a Spoedcursus wijnproeven Mompel iets in de trant vana dof, helder of briljant! Zelfs de beste wijnen zijn in de aanbieding tijdens de AH- wijnmarkt in week 40 en 41. Een mooie gelegenheid om de verschillende wijnsoorten te leren kennen. Wist je trouwens dat de AH-wijn- markt dit jaar alweer voor de vijfde keer gehouden wordt? Ter ere van dit lustrum: een spoedcursus vinologie. Word een wijn kenner in vijf minuten. Stap 4. Eindoordeel Stap 1Kijken Stap 3. Proeven Stap 2. Ruiken Word een ‘expert’ in 5 minuten Je weet niets van wijn, maar je zou er wel indruk mee willen maken? De volgende keer dat de ober je wijn laat proeven, volg je de volgende vier stappen rustig en beheerst: Kom niet aan met: ‘Mmm, lekker wijntje.’ Dit verraadt de amateur. Je laat de ober slechts weten of de wijn goed is of niet. Je tafelgenoten trakteer je op een fantasievoller oordeel. Noem de wijn: elegant, soepel, rijk of belofte vol. Ben je minder tevreden? Gebruik dan woorden als: mager, simpel of boers. Heb je werkelijk geen flauw idee, betitel de wijn dan als ‘complex’. Zit je altijd goed. Houd het glas tegen het licht om de kleur te bekijken. De wijn moet helder zijn. Als de wijn troebel is, dirigeer je de ober direct terug naar de keuken. Is de kleur oké, dan mompel je iets in de trant van: dof, helder of briljant! Neem een slok en laat de wijn langzaam in de mond rondgaan. Breng de wijn vooraan in de mond bij de voorste tanden en zuig er een beetje lucht bij (enige oefening is aan te bevelen). Maak hierbij rustig slurpgeluiden. Proef of de wijn niet te zuur is en niet naar kurk smaakt, want alleen om deze twee rede nen kun je de wijn afkeuren. Ten slotte beoor deel je de afdronk. Hoe langer de goede smaak van de wijn blijft hangen, hoe beter de wijn. Om het bouquet (de geur) goed vrij te krijgen laat je de wijn walsen, ronddraaien. Steek je neus zo diep mogelijk in het glas. De wijn kan ruiken naar vruchten, bloemen, kruiden en zelfs naar dieren. Zeg dus nooit: ‘Gatver, deze wijn stinkt.’ Heb je een wijn die naar kattenpis of mest ruikt, dan is dat een goed teken. Merk al ruikend op: ‘O la la, een gout de terroir’, een aardse geur.

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 17