Stop Shop bespaart energie door slimme winkel Giant-Carlisle in de olie? Jul Ahold Flitsen december 2001 7 Overnames in VS afgerond Eerste twee hypernova's in Slowakije open. Tops Friendly Markets: Smart met Food Daglicht Milieu en portemonnee Pizza Schoentje zetten? AROUND THE WORLD In september kondigde Ahold aan de Amerikaanse foodservi- ce-onderneming Alliant en de supermarktketen Bruno's te wil len aankopen. Zoals gebruikelijk buigen dan eerst de Ameri kaanse mededingingsautoriteiten zich over de geplande aankopen. Die hebben nu toestemming gegeven en daarmee is de overname van Alliant en Bruno's een feit. Slowakije is het 28-ste land waar Ahold actief is, want in deze maand zijn de eerste twee Hypernova's in de omgeving van de Slowaakse hoofdstad Bratislava geopend. Vanuit Tsjechië is de Hypernova-formule helemaal aangepast aan de wensen van de Slowaakse klant. De beide hypermarkten zijn 3.200 m2 groot en je kunt er terecht voor 25.000 verschillende artikelen, food en non-food. Begin volgend jaar gaan er nog twee Hypernova's in Slowakije open en de planning is om aan het eind van 2002 tien Hypernova's in bedrijf te hebben. De feestdagen zijn ook in de VS volop in aantocht. En dat is voor Tops Markets, een van de Amerikanse Ahold-winkelke- tens, reden om de klanten nog eens extra te wijzen op het be lang van het veilig omgaan met voedsel. Want over het alge meen maken de Amerikanen van de Kerst een echt feest met veel lekkere gerechten. En dan blijkt dat zelfs grote Amerikaan se koelkasten wel eens te klein te zijn. Dus wordt er door de klanten gebruik gemaakt van de garage om eten even tijdelijk op te slaan. Tops geeft de klant tips hoe je je eten buiten de koelkast zo lang mogelijk tiptop kunt houden. Want, zo zegt Tops, Kerst en lekker eten horen bij elkaar, maar je moet dan wel de kwaliteit van het gekochte producten in de gaten hou den. Ook geeft Tops allerlei informatie over welke producten je het beste niet bij elkaar kunt bewaren, onder de slogan 'Be Smart; Keep Foods Apart.' Overigens is het informeren van de klanten over voedselveilig heid een normale zaak in de Verenigde Staten; alle Ahold- werkmaatschappijen hebben brochures vol informatie over voedselveiligheid. Natuurlijk, bij Ahold zijn we gewend aan grote vrachtau to's die met het logo van de betreffende winkelketen de producten van de DC's naar de winkel brengen. Maar dat gaat over het algemeen over auto's die speciaal gemaakt zijn voor het vervoeren van voedingsproducten. Maar een tankwagen met het logo van een Ahold-werkmaat- schappij? Bij Giant-Carlisle, één van Aliold's Amerikaanse werk maatschappijen, vinden ze dat zo gek nog niet. Er zijn toch al heel wat Giants met een eigen benzinestation en dan is het voor de bekendheid van je merknaam wel zo han dig om ook op de tankauto's je logo te zetten. De afdeling van Giant die verantwoorde lijk is voor de advertenties leek dat een goed idee. Er is een afspraak gemaakt met Giant's brandstofleverancier, die voor iedere tien benzine stations van Giant een nieu we tankauto aanschaft. Als je dit leest heeft Giant precies 20 benzinestations en dus rij den er nu twee glimmende Giant-tankauto's over de Amerikaanse highways. Ook de benzinestations zelf heb ben een flinke metamorfose ondergaan en zijn geheel in het nieuw gestoken. In Foxboro in de Amerikaanse staat Massachusetts staat sinds november een bijzondere Stop Shop-supermarkt. Er is drie jaar onderzoek en ontwikkeling in de nieuwe Stop Shop gestoken en het resultaat mag dan ook gezien worden. Het nieuwe pand is er hele maal op gebouwd om zo zuinig mogelijk met energie om te springen. Energiekosten vor men een flink deel van de exploitatiekosten van een winkel, dus is het slim om juist je winkelpand eens onder de loep te nemen om te zien of er daar besparingen te halen zijn. Om te beginnen zijn er veel ramen in het dak geplaatst, zodat er heel veel daglicht de winkel binnenkomt. Verder wordt er met speciale verlich ting gewerkt. Tezamen be spaart Stop Shop zo onge veer 50% op de kosten voor verlichting in de winkel. Bo vendien is het door het vele daglicht heel prettig bood schappen doen in de nieuwe Stop Shop. Hier wilden de Stop Shop pers het niet bij laten. Ook de koelmeubelen voor de verse producten ontkwamen niet aan de besparingsdrang. Door speciale koelmeubelen te in stalleren bespaart Stop Shop naar verwachting zo'n 26% op deze energiekosten. Ook is er gebruik gemaakt van speciale verfsoorten, on der andere op het dak, die een isolerende werking heb ben, zodat er efficiënter ge koeld en verwarmd wordt. Natuurlijk zijn de besparin gen niet alleen goed voor de portemonnee, ook het milieu vaart er wel bij. En om het mi lieu verder te ontlasten is ook streng gekeken naar welke bouwmaterialen worden ge bruikt en of ze te recyclen zijn. Het is niet de bedoeling dat Stop Shop de opgedane kennis voor zichzelf houdt. Nu al maken andere Ameri kaanse Ahold-winkel ketens gebruik van sommige van de toegepaste technieken. Stop Shop heeft bij de andere werkmaatschappijen aange klopt met de vraag welke energiebesparende en milieu maatregelen zij al toepassen. Marleen Winkelaar (27) is voor een half jaar gestatio neerd bij Ahold's Scandinavische partner ICA in het kader van het uitwisselingsprogramma van trainees met Zweden. In Stockholm werkt zij in het commerciële team voor health beauty-producten. Deze maand kun je lezen hoe het haar vergaat in Stockholm. De kerst (Jul) is in aantocht en in Zweden kun je dat niet over het hoofd zien. Al vanaf 1 december, de eerste advents dag, zijn de Zweden helemaal in kerstsfeer. De Zweedse kande laars (je weet wel: de kaarsen trappetjes) zijn van zolder gehaald en voor de ramen gezet. Het is hier nu al om drie uur donker en dus zie je ze overal. De winkels zijn prachtig versierd en overal worden kerstmarkten gehouden. En net als in Nederland is het ook in Zweden alle hens aan dek om de winkels voor kerstmis helemaal tiptop te krijgen voor de grote drukte. Ik heb mijn eerste Julbord gehad. Dat is een kerstdiner. Maar dan niet op 25 december, maar eigenlijk iedere week vanaf 1 december. De Zweedse collega's hebben ons, de Nederlandse Ahold'ers in Zweden, hierop getrakteerd. Je krijgt dan een buffet met tien tallen soorten haring, zalm en andere specialiteiten. En natuur lijk drink je Julmust en Glögg. Het eerste is een soort kerst cola en het tweede is vergelijk baar met glühwein. Maar omdat de Zweden al voor de kerst enorm aan het eten slaan, nemen sommigen op kerst zelf genoegen met een pizzaatje. Ais je zoals ik deelneemt aan een uitwisselingsprogramma is het natuurlijk hartstikke leuk om met twee voeten in een andere cultuur te staan. Je leert daar iedere dag van. Ook leuk is het om je buitenlandse collega's Iets van Nederland mee te geven. Sinterklaas kennen ze hier niet, dus zijn wij, de Nederlandse trainees maar voor de Goedheiligman ingevallen. We hebben de Zweedse collega's hier op het hoofdkantoor hun schoen laten zetten. En, inder daad, de volgende dag zaten er chocoladeletters en pepernoten in. De kerstman zal dat voor één keer niet zo erg vinden. «health [onsMop Dakramen en speciale verlichting zorgen voor een fikse besparing

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 7