i 1 w F FATSOENSREGELS ET INKOOP VAN ZUIVERE KOFFIE J juiste melange Aha V. Niet verbranden! r... •.'xn.z*?'»V4- bessen twee tot drie weken in de zon gelegd, waarna ze een pelmachine ingaan die de bui tenste schil, het restant van het vruchtvlees en de hoornschil verwijdert. De koffieboon met daaromheen het zilvervlies blijft dan over. De grijsgroene bonen worden vervolgens naar de haven van Santos vervoerd en in containers verscheept naar de Ahold Coffee Company in Zaandam. Deze reis duurt ongeveer twee weken. Het geheim van de smaak schuilt in het men gen en branden van de verschillende soorten bonen. De zogenaamde melangeurs van de Ahold Coffee Company in Zaandam weten De volgende stap is het branden. Hierbij moet de kern zo snel mogelijk heet worden, zonder dat de buitenkant verbrandt. Het branden gebeurt met hete lucht onder een temperatuur van zo’n 230 graden Celsius, waarna de bonen direct worden afgekoeld met koude lucht. welke mix (melange) de klant lekker vindt en welke smaak de verschillende Perla-koffiesoor- ten behoren te hebben. Aan de hand van mon sters zoeken zij naar de juiste melange. Een pit tige klus, want de kwaliteit van de oogsten ver schilt vaak. De melangeurs moeten met de beschikbare koffiesoorten een juiste mix maken en de kwaliteit ervan bewaken. wereldreis Albert Heijn en de Ahold Coffee Company willen de touwtjes van de hele keten - elke stap in het productie proces - stevig in handen houden. Bij de inkoop van alle huismerkkoffie van Albert Heijn hanteert de Ahold Coffee Company dan ook een minimale ’fat soensgrens’: het realiseren van duurza me koffieteelt, waarbij natuur en mens zoveel mogelijk worden beschermd. Al in 1999 richtte het bedrijf de stichting Utz Kapeh op, hetgeen ‘goede koffie’ betekent in de Maya-taal. Ahold en de koffieproducenten uit Midden-Amerika die zich hebben aangesloten bij de stichting, willen de omstandigheden op en rond de plantages verbeteren. De gedragscode is gebaseerd op afspra ken die Europese supermarkten ook maken voor de inkoop van groente en fruit: Goede Agrarische Praktijk (GAP). Boeren en tuinders moeten zich houden aan minimumeisen rond milieubelas ting, hygiëne, kwaliteit en arbeidsom standigheden. Utz Kapeh helpt koffie boeren daarmee, want veel van hen kunnen niet aankloppen bij een bank of wetenschappelijk instituut voor krediet of technische ondersteuning. Maar ook zijn er richtlijnen voor omstandigheden van koffie-arbeiders en hun familiele den als minimumlonen, vakbondsrecht, toegang tot medische zorg, huisvesting en scholing. De Ahold Coffee Company speelt hiermee een voortrekkersrol, t JmHI

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 17