I Varkens uit de bio-industrie zullen er jaloers van worden: een grote weide met uitzicht tot aan de horizon en een modderbad voor de nodige afkoeling. Het dagelijks menu bestaat uit natuurlijke ingrediënten en van groeibevorderaars hebben biologische scharrelvarkens nog nooit gehoord. Oké, uiteindelijk gaan ze ook naar de slager en belanden ze onvermijde lijk bij de consument op het bord. Maar dan hebben ze inmiddels wel een natuurlijker leven achter de rug dan veel van hun soortgenoten. Circa 500 winkels gaan over op biologisch scharrelvarkensvlees Aha w Alternatieve zonnebrandcrème Verwarrende termen Biologisch boeren werking tussen de boer, de producent Dumeco en Albert Heijn.’ ‘Wat? Biologische scharrelvarkens?’ De vader van Floor de Heer zag er in eerste instantie geen brood in. Hij zat al sinds 1970 in de varkens en het leek hem een heel gedoe om zijn bedrijf helemaal overhoop te halen. Maar Floor (38) hield voet bij stuk. In 1998 werd de kraamstal drastisch ver bouwd en betraden de eerste biologische scharrelzeugen het boerenerf in Kamerik. Het grasveld waar de kinderen van Floor voorheen tikkertje speelden, werd omheind en kreeg een nieuwe functie als varkenswei. Na de herinrichting van de kraamstal volgden de biggenstal, meststal en drachtige-zeugenstal. In 1999 waren de eerste biologische scharrelvleesvarkens klaar om geslacht te worden. Nu, driejaar later, is Floor eigenaar van een succesvol biologisch bedrijf met 70 zeugen en 500 vleesvarkens. ‘Ik heb nu veel meer plezier in mijn werk. Soms leun ik op het hek om te kijken hoe ze in de wei lopen of Alle inspanningen waren niet voor niets: vanaf deze maand gaat Albert Heijn in circa 500 winkels biologisch scharrelvarkensvlees verkopen. Het gewone scharrelvarkensvlees wordt uit het assortiment gehaald. Om ervoor te zorgen dat er genoeg in de schap pen ligt, doet Albert Heijn op dit moment zaken met 38 boeren die biologische schar relvarkens kunnen leveren. En op de korte termijn komen daar nog eens 47 bedrijven bij. Jurrie: ‘Wij geven hen de garantie dat we een minimum-aantal varkens bij ze afnemen. Zo komen ze niet voor verrassin gen te staan. Het is toch een hele investering om je bedrijf om te laten bouwen. Dus dan moeten we wel laten zien dat we er echt in geloven.’ Maar wat is eigenlijk het verschil tussen scharrelvarkens en hun biologische soort genoten? Floor: ‘Het voornaamste verschil door de modder rollen. Het modderbad is trouwens geen overbodige luxe; toen het bad er nog niet was, zag je de huid van de varkens echt rood worden van de zon. De modder beschermt ze nu perfect. Daar kan geen zonnebrandcrème tegenop.’ Het mag dan een stuk leuker zijn om bio logisch te boeren, het vergt ook de nodige investeringen. En dan is het nog maar afwachten hoeveel consumenten bereid zijn om het biologische scharrelvarkensvlees te kopen. Want een stukje biologisch scharrel varkensvlees kost altijd meer dan vlees uit de bio-industrie. Categorymanager Jurrie Rötgers: ‘De vraag is volgens mij niet of de consument het vlees wil kopen, want dat zit wel goed. Het probleem zit hem meer in het aanbod. Er zijn nog niet genoeg biologische boeren om aan de vraagte kunnen voldoen. Daarom zijn wij als Albert Heijn de boer op gegaan. We hebben de afgelopen ander half jaar met diverse partijen overleg gevoerd. Uiteindelijk is daardoor een uniek ketenplan opgesteld; een samen-

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 14