Lichtjaren 1 1 AVONDVULLEND Een theelichtje ^"brandt zo’n 4 a 6 uur. Maar er worden momenteel theelichtjes ontwikkeld die langer blijven branden: 6 tot 8 uur. Sinds vorig jaar verkopen we trouwens ook maxi- theelichten. Die zijn ongeveer drie keer zo groot als normale theelichtjes. -I 11 Aha II -17e eeuw gig duisternis 14e eeuw voor Christus Egypte: In de graftombe van Toetanchamon staan kandelaars. De eerste aanwijzing van het gebruik van kaarsachtige verlichting. CirJa 5e eeuw voor Christus Midden Italië: De zeer ontwikkelde Etruriërs drenken touwen in pek, olie of vet. Niet echt geschikt voor sfeer verlichting bij een intiem etentje. Maar wel effectief als verlichting. Rond de jaartelling het Romeinse rijk: De eerste echte kaars ziet het nachtlicht. De pit wordt gemaakt van delen van de papyrus plant. En vet of was dient als brandstof. 9e eeuw Wessex, Engeland: KoningAlfred de Grote laat kaarsen maken voor het meten van de tijd. Zijn kapelaan maakt zes kaarsen van gelijke lengte. Iedere kaars wordt gemerkt met twaalf strepen op onderling gelijke afstand. Als ze na elkaar worden aangestoken, branden ze 24 uur. KLEUREN AH-theelichtjes en kaarsen sluiten steeds beter aan bij de kleur van papieren servetten en tafellakens. Qua kleur kan de klant kiezen uit strak wit, karakteristiek ivoor of rood- achtige tinten. Het ziet ernaar uit dat het theelichtje na de keuken en de woonkamer nu ook de eetkamer gaat veroveren. De Middeleeuwen (500 -j 1500) Europ»>$ouden tijden voor de kaarsen makers. Dafkemt doordat elektriciteit nog niet bestaat en iedereen afhanke lijk is van kaarsen. De kaars dient lou ter als lichtbron. Ir/deze tijd is het ver bruik van kaarsen in de kerk zo hoog, dat het de hoogste onkostenpost is. Frankrijk: Zonnekoning Lodewijk XIV is een liefhebber van kaarsen, HTj organi seert zelfs speciale kaarsenfestijnen: drink- en eetgejjpën aan grote tafels met heel veel kaarsen. De zonnekoning gelooft dat kaarsen een magische werking hebben. ’w 1898 Amsterdam: Verkade opent een fabriek waar met paraffinewas theelichtjes Worden gemaakt. Het patent voor deze techniek wordt afgekocht van de Engelse pionier Morris Fowler, de schoonzoon van E.G. Verkade. Het Hollandse theelichtje is geboren.

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 11