TOJllhW Eetrituelen I yi w I- 15 Aha k Wineke ‘Je maakt wat mee in de Jodenbree!’ de Boer (AH 1567, Amsterdam) i l V 1 ho 1 John Huf L John: ‘Het is zaak om de kwaliteit van de communicatie te bewaken. Dat ben je als werkgever gewoon verplicht aan je personeel.’ Drs. Wineke de Boer studeerde Publicistiek en Frans aan de Universiteit van Amsterdam. Naast haar werkzaamhe den bij Albert Heijn werkt ze als free lance journaliste voor onder andere de Volkskrant. .-Kg \f 1 Samen eten met mijn collega is een vast ritueel. Onder ons motto ‘een winnend team moet je niet wisselen’, bestel ik elke week Chinees. Albert Heijn vergoedt de avondmaaltijd: je mag eten en drinken wat je wilt, zolang het maar geen snoep, bier of chips is. Aan tafel in de kantine kan werkelijk alles besproken worden. Er schuift iemand aan die je kunt vragen naar zijn vorderingen in de fitnesszaal, een studiereis naar Suriname of over de verkiezin gen in Frankrijk. Vaak gaat het echter over de maaltijd zelf: wie eet wat en hoe smaakt dat? Heb je eten laten brengen van één van de ontelbare bezorgrestaurants hier of eet je iets uit de winkel, waar de keus zo mogelijk nog groter is? Het grappige is, dat iedereen zo zijn vaste eetritueel blijkt te heb ben. De één zweert bij een diepvriespizza margarita en drinkt er chocomel bij, de ander pakt elke week maar weer z’n stokbroodje met eiersala- de. Er worden ook wel ideeën uitgewis seld. Wat op een ander bord ligt, ziet er toch ook wel smakelijk uit. Dan probeer je eens een quiche of een ‘koken sto men’. Vreemd genoeg kies je een week later toch weer voor je oude recept. Mijn ‘Chinese ritueel’ is zelfs zo sterk dat ik me tamelijk onthand voel wanneer mijn collega er een keer niet is. Wat nu? Soms vind ik iemand anders om tjap tjoi mee te eten, en anders... Ach, wat afwis seling kan geen kwaad. Wouter: ‘Ik ben nu klaar met mijn stage. Het ’Jpatuurlijk niet de bedoeling dat de afspra ken weer verwateren. Het scheelt dat ik hier nog steeds als parttimer werk. Ik merk dat er bij mijn collega’s echt een kleine verandering is opgetreden in hoe ze denken over communica tie. Ik zie bijvoorbeeld dat elk team z’n eigen mededelingenbord - een van de vernieuwingen die dankzij mijn stage zijn doorgevoerd - goed in de gaten houdt en ververst. Ook de teamgerichte medede lingen die we meenieten met de salarisstroken worden goed ontvangen. Op het algemene communicatiebord schrijven SM, VM, VS en medewerkers ook mededelingen aan elkaar. Bijvoorbeeld dat de fulltimers hebben voorgewerkt, zodat de partti mers de UEFA-cupfmale van Feyenoord konden zien. Via het bord was iedereen snel op de hoogte, en de stemming zat er bij iedereen meteen goed in. Vroeger werd zoiets mondeling meegedeeld en kon het voor komen dat niet iedereen het nieuwtje hoorde. Terwijl zo’n collegiaal gebaar juist alle aandacht verdient!’ als organisatie goed te kunnen functioneren, moet dat formeel zijn vastgelegd. Dat bete kent overigens niet dat het informele contact minder belangrijk is. Als je als manager feeling houdt met de werkvloer, kun je veel leren van je medewerkers. Dat past ook heel goed in het Blauwe gedach tegoed.'

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 15