I Terwijl het op Texel stormloopt, heeft Amersfoort te maken met ’n zomerdip. Dat wil zeggen: het aantal klanten loopt sterk terug. Maar enige stress is er wel, want ieder jaar wordt het moeilijker om aan vakantiewerkers te komen. Aha 10 AH1001 Genoeg medewerkers Omgaan met de zomerdip Alles op orde AMSTERDAM I 'S Vrijdagavond 19.00 uur. Buiten is het dik in de twintig graden. Het is koopavond bij AH 1063 in Amersfoort. Een handvol klanten in luchtige zomerkleding staat te wachten voor één van de vijf open kassa’s. Er hangt een rustige sfeer. Niemand lijkt zich te willen haasten met dit weer. ‘Het zomerdal merken we vooral tijdens de koopavond’, zegt supermarktmanager Ed Bruggenkamp. ‘Normaal gesproken zijn dan alle negen kassa’s open. Dan is het hier behoorlijk hectisch.’ Management assistent Hans Spanjaart: ‘Een buslading toeristen die allemaal één snack kopen. Dat zie je veel in de zomer. Het is dan wel druk ker, maar qua omzet merken we dat nauwe lijks. Vooral omdat onze vaste klanten, die per keer gemid deld 20 euro beste den, op vakantie zijn.’ Supermarktmanager Ruud van Toornburg: ‘In de zomermaanden komen hier voorname lijk “mandjesklan- ten": klanten die nog even snel een paar producten kopen voor op het strand. Ook dit jaar verwachten we weer een topdrukte en een omzetstijging van zo’n 30 a 40 procent.’ is het weer een hele klus om goede vakantie werkers te vinden. ‘Het lijkt wel of het ieder jaar moeilijker wordt. Ik doe er van alles aan om jongeren te vinden. Ik hang grote posters voor het raam, we staan op internet, delen flyers uit en ik vraag mijn medewerkers of die in hun omgeving rond willen vragen. Ach, het is even stressen, maar ieder jaar lukt het me weer. Net als dit jaar. Ik heb nu genoeg medewerkers.’ den. ‘Mijn vakantiewerkers werken hard en daarom vind ik ook dat ze op tijd betaald moeten krijgen. Vorig jaar duurde dat soms zes weken. Ik heb toen heel wat boze ouders aan de telefoon gehad. Ik heb dat uiteraard doorgegeven aan onze operationeel manager en ik hoop van harte dat vakantiewerkers hun loon sneller krijgen. Dat werkt prettiger voor ons allemaal.’ In de zomermaanden loopt de omzet in het Amersfoortse filiaal in slechte weken zo’n 15 procent terug. ‘Het hoort er gewoon bij,’ zegt de supermarktmanager laconiek. ‘Er is hier geen enkele camping in de buurt. Weinig mensen vieren hun zomervakantie in Amersfoort. Iedereen trekt hier juist weg. Heel de buurt zit lekker in Frankrijk of Spanje. Het weer heeft nauwelijks invloed op de verkoop hier. Op zomerse dagen verkopen we meer barbecue- artikelen zoals tomaten en vlees. Daar spelen we dan zeker op in.’ Geen hectische dagen dus in Amersfoort. De zomerstress speelt zich voor Bruggenkamp juist vlak voor de zomerperiode af. Ieder jaar ‘De meeste winkels hebben in de maanden juli en augustus last van een zomerdal’, zegt Arjan van Schie, hoofd binnendienst Operational Control. ‘Die winkels in het kustgebied, die tijdens de zomer een enorme omzetstijging hebben, zijn natuurlijk uitzonderingen. Het is natuurlijk heel vervelend als je met mooi weer aan het werk bent en je hebt niets om handen. Een strakke vakantieplanning is noodzakelijk. Dan voorkom je dat de ervaren krachten van een bepaalde afdeling tegelijk met vakantie gaan. Meestal adviseren wij om bij het inroos teren uit te gaan van 90 procent van de ver wachte omzet. Het is makkelijker om snel mensen aan te trekken dan om mensen weg te sturen. Een goede planning is een behoorlijl- ingewikkelde puzzel. Je moet je continu afvra- De klandizie mag dan wel iets teruglopen in dit filiaal, werk is er genoeg. Bruggenkamp wil deze rustige periode juist benutten voor klusjes waar je anders niet aan toekomt. ‘Nu is juist de tijd om het magazijn te checken en om de win kel eens een flinke poetsbeurt te geven. Ik vind het belangrijk datje die dingen goed bijhoudt. In drukke tijden heb je er profijt van als alles op orde is. De meeste vakantiewerkers vinden het nog leuk werk ook.’ Ondanks de verminderde omzet is deze tijd van het jaar hartstikke gezel lig. ‘Er werken veel jonge mensen en dat geeft een heel andere sfeer. Het is net of er een frisse wind door je winkel gaat. Ik merk dat alle vakantiewerkers er vol tegenaan gaan.’ Dat brengt Bruggenkamp op een ander onderwerp dat hij toch nog even aan wil snij- ...en Amersfoort dweilt de s s

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 10