Langer dan zes weken ziek? Dan geiden de volgende regels: Aha Ziek zijn is nooit leuk en kan iedereen overkómen. Maar hoe langer je thuisblijft, hoe groter de kans is dat je uiteindelijk in de WAO belandt. En dat is geen prettig vooruitzicht. Om dat te voorkomen gelden er vanaf 1 april nieuwe regels. Die regels moeten ervoor zorgen dat werkgever, Poortwachtersmodel Hoe eerder ‘Ik had last van een tennisarm en kon mijn werk steeds minder goed doen. Het zou enige maanden gaan duren voordat ik in het plaatse lijke ziekenhuis operatief behandeld kon wor den. Mijn supermarktmanager is vervolgens met de arbo-arts gaan bellen en die heeft op zijn beurt contact opgenomen met de verzeke ringsmaatschappij. Dankzij deze bemiddeling kon ik binnen een paar weken terecht in een andere kliniek, waar ze me wel snel konden behandelen. Binnen de kortste keren was ik De arbodienst brengt een advies uit over de mogelijkheden van herstel en het hervatten van het werk. De zieke medewerker maakt op basis van dit advies samen met de SM of andere direct leidinggevende een plan van aanpak. Medewerker en SM of andere direct leidinggevende krijgen te maken met een zogenaamde casemanager aan die als procesbewaker bij de uit voering van dit plan zal zijn betrokken. Binnen de logistiek en het hoofd kantoor zal deze rol bij de P&O-adviseur worden neergelegd. weer aan het werk!’ De SM van deze mede werker vult aan: ‘We hadden er allebei voor deel bij. De medewerker was blij met haar gezonde arm en wij zijn blij, want ze is zo’n zes tot acht weken eerder aan het werk. Dat scheelt ons enorm veel geld en ook tijd om iemand anders in te werken. Want niemand zit erop te wachten om lang ziek thuis te zitten of om zelfs in de WAO te belanden.’ Dit verhaal uit de dagelijkse praktijk van Albert Heijn maakt één ding duidelijk: effec- Is de medewerker na acht maanden nog niet teruggekeerd op de werk vloer, dan stelt hij of zij samen met de leidinggevende een reïntegratie- verslag op. Daarin melden zij alle reïntegratie-inspanningen. Dit reïntegratieverslag moet de medewerker samen met zijn WAO-aanvraag indienen bij de UWV (Cadans, Gak), binnen negen maanden na ziekmelding. UWV beoordeelt dan of de medewerker en Albert Heijn voldoende hebben gedaan om de medewerker weer aan de slag te laten gaan. tief optreden en regelmatig overleg tussen zieke medewerker, werkgever en de betrokken arbo^. dienst kan veel opleveren. Veel leidinggevend^ van Albert Heijn doen al sinds jaar en dag hun uiterste best om zieke medewerkers te begelei den en snel weer op de been te helpen. En de meeste medewerkers werken daaraan mee. De nieuwe regels borduren hierop voort, maar scherpen de verantwoordelijkheid van werkge ver en werknemers aan. Het voorkomen van langdurige arbeidsongeschiktheid wordt een gedeelde verantwoordelijkheid: van de werk gever wordt meer verwacht, maar ook de zieke werknemer krijgt zijn verplichtingen. De nieuwe regels bij ziekteverzuim vallen onder het zogenaamde Poortwachtersmodel. Dit model heeft betrekking op het eerste ziektejaar, dus op de periode die ligt voor de poort wel leidt tot de WAO (Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering). Aan de poort zal worden beoordeeld of werkgever en werk- nemer zich aan de regels hebben gehouden W en zich voldoende hebben ingespannen. Als de medewerker zich niet aan de regels heeft gehouden, kan de poortwachter - Uitvoeringsinstituut Werknemers- 10

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 10