We produceren dit jaar met zo'n zestig man in totaal 13 miljoen kilo koffie Verpakken Ahold Coffee Company Marvelo I I <1 brande koffiebonen per schip. In 1911 kocht Albert een grote villa tegenover het pakhuis. Deze villa werd in de jaren daarna steeds uitge- breid. Behalve het branden van koffiebonen en pinda’s, roken van spek, en het vullen van zak jes met thee, koffie, vanillesuiker en pinda’s werden er ook snoep en toffees gefabriceerd. De gebrande en afgekoelde bonen worden ten slotte gemalen. Afhankelijk van het eind product wordt de fijnheid bepaald. Vervolgens worden de 250- of 500- grams pakken volautomatisch gevuld met koffie en daarna vacuüm gezogen. Een verpakking eromheen en de koffie is klaar voor de Albert Heijn-winkel. I Vlak nadat Albert Heijn het bekende kruide niers winkeltje in 1887 in Oostzaan had over genomen van zijn vader Jan Heijn, begon hij met het branden van koffiebonen en pinda’s. Omdat de winkel slechts 12 vierkante meter groot was, gebeurde dat branden in het was hok achter de zaak! De reden voor het zelf branden van de koffiebonen was duidelijk: als grote klant kreeg Albert de onbewerkte bonen voor een lage prijs. In 1899 kocht Albert een pakhuis aan de Zaan in Zaandam. Ideaal voor het ontvangen van grote hoeveelheden onge- altijd op zoek naar verbetering van het pro duct. Wij kopen koffie in volgens maatschap pelijk verantwoorde richtlijnen, voldoen aanJ de financiële doelstellingen en richtlijnen van Ahold. Door rechtstreeks zaken te doen met de planters ontstaat er wederzijdse betrokken heid en zijn de kwaliteit en de levering van koffie altijd gegarandeerd. We produceren dit jaar met zo’n zestig man in totaal 13 miljoen kilo koffie.’ Naarmate het aantal winkels steeg, groeide ook de fabriek. Zelfs in de oorlogsjaren werd er flink geproduceerd: koffiesurrogaat. In de jaren zestig en zeventig kreeg de productie- fabriek een eigen naam: Marvelo. De hele fabriek wordt nu gebruikt voor het branden van koffie. Sinds 1 september 2001 heet de koffiefabriek Ahold Coffee Company. We hoeven nu nooit meer uit te leggen waar we voor staan. Alles zit in die naam,’ zegt directeur Ward de Groote enthou siast. ‘Ahold Coffee Company melan geert, brandt en verpakt koffie tegen een zeer concurrerende prijs en is

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 18