Eén miljoen chocoladeletters van Albert Heijn Met de chocoladeletters die elk jaar rond sinterklaas opgepeuzeld worden, zou je een flinke roman kunnen schrijven. Een roman die opvallend veel M-en zou bevatten. Want dat is nog altijd de populairste letter. Ook bij Albert Heijn. Aha w Nieuw design Bij Albert Heijn gaan er per jaar meer dan één mil joen chocoladeletters over de toonbank. Wim Groot, verantwoordelijk voor Seizoen Zoetwaren, moet even overschakelen als wij hem vragen De chocoladeletter, wie bedenkt zoiets? Een eenduidig antwoord is er niet op te geven. Waarschijnlijk is de chocoladeletter afgeleid van de broodletters waarmee kinderen in de Middeleeuwen op een kloosterschool leerden lezen. Zodra ze een letter goed konden schrijven, mochten ze de bijbehorende broodletter opeten. Later werd het brood vervangen door chocolade. FAVORIET Chocolade is een van de meeste geliefde tussendoortjes in Nederland. Per jaar verorberen Nederlanders zo’n 74.600 ton. Gemiddeld 4,5 kg per persoon. AFRODISIACUM Het verhaal doet de ronde: chocolade heeft een zinnenprikkelende en lustopwek- kende werking. Maar harde bewijzen zijn hiervoor in de moderne wetenschap nooit geleverd.Tsja, de chemie van liefde laat zich nu eenmaal moeilijk ontrafelen. Wim Groot, verantwoordelijk voor Seizoen Zoetwaren Lettertrends Delicata is het enige merk in Nederland dat alle letters van het alfabet in het assortiment heeft: dus ook de X, de Q en de Y. ‘Natuurlijk bestel je die in kleinen getale. Hoewel, opvallend is dat er steeds meer vraag naar de Y is. Waarschijnlijk komt dit door buiten- Chocolade kan een gelukzalig gevoel veroor zaken. Wanneer je chocolade eet kunnen je hersenen endorfine aanmaken; een stof waarvan je blij en gelukkig wordt. Bovendien vermindert chocolade juist de aanmaak van adrenaline. Je voelt je daardoor minder gestrest. De eerste fabrieksmatige productie van chocoladeletters begon om streeks 1900; kleinschalig, want chocolade was een luxeproduct waar de meeste mensen geen geld voor hadden. Tegenwoordig gaat het met miljoenen letters tegelijk: in Nederland 14 miljoen om precies te zijn. naar de letters. Op dit moment zit hij met z’n hoofd bij de paaseieren; sinterklaasproducten bestelt hij al in januari. ‘We verkopen twee mer- ken chocoladeletters’, vertelt hij, Droste en ons eigen merk Delicata. 0^ Verschil in kwaliteit is er nauwelijks, wel in prijs en in smaak: Droste is duurder en smaakt wat minder zoet.’ De Delicata-letters hebben dit jaar een nieuw design gekregen. Alle vier de smaken hebben een eigen afbeelding en een sinterklaaslied op de verpakking. ‘Waarom? We wilden weer meer aandacht aan ons eigen merk besteden, want er zat nauwelijks groei in de verkoop.’

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 14