BEZETTING DISTRIBUTIECENTRA: EEN KWESTIE VAN PASSEN EN METEN Aha 14 Op vakantie in het hoogseizoen. Medewerkers met schoolgaande kinderen willen dat graag. Maar het werk gaat door. Hoe regel je zoiets op de distributiecentra waar de logistieke stroom onverminderd doorgaat? 160 colli per uur ‘We hebben in de zomer altijd een minimumbe- zetting aan vaste krachten om alle belangrijke functies te laten door gaan,’ vertelt Marco van Boxtel, teamleider Verscentrale Tilburg. ‘Denk aan “heftrucken”. Je kunt niet zomaar een uitzendkracht op een heftruck zetten, dat werk moet door een ervaren kracht worden gedaan. Het gewone ophaalwerk besteden we wel uit aan vakantiewerkers. Wij halen ze hier van over de grens: uit België. Overwegend zijn dat studenten. Opvallend is dat tachtig procent van die groep elk jaar weer terugkomt. Ze hebben het hier blijkbaar erg naar hun zin. Dat geldt ook voor de vas te mensen die met ze samenwerken; het mengt wel goed. Maar het is ook wat lastiger werken dan normaal want de studenten hebben minder ervaring. De totale productiviteit gaat in de zomer achteruit. Je hebt dan meer mensen nodig om hetzelfde de deur uit te krijgen. Normaal haalt een gemiddelde medewerker 160 colli per uur; de studenten komen tot ongeveer 120 colli.’ Ziek ill de zomer In Tilburg is een methode ontwikkeld die het indelen wat gemakkelijker maakt: Marco: ‘Bij ons mag de helft van de groep vakantie aanvragen vóór week 30 en de andere helft daarna. Het blijft natuurlijk nog wel wat puzzelen en je kunt op het laatste moment toch nog in de problemen komen qua bezetting, bijvoorbeeld door ziekte. Maar eigenlijk werkt het best goed. We zijn ook nog van plan om vaste vakantiewerkers vrij simpele functies als laden aan te leren. Als er plotseling te veel vaste mensen uitvallen, heb je toch voldoende uit zendkrachten achter de hand die je dan op die functie kunt zetten.’ Een maand weg Bij de DC’s wordt dus op alle manieren gepro beerd om de vakantiewensen van iedereen zo goed mogelijk te regelen. Toch moet er elk jaar weer een aantal medewerkers worden teleurge steld. Hoe reageren zij daarop? ‘De onderlinge strijd valt erg mee,’ vindt Bert Holterman van DC Zwolle. ‘We hebben het als volgt geregeld: heflW ene jaar wel en het andere jaar niet. Als je tenminste schoolgaande kin deren hebt, want medewerkers met kinderen gaan voor in die periode.’ Hajo vult aan: ‘Maar als het niet kan, dan houdt het gewoon op. Dat moet iedereen maar accepteren. Dat geldt ook voor allochtone mede werkers die lang weg willen: soms kan dat wel en soms niet. Maar mis schien heb ik wel goed praten, hoor; ik heb geen kinderen en ga dus gewoon een maand weg buiten het zomerseizoen.’ to Goochelen met Het zou mooi zijn als elke medewerker op een zelf te bepalen tijdstip vrij zou kunnen nemen in de zomer. Maar zoals in veel bedrijven is dat ook in de distributiecentra niet mogelijk. Uitzendkrachten kunnen veel werk tijdelijk overnemen, maar er moet altijd een harde kern van vaste medewerkers aanwezig zijn om het DC goed te laten functio neren. Op te late leveringen en lege schappen in de winkels zit niemand te wachten. Buiten de boot Hajo Gramberg, medewerker DC Zaandam, merkt ook verschil tussen de zomer en de rest van het jaar. ‘Je werkt met minder vast personeel. Dat gemis aan ervaring is merkbaar. Er wordt niet alleen minder gepresteerd, maar er worden ook meer fouten gemaakt. Daar moet je als vaste medewerker goed op letten.’ Martijn van Dantzig werkt inmiddels vijf jaar als parttime-medewerker op de afdeling Retouren bij DC Zaandam. Hij heeft al aardig wat uit zendkrachten ingewerkt: ‘De eerste twee weken laten we ze sorteren. Dat hebben ze binnen een half uurtje wel onder de knie. Pas na een cursus of een uitgebreide instructie mogen ze op de vorkheftruck rijden.’ Blijft de vraag hoe wordt bepaald welke vaste medewerkers op zomervakantie mogen. En wanneer. Hajo: ‘Iedereen levert in januari zijn vakantiebrief in, met daarop een aanvraag voor de gewenste vakantieperiode. Het gebeurt wel dat er “overboekt” wordt. Dan vragen bijvoorbeeld 35 men sen vakantie aan voor een periode waarin we maar 30 vaste krachten kunnen missen. Dan kijken we eerst wie er vorig jaar in diezelfde perio de zijn weggeweest, die vallen dan dit jaar buiten de boot. En verder wordt er een beetje geschoven.’ Martijn is dit jaar flexibel. Hij gaat maar een weekje naar Tsjechië en het maakt hem niet uit wanneer precies. ‘Ik ben niet altijd zo makkelijk hoor. Vorig jaar ben ik drie maanden naar Afrika geweest. Maar nu woon ik net op mezelf en heb ik jammer genoeg geen geld voor een grote reis.’ Collega Jim Broek studeert Chemische Technologie en werkt daarnaast elke zaterdag in het Zaanse distributiecentrum. Deze zomer gaat hij een maand naar Brazilië. ‘Op het werk doen ze daar niet moeilijk over. Dit de eerste keer dat ik wat langer weg ga. De afgelopen jaren ging ik meestal maar een weekje of twee op vakantie.’

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 14