‘Je lunch niet afrekenen is I I ook stelen’ DOORBREKEN OVER DIEFSTAL DOOR KLANTEN ÉN Het komt in alle bedrijven voor, maar bijna niemand praat er openlijk over: diefstal op het werk. Albert Heijn wil het taboe daarop doorbreken. Want alleen door er met elkaar over te praten wordt duidelijk dat je niet alleen jezelf, maar ook Albert Heijn én je directe omgeving veel schade berokkent. Maar hoe reageer je op collega’s die hun boekje te buiten gaan? En durf je je collega erop aan te spreken? Aha 14 Zakje chips k k Wat doe jij als je collega Ernstige diefstallen maken slechts een klein gedeelte uit van de totale schade door diefstal. Juist ogenschijnlijk ‘onschuldigere’ zaken als Bij diefstal denk je algauw aan een caissière die geld achteroverdrukt of een verkoper die een stapel cd’s in zijn zak stopt. Dit soort zaken is niet gemakkelijk te ontdekken, maar extreme gevallen van diefstal komen vaak wel aan het licht. Een MAS uit een filiaal in Noord-Nederland vertelt: 'Ik las in de krant dat er in een ander filiaal een caissière was betrapt op diefstal. Met het hoofd kassa van ons filiaal heb ik het er uitgebreid over gehad hoe zoiets had kunnen gebeuren. En tot mijn stomme verbazing bleek zij een half jaar later mijn uitleg over controle wat al te letterlijk te hebben genomen: ze was zelf aan het stelen gesla gen! Ook heb ik meegemaakt dat een caissière werd gechanteerd door iemand van buitenaf en om die reden was gaan stelen! Er zijn altijd mensen die tussen de regels door willen fietsen. Maar ik vind dat ste len gewoon niet kan! Ik zal een collega daar ook zeker op aanspreken. Ik werk in twee filialen en in beide winkels wordt er vrij open over gesproken. De algeme ne teneur is dat je wel heel dom bent als je je baan op het spel wil zetten door iets te stelen.’ het goedkoper meegeven van een product aan een bekende of het eten van een zakje chips zonder te betalen, kosten de supermarktbedrijven" veel geld. Meestal gebeurt dit onder het mom van ‘iedereen doet hef. Maar stel dat het gemiddelde aantal medewerkers van een filiaal vijftig bedraagt en ze zouden allemaal elke dag voor één euro opeten of af prijzen voor een bekende, dan is de schade alleen al daardoor voor alle Albert Heijn-filialen ruim 7,5 miljoen euro per jaar. Een Verkoop- specialist uit het zuiden van het land vindt: ‘Je lunch niet afrekenen, verpakkingen openmaken en er iets uithalen; dat is allemaal stelen. Ik zie weleens dat een verpakking open is en naar de kantine wordt mee genomen. Het is dan moeilijk om te controleren of dat wel is afge boekt. Maar ik vind dat net zo erg als het stelen van een cd of geld weg halen uit de kluis. Je moet gewoon alles afrekenen wat je uit de winkel haalt. We hebben hier gelukkig geen cultuur waarin iedereen het maar gewoon vindt dat er gestolen wordt, maar sommige mensen zijn gewoon té makkelijk op dat gebied. Medewerkers spreken elkaar er weleens op aan. En in de kantine komt soms het onder werp diefstal onder personeel ter sprake, vooral als we net een klant hebben betrapt. Zelf zeg ik er ook wat van: “Ik zag dat je je

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 14