Geen kerst zonder karper i WERELDKOKS Aha 24 **11 Kerstmis in Polen klinkt bijna als een sprookje. De familie zit voor het avondmaal aan een met wit laken en stro bedekte tafel. Kinderen turen door het venster naar de sterren en de sneeuw. Is dat de kerstman die luid bellend door de straten gaat? En na het uitpakken van de cadeautjes met z’n allen uit volle borst kerstliederen zingen tijdens de nachtmis. Met deze herinneringen staat ANNA SMOCZYNSKA al vijf jaar in het LVC in Nieuwegein. Want vrij vragen tijdens de drukke kerstperiode? Ze durft er niet eens aan te denken. Om toch het gevoel van een Poolse kerst te krijgen, maakt ze dit jaar karper. Want in haar geboorteland is kerst geen kerst zonder dit visgerecht. BENODIGDHEDEN (VOOR 4 PERSONEN) 1 schoongemaakte karper van ca. 1,5 kg 1/8 liter bloed van de karper 2 eetlepels azijn 6 sjalotten (of 2 uien) 30 g boter half blaadje laurier 6 peperkorrels 4 jeneverbessen zoutwitte peper uit de molen halve liter bruin bier 3 sneetjes witbrood zonder korst halve theelepel koekkruiden 2 eetlepels rozijnen gedroogde peterselie BEREIDINGSWIJZE Aha fotografeerde drie kerst- producten in een Albert Heijn- winkel van heel dichtbij. Maar welke? Stuur je oplos sing voor 10 januari 2003 naar aha-magazine@ah.nl o.v.v. 'Puzzel Aha' of naar Aha, Afdeling Interne Communi catie, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Drie medewerkers maken kans op een cadeau bon van €30. Oplossing Aha nummer 9: thee.Yakult. en ontbijtkoek. Cadeaubonnen: Henriëtte Paijmans, AH1128 Vught, E.G. van Schalkwijk, Alkmaar. Philine Allemans, AH1601 Vlissingen mengen met de koekkruiden. Het vocht en de gewassen rozijnen erbij. Alles aan de kook brengen en de moten karper erin leggen. Opnieuw aan de kook brengen en vervolgens een half uurtje zachtjes tegen de kook aan houden. Dan gaat de vis in een voorverwarmde schotel met een deel van de saus eroverheen. De overige saus kan in een voorverwarmde sauskom. Tot slot als volgt serveren: de schotel garneren met de gedroogde peterselie en pommes duchesses; gespoten aardappeltoren- tjes uit de oven. Bier smaakt er lekker bij, maar een stevige witte Hongaarse wijn is in Polen ook erg geliefd. Wesolych Swiat Bozego Narodzenia (vrolijk Kerstmis) en Smacznego (eet smakelijk)! Bij het afhalen van de vis een klein potje meenemen om het karperbloed in te doen. De vis vanbinnen en vanbuiten wassen onder de koude kraan. Droogdeppen met huishoudpapieren in moten van circa 5 centimeter snijden. Het karperbloed in een kommetje vermengen met de azijn. De fijngehakte sjalotten in boter goudbruin frui ten en het laurierblaadje, de peperkorrels, jeneverbessen, zout en peper toevoegen. Het bier erdoorheen roeren en 20 minuten zachtjes laten koken. Daarna de saus door een zeef óverschenken in een andere pan. En vervolgens met een garde het mengsel tje van karperbloed en azijn erdoor kloppen. Het witbrood verkruimelen en in een kom '.'«"iwa wir/gji

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 28