De combinatie van zon en zee prikkelt de koopdrift. Vooral op ons grootste waddeneiland Texel. Daar zijn de producten tijdens het hoogseizoen niet aan te slepen. ‘Klanten zijn in de vakantie- stemming en kopen alles wat los- en vastzit.’ 9 Aha POPULAIRE ZOMERPRODUCTEN witte wijn en rosé fris fruit als meloen en aardbei zomerse salades braadworst en hamburgers voor op de barbecue diepvriesproducten Warm-weer-scenario’s 2 ROTTERDAM Texel verricht s een zomerdip. Ik heb gevraagd of ik wat mede werkers kon lenen. Ideaal, want die medewer kers hebben al de nodige ervaring. Op het landje van een boer heb ik caravans neergezet. Daar kunnen de vakantiewerkers overnachten. Dat vinden ze fantastisch; overdag in de winkel werken en ‘s avonds een beetje feestvieren.’ van de leveranciers en de eigen transportmo gelijkheden. ‘Goede planningen en de kracht van onze infrastructuur zorgen ervoor dat we niet voor verrassingen komen te staan’, zegt Jan-Jaap Smit, manager Operational Support DC Zaandam. ‘In de zomer hebben we het niet echt drukker, maar we hebben wel warm- weer-pieken. Op sommige dagen zijn die pie ken zo hoog, dat alles uit de kast gehaald wordt om de winkels te beleveren. Wij werken met week- en dagplanningen. Als er mooi weer verwacht wordt, kunnen we die planningen snel aanpassen. Dan is het alleen een kwestie van genoeg medewerkers in huis halen. Dit vergt wel extra inspanning. Zo worden al in het begin van het jaar afspraken gemaakt om gedurende de zomermaanden buitenlandse EU-burgers binnen te halen. Voor seizoens- winkels geldt in de zomer een aangepast volu me. Zij krijgen ook extra bestelmomenten. Neem nou de winkel op Texel. Het aantal con tainers met assortiment houdbaar verdubbelt daar in de zomermaanden. Voor vers is dat vaak nog meer.’ Niet alleen de winkels, ook de distributie centra moeten inspelen op het warme zomer weer. Een temperatuur boven de 20 graden vraagt om veel wijn, fruitzomerse salades, vlees voor op de barbecue en natuurlijk diep vriesproducten. De DC’s zijn samen met de collega’s van Buying en Merchandising conti- IRi bezig met het aanpassen van de productie een krachttoer... Storemanager Ron Prins: ‘Wij zijn sinds oktober vorig jaar open. Voor ons is dit ook de eerste zomer. Bang voor een omzet daling ben ik niet. Wij zitten hier perfect op de Lijnbaan. Hartje centrum. Met mooi weer hebben we meer klanten in de winkel. Vooral voor een snelle s 00 snack.’ 5 r

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 9