I I ZIN EN ONZIN OVER CHOCOLADE 11 Aha XOCOATL: EEN PITTIG CACAODRANKJE GEZOND? Het gaat te ver om chocolade gezond te noe men, maar er zijn onderzoeken die uitwijzen dat mensen die regelmatig chocolade eten minder kans op hart- en vaatziek ten hebben. In cacao zitten stoffen die bloedvaten bescher men en ervoor zorgen dat ze minder snel verstopt raken. Decembersf eer De letters liggen vanaf week 43 in de winkel. Later dan bij veel andere supermarkten. ‘Sinds drie jaar voeren we een beleid om sinterklaasartikelen pas na de herfstvakantie in de winkel in te voe ren. In september liggen er wel banketstaven en pepernoten, maar die zijn “neutraal”. Die hebben geen sinterklaasafbeeldingen.’ CHOCOPLEISTER Op sommige mensen heeft chocolade een verslavende wer king. In Engeland hebben ze de oplossing gevonden: de chocoladepleister. Deze pleis ter, die je op je hand plakt, verspreidt een vanillegeur. Het achterliggende idee: als je de hele dag een zoetige geur ruikt, heb je vanzelf geen trek meer in chocolade of andere zoetigheid. Proefkonijnen die de pleister droegen, aten de helft minder snoep. Nederland, België en Zwitserland mogen nog zulke befaamde chocoladelanden zijn, de oorsprong van chocolade ligt in Mexico. De Indianen maakten daarvan cacaobonen een drank je dat ze Xocoatl noemden; een pittig drankje dat met rode pepers op smaak werd gebracht. Via Spaanse ontdekkings reizigers kwam de Xocoatl in 1660 naar Amsterdam. Enthousiast waren de eerste drinkers niet: ‘Het gelijckt enen dranck voor verckens, zijne smaak is bitter, doch maekt niet dronken.' Europeanen pasten de smaak van het drankje aan. De Xocoatl werd met de jaren steeds zoeter en de naam verbaster de langzaam naar chocolade. Albert Heijn ging over tot dit beleid na reacties van klanten die het niet prettig vonden dat sinterklaasartikelen steeds vroeger in de winkel kwa men. ‘We hebben die reacties serieus genomen. Ik vind het persoonlijk ook niet leuk om vlak na de zomervakantie de chocoladeletters al in de winkel te zien. Adverteren met “de Sint” doen we pas als de goedheilig- man ook daadwerkelijk in ons land is aangekomen. Zo blijft de speciale sfeer tijdens de sinterklaasperiode een beetje gewaarborgd.’ landse namen als Yildiz, Youssouf, Yannic en Yasja, die in ons land steeds tneer voorkomen. Vroeger hadden we bij wijze van spreken alleen WHonne.’ Lettertrends zijn zeker te bespeuren, al veranderen ze langzaam. In de jaren vijftig was de J nog de meest gevraagde letter: Jan, Jaap, Jannie, Joke waren toen heel populaire namen. Tegenwoordig is de M de meest verkochte letter. Dat is al jarenlang zo. Vooral veel meisjesnamen begin nen met deze letter. De opmars van meisjesnamen met een M dichtten deskundigen destijds toe aan de geboorte van de prinsessen Margriet en Marijke. Daarnaast is het de M van moeder en mamma. En hoe zit het met gewicht? Wordt Nico niet benadeeld ten opzichte van Marie? Wim: ‘Nee, hoewel het er bij sommige mensen maar niet in wil: alle letters zijn even zwaar. We zouden de Keuringsdienst van Waren op ons dak krijgen als het niet zo was.’

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 15