upermarktmanager weer 'chtbaar spil van winkelteam Danielle Visser, SM AH 1335 Amsterdam: 'Ik zag een enorme gedrevenheid om samen de uitdaging aan te gaan' Gebko Niezen, SM AH 1274, Gouda: 5 Ronald van Zetten, directeur Winkelorganisatie Albert Heijn: Regio's Winkelsystemen Een winkel neerzetten waar klanten én medewerkers heel graag winkelen en werken. Blauw len een grote rol, daarvan zijn supermarktmanagers zich na de novembersessie nog meer bewust. Wat ik zag was een enorme ge drevenheid om samen de uitdaging aan te gaan: de beste te blijven door je voortdurend te onder scheiden. En de ideeën na tuurlijk naar de winkel vloer vertalen, 'helden' maken in je winkel. Op mijn rondes langs de win kels voel ik dat de spirit van de Blauwe Wereld dui delijk aanwezig is. Met el kaar wordt veel gesproken en hard gewerkt om de winkels er fantastisch uit te laten zien. Na de vierdaagse begon nen we met lunchlezin gen om de medewerkers op het hoofdkantoor te informeren over de veran deringen. Een goed initia tief, want die bijeenkom sten werden enthousiast bezocht. Ze versterken de band tussen het hoofd kantoor en de winkels.' Nieuwe winkelformules, een andere winkelindeling: voorbeelden van veranderingen bij Albert Heijn die bedoeld zijn om nog beter aan wensen van klanten tegemoet te ko men. Die 'uiterlijke' veranderingen slagen alleen als ook de 'binnenkant' van AH voort durend verbetert. Tijdens de zogenaamde 'novembersessie' bespraken alle super markt-managers met elkaar wat er achter de schermen verandert zodat klanten én medewerkers zich in Albert Heijn blijven herkennen. 'Vier dagen Duitsland, wat daar de meerwaarde van is? Door met elkaar, relatief lang in een ande re omgeving te vertoeven ontstaat er een band. Wat je samen doet krijgt diep gang omdat er tijd is om informatie te verwerken en ruimte om te ontspan nen. En dat is heel belang rijk. In de Blauwe Wereld veranderen écht dingen. Zaken die meteen zicht baar zijn, zoals nieuwe of aangepaste winkelsyste men, maar ook verande ringen die meer tijd nodig hebben. Communicatie en cultuur in de winkel spe- 'Betreed de blauwe wereld' was het thema van de bijeen komst voor supermarktma nagers van Albert Heijn. In het Duitse Willingen bespra ken zij met elkaar hoe de ver anderingen die de directie voor ogen heeft, mogelijk kunnen worden gemaakt. Uit het medewerkerstevreden- heidsonderzoek (afgelopen zo mer) kwam naar voren dat de werkdruk voor supermarkt managers hoog is. Daardoor zijn ze weinig op de winkel vloer te zien terwijl dat juist de plek is waar ze nodig zijn om actief leiding te geven en medewerkers te coachen. In de Blauwe Wereld, zoals het proces heet, is de supermarkt manager weer zichtbaar de spil van het winkelteam. Een nieuwe regio-indeling, effi ciëntere winkelsystemen en het project Blauw zijn enkele hulpmiddelen daarbij. De clusters zijn vervangen door zes regio's. Die regio's zijn verdeeld in 39 winkel- groepen. Iedere winkelgroep wordt aangestuurd door een operationeel manager. Het ge bied waarvoor hij of zij ver antwoordelijk is, bestaat uit zeven tot vijftien winkels en is daarmee kleiner dan voor heen. Zo kan de operationeel manager de supermarktma nagers intensiever ondersteu nen. Met behulp van een aantal nieuwe of verbeterde winkel- financiën zijn items die bepa lend zijn voor de 'kleur' van de winkel. Een 'blauwe' win kel presteert naar behoren, een 'rode' niet. Een grijze winkel zit er tussenin. De sco- rekaart wordt in samen- systemen kunnen medewer kers hun werkzaamheden in de winkel handiger of sneller uitvoeren. Een aantal voor beelden. Vanaf volgend jaar worden winkelbegrotingen centraal opgesteld. Winkels die erg op elkaar lijken - on der andere qua grootte en assortiment - worden met el kaar vergeleken. Bench marking heet dat en het scheelt supermarktmanagers een hoop tijd. Sinds week 47 hebben alle winkels Winkel- Web. Via dit intranet kunnen medewerkers snel actuele in formatie opzoeken. Met de scorekaart rood, grijs, blauw die al in veel winkels wordt gebruikt, kan de supermarkt manager in één oogopslag zien hoe zijn winkel ervoor staat. Klant- en medewerker stevredenheid, systemen en spraak met de supermarkt managers verbeterd. Project Blauw dat eind 2003 afgerond moet zijn, geeft ant woord op de vraag: hoe kan het werken in de winkel be ter? Blauw neemt processen in de winkel onder de loep. Niet alleen de systemen, maar het werk in z'n totali teit. Kunnen we efficiënter werken, weet iedere mede werker wat zijn of haar taak is? Maar ook: hoe kunnen we elkaar voortdurend blijven motiveren om een toppresta tie te leveren? Want het doel is duidelijk: een winkel neer zetten waar klanten én mede werkers heel graag winkelen en werken. 'Ik ben 58 jaar en werk al 23 jaar bij Albert Heijn. Dit is dus niet de eerste sessie die ik meemaak. Voorafgaand aan deze bij eenkomst had ik eerlijk gezegd mijn twijfels, stel de me in op het bijna on vermijdelijke 'dipje' zo rond een uur of vier 's middags. Nou, dat is niet gekomen! Het program ma was vol, maar zo enorm gevarieerd dat ik me geen seconde heb ver veeld. Onderdelen die er voor mij uitsprongen wa ren sport, waardoor er een sterke onderlinge band ontstond en vooral veel werd gelachen - heel belangrijk - en De Blauwe Wereld. In de sessies met de winkelgroepen kreeg je echt een spiegel voorge houden. Ik kwam er bij voorbeeld achter dat ik meer een 'mensenmens' moet zijn: iets wat er wel eens bij inschiet als het druk is. Ik ben met een enorme hoeveelheid posi tieve energie uit Duits land teruggekomen. Blauw leeft ook bij de me dewerkers, ze praten ero ver op de winkelvloer, denken mee, zoeken ac tief naar oplossingen voor bepaalde problemen. En of het er mee te maken heeft, wie zal het zeggen, maar de laatste weken loopt het zeer goed in de winkel.' 'Ik was vooral nieuwsgie rig, toen ik naar Duits land afreisde. Krap een jaar werk ik nu bij Albert Heijn - nog niet zolang dus - en ik was erg be nieuwd naar mijn colle ga's. Zo vaak ben je niet in de gelegenheid om ze in één klap allemaal te ont moeten. Wat ik wilde er varen is waar AH voor staat; 'blauw bloed', wat is dat nou precies? En na tuurlijk wilde ik weten waar we met elkaar naar toe gaan. Petje af voor de organisa tie. Het programma zat superstrak in elkaar zon der datje het idee kreeg met informatie overvoerd te worden. Ontspanning was een wezenlijk onder deel van het programma. Bijvoorbeeld door yoga of tai-chi; eeuwenoude ma nieren die passen bij een moderne manager. Een goed idee. Vanaf het begin van mijn carrière ben ik bekend met Blauw. Bij het filiaal Gelderlandplein in Am sterdam was ik VM en daar werd het project ge test. Toen ik SM op het Delflandplein werd, voel de ik me wel eens een roe pende in de woestijn. Daar was Blauw nog niet aan de orde. Wat ik voor stelde, werd niet altijd be grepen, omdat de mede werkers niet wisten waar het vandaan kwam; logisch. Inmiddels is er veel veran derd. Ook bij mezelf trou wens. Door bijvoorbeeld een dagschema dat de af deling houdbaar heeft ge maakt, komt er meer structuur op de winkel vloer. En ik krijg snel een goed overzicht van wat we met z'n allen doen. De novembersessie heeft daarvoor een extra input gegeven. Ik realiseer me dat veranderingen niet in een week zijn door te voe ren. Medewerkers hebben tijd nodig om er aan te wennen en ze vervolgens eigen te maken. Mijn rol daarin vervul ik iedere dag met plezier.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 5