van AH Voila, dé vla lïiQ IK MIJN PRODUCT Albert Heijn loopt graag voorop in het productaanbod. Hoe doe je dat? De verantwoordelijke category managers gunnen ons een kijkje in hun keuken. Deze keer ANNE VAN DER WAL (31), category manager Zuivel. Aha 12 F - vervangen door andere koeksmaken, bij voorbeeld door speculaas, bokkenpootjes of Zaanse Kermis; zo houden we het spannend en verrassend. Bij zuivel is het belangrijk om steeds met nieu we producten te komen. Dat doen A-merken als Mona en Friesche Vlag ook. Mensen willen steeds iets nieuws proberen. Op het bood schappenlijstje van de klant staat vaak alleen: toetje. Pas voor het schap beslist de klant wat het wordt. Het is dus goed om aandacht te trekken met nieuwe, spannende producten. We richten ons met deze vla vooral op gezin nen met kinderen. Belangrijk is dat het kinde ren aanspreekt. Zij beslissen vaak wat voor toetje er op tafel komt. De kids van tegenwoor dig eisen nogal wat, want een modern toetje moet niet alleen lekker zoet zijn, het moet ook “fun” zijn. Ouders vinden het natuurlijk voor al belangrijk dat het gezond is. Met onze Vla met koekjessmaak verwachten wij aan alle wensen te kunnen voldoen.’ I s t 1 ‘Vla met koekjessmaak is de officiële naam van ons splinternieuwe toetje. Koekjesvla mocht niet, dat is te misleidend, omdat er geen stuk jes koek in zitten. Dat hebben we overigens expres gedaan, want de meeste kinderen houden niet van stukjes in de vla. Zij willen gewoon een gladde substantie. We hebben twee verschillende smaken: Frou Frou (vanillewafeltjes) en Stroopwafel. Frou Frou is lichtbruin, Stroopwafel is wat donkerder van kleur. Na een half jaar worden deze smaken 1/^' ■grap-

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 12