname van AH XL aan de Limburglaan kunnen klanten muziek maken door op roestvrijstalen stoepte gels te springen. Dit voetcarillon is een van de vele ludieke details die tijdens de drastische renovatie werden toegevoegd. Kees Moorman van Ahold Vastgoed is superenthousiast. ‘We wil den niet alleen een mooie winkel, maar ook een bijzondere omgeving scheppen. Het terrein is immers óók commercieel gebied!’ Lichtstad Eindhoven inspireerde de ontwerpers om aan de slag te gaan met de thema's ‘licht’ en ‘veiligheid’. De hele zijmuur is één groot spectaculair blauw lichtbaken, dat steeds wis selende vormen aanneemt. ‘Pure kunst', vindt Moorman. ‘Net als de vijftien meter hoge licht bak waarop het AH-logo prijkt.’ Op het parkeer terrein staan enorme wanden met rotssteentjes die van onderaf beschenen worden. Sprookjesachtig. ‘Én veilig’, weet Moorman. ‘Klanten durven nu weer tot in de verste uithoe ken te parkeren.’ Een blauwe loper slingert zich van de (negen meter hoge!) winkelingang naar het parkeerterrein, zodat klanten zich beter kunnen oriënteren. Conclusie: In Eindhoven is de klant méér dan koning... De winkel vernieuwd? Een bijzondere activiteit voor klanten of medewerkers? Een jubileum van een distributiecentrum? In Hart van de Zaak lees je over bijzondere (lokale) gebeurtenissen bij Albert Heijn. Heb je ook een idee voor een bericht? Laat het ons weten. Mail je onderwerp naar Wie: Regina van den Hoogen, caissière AH 1576 Hoorn. Samen met de cheerleaders van de Hoorn Unicorns; een American Footballteam. Wat: Trainen. Onder leiding van Regina oefenen de meiden hun dansjes en schreeuwen ze hun ‘yells’. Waar: In de kantine op het sportterrein Zwaluwen ’30 in Hoorn. Hoe: Met veel ‘yells’ en danspassen! Bij de con currentie willen de cheerleaders een onvergete lijke indruk achterlaten. En om dat voor elkaar te krijgen, wordt er iedere week tweeënhalf uur geoefend. ‘Sorry, ik versta jullie niet!’ roept Regina als haar meiden niet hard genoeg schreeuwen. Vaak komen er jongens van het sportterrein op het geluid van de dames af. Aan die aandacht zijn ze inmiddels wel gewend... Regin; Wat doe jij voor spannende dingen op vrijdagavond? Laat het de redactie weten en mail naar aha-magazine@ah.nl

Personeelsbladen | 2003 | | pagina 13