Beleef de wereld 'We kennen elkaar' van whisky en wijn AGF-leveranciers en telers van Albert Heijn worden gecertificeerd 6 Ahold Flitsen december 2001 Proeflokaal in nieuwe winkelformule Gall Gall Dc's Albert Heijn Keep on Track Gall Gall krijgt er een nieuwe winkelformule bij. Op 28 november is de eerste winkel in Naarden geopend. In deze sfeervolle winkel kan de klant niet alleen een nieuw assortiment topwijnen en whisky's kopen, maar ook proeven en ruiken. In de nieuwe winkelformule, die overigens onder de ver trouwde naam Gall Gall op de markt komt, liggen zo'n tweehonderd kwaliteitswhis ky's en -wijnen in het schap. 'Het beleven van de dranken, dat is waar het in de nieuwe Gall Gall om draait', vertelt Frances Franken, format- en merchandisingmanager van de nieuwe winkelformule. 'We hebben een proeflokaal waarin klanten whisky's en wijnen kunnen proeven. Ook is er een geurenkabinet waar in zij de 24 basisgeuren van wijnen en whisky kunnen ruiken. Voor de inrichting ge bruiken we natuurlijke, eer lijke materialen zoals hout, metaal, zink en koper die een authentieke keldersfeer uit ademen.' Proeverijen Het vakkundig personeel maakt de klant spelenderwijs Grote stap in voedselveiligheid Albert Heijn heeft heel wat leveran ciers van aardappelen, groenten en fruit (AGF). Zij zorgen voor het schoonmaken, snijden, verpakken én verzenden van AGF-producten naar de DC's. Alle leveranciers heb ben inmiddels een BRC-certificaat gekregen. Dat houdt in dat hun deel van de voedselketen voldoet aan de eisen van de internationale BRC- standaard. Op hun beurt krijgen de leveranciers van letterlijk honderden telers de verse producten aangele verd. Zij zullen eind 2002 allemaal voldoen aan de zware eisen van EU- REPGAP. EUREPGAP is de wereldwijde norm voor veilige en duurzame landbouw. Voor Albert Heijn is dat een belang rijke norm, omdat Albert Heijn dan zeker weet dat de producten van deze leveranciers voldoen aan de allerhoogste normen. Daarbij staat de voedselveiligheid voorop. De klant moet er namelijk op kunnen vertrouwen dat de producten van Al- bert Heijn zo veilig mogelijk zijn. Knap staaltje De AGF-leveranciers van Albert Heijn werken afhankelijk van het seizoen met zo'n 500 a 600 ver schillende telers, die ook allemaal aan de eisen van EUREPGAP moe ten voldoen. Hygiene, het gebruik van bestrij dingsmiddelen, watergebruik; alles is nauwgezet vastgelegd in EUREP GAP, ook ten aanzien van milieu- eisen. Het is daarom een knap staaltje werk dat wordt afgeleverd. Het vergt ook investeringen in geld en tijd bij de leveranciers en de te lers. Omdat Albert Heijn al jarenlan ge relaties heeft met de leveranciers is er veel samengewerkt. Albert Heijn wil alleen nog AGF-producten verkopen die geleverd zijn door de gecertificeerde leveranciers. Vooral ook omdat het gros van de AGF-pro ducten verkocht wordt als huismerk. Meerwaarde Flitsen vroeg Willem Hofmans, kwa liteitmanager van AH, om zijn reac tie; 'We weten hoe hard onze leve ranciers en de telers hebben gewerkt om te voldoen aan alle ei sen. En blijven voldoen, want vol gens de BRC- en EUREPGAP-nor- men wordt de kwaliteit en de veiligheid van zowel de processen als de producten in de gaten gehou den door onafhankelijke onder zoeksbureaus. We zitten ook vaak met onze leveranciers en telers om de tafel en hebben onze kennis ge bundeld. Het is een prachtige pres tatie, juist omdat het om zoveel be drijven gaat. Daar kunnen we ze gerust mee feliciteren. Hun produc ten hebben nu de meerwaarde die onze klanten mogen verwachten van AH-huismerkproducten.' Het startschot heeft geklonken. In de distributiecentra van Albert Heijn is Track begonnen. Het project heeft tot doel de tevredenheid van medewer kers te vergroten. Flitsen ging kijken in DC Tilbrug en LDC Geldermalsen wat de stand van zaken is. 'We kennen elkaar' is het eerste Track-thema waar de medewerkers in de logistiek van Albert Heijn mee aan de slag gaan. wegwijs in de wereld van whisky's en wijnen. Hiervoor hebben zij een aantal vakin houdelijke cursussen gevolgd over deze dranken. Met de in teractieve onderdelen in de winkel en de kwaliteit van het assortiment onderschei den we ons van wijnspeciaal zaken en supermarkten. Half februari gaat er een ves tiging in Hilversum open. Circa dertig winkels volgen in 2002. Jef Sprengers, teamleider iï van AH DC Tilburg en Edwin van Affelen, teamleider van de huishoudelijke dienst van AH DC Tilburg zijn beiden al meer dan twintig jaar in dienst bij AH. 'Blauw bloed' dus. Als teamlei ders krijgen zij instructie over het eerste thema van Track: 'We kennen elkaar.' Kritisch kijken zij samen met Teja van de Meer de vragenlijst door, die zij binnenkort de mede werkers in hun team zullen voorleg gen. Want dat is de taak van de teamleiders. Ze kunnen zich niet in alle vragen vinden, maar ze zijn wel positief. Respecteren Edwin: 'Eigenlijk ken ik alle leden van mijn team wel. Maar of ze elkaar onderling ook zo goed kennen? Daar zullen we mee aan de slag gaan.' Jef valt hem bij: 'Het is toch heel be langrijk. Elkaar kennen is elkaar re specteren. Niet dat we in Tilburg el kaar helemaal niet kennen, hoor. De basis is goed. Daar kunnen we op verder bouwen.' Want uiteindelijk is het wel de bedoeling dat door elkaar beter te leren kennen, de werksfeer verbetert en een grotere betrokken heid komt bij elkaar en bij het werk. Begin volgend jaar krijgen alle me dewerkers van DC Tilburg een pre sentatie over Track. Betrokkenheid 'Het gaat ook om wat je buiten je werk bezighoudt. Je gezinssituatie, hobby's. Dat soort dingen,' vertelt Edwin. Jef: 'Ja, wat doe je als team als een van je teamleden er een kindje bij heeft gekregen. Of als ie mand ziek is. Betrokkenheid tonen.' Dat is het woord wat iedere keer te rugkeert. Betrokkenheid. Jef: 'Dat is ook goed te meten. Hoe ga je met elkaar om, hoe ga je met de spullen om. Je ziet dat in de laatste paar jaar die betrokkenheid is afgeno men. Dat is niet iets datje alleen bij Albert Heijn ziet. Ook de samenle ving is harder geworden. Het gaat om de normen en waarden.' Edwin: 'Maar daar kunnen we zelf wel wat aan doen. Zorg ervoor dat nieuwe mensen in je team ook echt worden opgenomen en onderdeel zijn van het team.' De twee teamleiders onderstrepen het belang van kleinere teams, zo dat je beter individuele aandacht kunt geven aan je teamleden. Jef: 'Je moet als teamleider ook aan spreekbaar zijn, je gezicht laten zien. Ook tijdens de koffiepauzes en het eten. Dan heb je ook de tijd voor andere gesprekstof dan het werk.' Ajax In LDC Geldermalsen is Track al een stukje verder. Daar hebben inmid- Jos van de Weide: '...aandacht...' dels alle medewerkers kennis kun nen nemen van wat Track voor hen betekent. Maarten Goris, sitema nager van het LDC, windt er geen doekjes om: 'Ken ik jullie en kennen jullie mij?' Om de daad bij het woord te voegen, stelt hij zich uitge breid voor aan de medewerkers van het LDC. Leeftijd, (Maarten is toe vallig net op die dag jarig), zijn ge zin, zijn hobby's, waar hij woont. De opmerking dat hij fan is van de Ajax wordt met gelach ontvangen. Het is duidelijk, Feyenoord en Utrecht ken nen een groot aantal aanhangers onder de mensen van LDC Gelder malsen. Om in voetbaltermen te blijven: er werd ook op de man ge speeld. Maarten moet meer op de 'vloer" zijn, zo is de mening. En dat zegt hij dan ook meteen toe. Startpunt André van Malsen en Jos van de Weide, Albert Heijn'ers in hart en nieren zijn blij met Track. Jos: 'De sfeer is in de laatste jaren achteruit gegaan. Ik ben blij dat we daar nu mee aan de slag gaan.' Alhoewel ook in Geldermalsen de collega's over het algemeen gemoedelijk met elkaar omgaan, moet er toch het een en ander verbeteren. André daarover:"We kennen el kaar" is het startpunt. Als je elkaar kent, help je elkaar ook een handje. Dat vergroot ook de sociale contro le. Je hebt er niets aan als je ano niem hier aan het werk bent.' Jos voegt er meteen aan toe: 'Dat moet je niet verkeerd uitleggen hoor. Door meer sociale controle, leef je ook de normen en waarden na. Als je je collega's kent en zij kennen jou, dan houd je ook rekening met elkaar. Dat is goed voor de sfeer. Het is niet zo dat de presentatie van de si temanager alleen voldoende is. Er is meer tijd nodig. Het sterke van Track is, dat het onderwerp nu in ie der werkoverleg terugkomt.' André is het daarmee eens: 'Je hebt je eigen verantwoordelijkheid en ook als team. Je staat voor een job, of niet.' Gein Beiden komen ze met voorbeelden, waar er verbeteringen te halen zijn: 'De teamleiders hebben heel wat op hun bordje liggen. Daardoor komt de aandacht voor de medewerker André van Malsen: '...verant woordelijkheid...' wel eens in het gedrang,' vindt Jos. 'Daar gaan we nu dus ook iets aan doen. Aandacht is heel belangrijk.'André daarover 'Je mag niet vergeten dat we hier in Gelder malsen tien jaar terug begonnen zijn met nog geen 250 mensen, nu zijn dat er meer dan duizend. Logisch datje dan niet iedereen meer kent.' Jos voegt toe: 'Dan ligt het aan de aard van het beestje of hij wel of niet naar zijn teamleider stapt als er iets mis is. Vroeger maakten we ook meer gein met elkaar. Omdat de druk op het proces een stuk groter is geworden, is dat ook een beetje naar de achtergrond geraakt. Maar een geintje op zijn tijd houdt het werk leuk. Daar moeten we weer ruimte voor maken.' Edwin van Affelen en Jef Sprengers: 'Elkaar kennen is elkaar respecteren'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 6