Wyi/an wat betekent dat voor jou? 4 5 6 8 10 12 Werken bij Albert Heijn 15 16 Jubileum 25 jaar Nieuwkomer Bijpraten met Dick Boer Waar of niet waar: Het is rustig in de zomer Het begon met een vakantiebaantje... Hart van de Zaak: Nieuws uit het land Brood: van bakker tot klant Ik mijn product: Biologische rosé Column: Eetrituelen Puzzel - Recept Kijk voor een uitgebreid overzicht van jubilea en personalia op pagina 5 3 Aha IV I Doe mee aan de Dam tot Damloop 4 Het belang van interne communicatie ig Aha is een uitgave van Albert Heijn Afdeling Interne Communicatie Postbus 3000, 1500 HA Zaandam Concept realisatie BJS Communicatie Management, Bloemendaal Hoofdredactie Tamara Gorbach Art direction en vormgeving Studio Paul Pollmann, Amsterdam Fotografie cover Hans Petersen Aha is bestemd voor alle medewerkers van Albert Heijn ANS JETTEN (41) MAS, AH 1037 DE BOOGERD ‘Ik ben op 15 juni 1977 als vakantiekracht begonnen bij Albert Heijn. Later werd ik administratief mede werker bij AH 1113 in Den Haag. Ik was nog jong en vereenzaamde daar op een kantoortje zonder dag licht en een enorme achterstand in werk. Ik eiste overplaatsing, of anders zou ik mijn baan opzeggen. Nu heb ik er alweer 25 jaar op zitten bij verschillende Albert Heijn- filialen. En zo voelt het niet eens. Ik ben dik tevreden. Het geheim? Waar ik ook sta, het voelt altijd als mijn eigen winkeltje.’ Marjolein Oorsprong (23), OR-lid en caissière AH 1015 in Nijmegen, wil aandacht voor goede ideeën van het winkelpersoneel. ‘Ik werk parttime als caissière bij Albert Heijn, daarnaast studeer ik bedrijfscommunicatie aan de universiteit van Nijmegen. Waarom ik in de OR zit? Albert Heijn vind ik een interessant bedrijf en ik heb het idee dat ik in de ondernemingsraad veel kan leren.’ ‘Waar ik me voor wil inzetten, is dat er meer wordt geluisterd naar perso neel op de werkvloer. Ik ben caissière en ik zie zoveel dingen om me heen gebeuren. De winkelmedewerkers zijn prima in staat hun eigen proble men op te lossen. Ze hebben vaak heel praktische en creatieve oplossingen. Het is zonde om daar niets mee te doen. Voorbeeld: i wij gaven iedere week een korte kassanieuwsbrief uit met fei ten die alle caissières even moeten weten. Misschien is een dergelijke nieuwsbrief een idee voor andere filialen. Ik t weet zeker dat andere winkels ook zulke handigheidjes hebben. Ik wil die verzamelen en naar voren brengen, B zodat een goed idee niet in één filiaal blijft steken.' giROEN AMPERSE (19), MEDEWERKER DC utLDERMALSEN: ‘Via uitzendbureaus heb ik veel in supermarkten gewerkt. Via een vriend kon ik bij dit DC terecht. Ik werk hier pas twee maanden als order- picker en ik heb nu al meer plezier in m’n werk dan voorheen. Er is werk genoeg en mijn collega’s houden zich niet bezig met slap geklets. Ik kan dus lekker doorwerken. Laatst moest ik voor het eerst van m’n leven een nachtdienst draaien. Dat was wel wen nen! Overdag zet ik met mijn elektrische pompkar gemiddeld 1100 colli’s weg. Maar tijdens de eerste nachtdienst kwam ik door vermoeidheid niet verder dan 1000. De tweede nachtdienst ging al beter. Het liefst pak ik de avonddienst van drie tot elf uur. Dan kan ik lekker uitslapen na het stappen met m’n vrienden.’ L I 7 1 1 I s i i F f

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 3