TOHIkW Geen boodschap? <bJ I I 15 Aha Wineke ‘Je maakt wat mee in de Jodenbree!’ de Boer (AH 1567, Amsterdam) Eerst nog wat wennen Anne-Mieke Vissers verwacht dat de medewerkerstevredenheid over het algemeen gestegen zal zijn bij de volgende meting, maar dat sommige veranderingen in eerste instantie ook weerstand zullen oproepen. ‘Een punt dat zeker wél gewaardeerd zal worden, is dat medewerkers zullen gaan merken dat ze meer aandacht krijgen van hun baas. Maar aan andere zaken, zoals de opdeling in klei nere teams, kunnen voor medewerkers in eerste instantie vervelend zijn. Ik ben er echter van overtuigd dat we aan het eind van dit jaar een sterke verbetering zullen zien en dat iedereen bij de DC’s prettiger werkt.’ Drs. Wineke de Boer studeerde Nederlands en Frans aan de Uni versiteit van Amsterdam. Naast haar werkzaamhe den bij Albert Heijn werkt ze als free lance journaliste voor onder andere de Volkskrant. s l Eigenlijk was ik altijd een beetje bang voor hem. Een grote man die een halfuur voor sluitingstijd, of nog later, met zijn bood- schappenkarretje langs komt snellen. Die geïrriteerd de vraag stelt waarop hij het antwoord al weet: ‘Er is zeker geen brood meer?’ Lege broodschappen zijn vaak een bron van ergernis voor mensen die ’s avonds werken en daarna nog even snel bood schappen komen doen. Op een keer, toen hij wat eerder en minder gehaast was, raapte ik al mijn moed bij elkaar en vroeg ik hem of hij óók zo iemand was: ‘Werkt u altijd tot laat?’ ‘Nee,’ klonk het nors, ‘ik ben gewoon een laat iemand.’ Ondanks dat hij mij met die woorden eigenlijk sommeerde me met mijn eigen zaken te bemoeien, vond ik het een goed antwoord. Dat kon natuurlijk ook! Misschien omdat hij schrok van zijn eigen toon, vroeg hij op zijn beurt nu iets aan mij. Of ik nog naar school ging, of alleen maar werkte. Ik legde hem uit dat mijn werk bij Albert Heijn een bijbaan is en dat ik Frans heb gestudeerd. De man, zijn gebruikelijke snelheid even verge tend, vertelde over zijn Franse groot moeder en ik liet mijn bezem staan: er ontstond waarachtig een normaal gesprek. Sindsdien zeggen we elkaar vluchtig gedag, verlegen bijna met het weinige dat we van elkaar weten. ^hde werkstructuur en in de werkcultuur. Wat betreft de structuur wer- Ken we nu bijvoorbeeld met kleinere teams. En de teamleider draait voortaan dezelfde diensten als zijn team, zodat hij makkelijker aan spreekbaar is. Bovendien heeft elk team nu een vast deel van het DC onder z’n beheer. Die maatregel zorgt er ook voor dat mensen niet meer - zoals vroeger soms wel het geval was - het gevoel hoeven te hebben dat ze wat verloren door zo’n groot DC dwalen.’ We kennen elkaar De acties om de cultuur op de werkvloer te veranderen, zijn gerangschikt naar thema’s. In december en januari speelde het thema ‘We kennen elkaar’. Anne-Mieke en haar team gaven de DC’s toen oefeningen om elkaar beter te leren kennen. ‘Het was de bedoeling om als collega's onder elkaar tot minimaal één afspraak te komen. Bijvoorbeeld door iedere jarige medewerker voortaan een kaart te sturen. Maar ook een feestje of een leuk middagje was een idee. Als je elkaar maar wat beter leert kennen, want dat bevordert de werksfeer en de collegialiteit.’ Het blijft overigens niet bij dit ene thema: de komende jjiaanden worden de verbeteringen in de werkcultuur voortgezet met wma’s als ‘We doen wat we afspreken’ en ‘Alles begint bij jezelf’. Rien Heil is magazijnmedewerker bij DC Nieuwegein. Hij vertelt over zijn ervaringen met het eerste thema: ‘We zijn gaan bowlen met de col lega’s. Dat was erg gezellig; je spreekt elkaar weer eens op een andere manier. Ook hebben de Turkse en Marokkaanse collega’s op een dag gebak meegenomen voor bij de koffie. Het was heel zoet, maar heel lek ker. Het was een leuk initiatief, ik waardeer dat wel. Tijdens het werk overleg proberen we die collega’s nu meer te stimuleren om ook eens hun mening te geven. Dat werkt steeds beter. De komende tijd zullen we vaker wat gezamenlijks gaan doen. We hebben zelfs een speciale pot gemaakt om daar geld voor te sparen.’ Roel Linger en Ronny Hellings (DC Zaandam)

Personeelsbladen | 2002 | | pagina 15