rwiuiMB Weekendwerk I :n MEDEWERKERS I s 15 Aha Medewerkers stelen het meest 33% 44% 23% Wineke ‘Je maakt wat mee in de Jodenbree!’ de Boer (AH 1567, Amsterdam) Controle l steelt? Op verzoek van de geïnterviewden hebben we hun namen niet vermeld. Drs. Wineke de Boer studeerde Nederlands en Frans aan de Universiteit van Amsterdam. Naast haar werkzaamhe den bij Albert Heijn werkt ze als free lance journaliste voor onder andere de Volkskrant. Medewerkers stelen meer dan klanten, blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse Food Marketing Institute (FMI). Albert Heijn is, net als alle grote supermarktbedrijven over de hele wereld, aangesloten bij het FMI. Deze organisatie doet jaarlijks onderzoek naar diefstal door klanten en medewerkers. Dat levert dus het gemiddelde diefstal- cijfer op van alle aangesloten retailbedrijven. De cijfers liegen er niet om: in 2000 verdween het grootste deel van de niet-afgerekende pro ducten in de zakken van medewerkers. diefstal door klanten diefstal door medewerkers overige (bijvoorbeeld derving door administratieve fouten en diefstal door externen) ^^rood niet hebt afgerekend bij de kassa. Doe je dat nog even?” Je ^Jnoet gewoon eerlijk zijn en dat soort dingen kunnen zeggen. Meestal begrijpt zo’n persoon dan wel dat zoiets niet kan.’ ‘Gelukkig hebben we nu weekend!’ verzuchten mensen vaak op vrijdag middag. ‘Behalve als je naar Albert Heijn moet’, denk ik er dan weleens achteraan. Het weekend - vrijdag, zaterdag en in sommige winkels ook de zondag - is voor supermarkten nog altijd de drukste tijd van de week. Als andere mensen uitgeslapen hun luxe weekendontbijt bij je komen halen, loop jij al een paar uur croissantjes te bakken, de dikke zaterdag edities van de kranten te vullen en op te stapelen, sigaretten te verkopen, medicijnen te bestellen of de pauzes in te delen. Uitgaan op vrijdagavond kan wel, maar komt je op zaterdag vaak duur te staan. Die kringen onder je ogen vertragen nu eenmaal je tempo en zijn ook niet echt bevorderlijk voor je ‘werkspirit’. Gelukkig is dat laatste niet altijd het geval. Samen met collega’s en een gezamenlijk - of afzonderlijk - opgelopen kater, tóch je afdeling goed laten draaien, is één van leukste manieren van werken. Het zijn juist die dagen die je het meest bijblijven. Helemaal als ook de klanten merken dat je een te gekke nacht hebt doorgemaakt. Of wanneer zijzelf in diezelfde stemming verkeren. Zo kwam eens een groepje van vier studentachtige jongens en meisjes broodjes bij ons halen. Ze waren wat luidruchtig voor een zaterdagmorgen en maakten grapjes. Hun feest had tot die ochtend geduurd en nu kwamen ze als afsluiter bij Albert Heijn hun honger stil len. Ook al zijn zij daarna waarschijnlijk hun bed in gedoken, ik werkte die dag met een lach van binnen, met iets van hun nachtelijke feestenergie. Diefstal komt voor in alle onderdelen van het bedrijf. Ook in het hoofdkantoor en de DC’s. ‘Ik heb in de loop der tijden wel men sen met spullen aan de wandel zien gaan,’ vertelt een DC-mede- werker openhartig. ‘Vroeger was dat erger dan nu. Dan liepen ze met een hele kaas, die toch aardig wat weegt, de deur uit! Je wordt nu steekproefsgewijs bij de uitgang gecontroleerd, maar ook dat systeem is niet helemaal waterdicht. Ik hou bijvoorbeeld van drop en heb altijd een zak bij me op het werk. Die neem ik van huis mee, maar ik krijg daar weleens scheve gezichten over, zo van: o, dat zal hij wel gejat hebben. En dat terwijl een ander gerust een telefoonkaart in zijn binnenzak stopt en daar wordt dan niets over gezegd. Ik zou zelf nooit mijn baan op het spel zet ten. Als ik iemand zie stelen, zeg ik er meteen wat van: “Je gaat je baan toch niet in gevaar brengen voor een knaak?” M 1 B i

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 15