'35.000 klanten die we écht allemaal kennen' 4 Ahold Flitsen december 2001 Frits Visser, directeur De//' XL 'De klant wil datje met hem meedenkt, hem werk uit handen neemt' 'De naamsbekendheid van Deli XL in de foodservicemarkt is al zeer groot' Deli XL staat als een huis. Frits Visser, directeur van Deli XL is trots op die prestatie. En vooral op de medewerkers die in krap twee jaar tijd Ahold's foodservicespecialist stevig in de markt hebben gezet. 'We hebben een enorme toegevoegde waarde en een servicegraad van bijna honderd procent. En minstens zo belangrijk: onze medewerkers voelen zich lekker bij Deli XL.' 'Groot in lekker', dat is Deli XL voor zorg- en onderwijsin stellingen, gevangenissen, ca teraars, hotels, restaurants, cafés, benzinestations en die rentuinen. Dagelijks vertrek ken zo'n vierhonderd vracht wagens vanuit landelijke en regionale distributie- en vers centra om de keukens en counters van deze ldanten te bevoorra den. In de multi-channel stra tegie van Ahold nemen food- service-activiteiten een prominente plaats in. Ahold wil klanten op ieder con sumptiemoment van dienst zijn, dus ook als ze buiten de deur eten. Omdat consumen ten dat erg veel blijken te doen, groeit de foodservice- markt sterk. Groot betekent meer dan omvang? 'Absoluut. Het betekent datje kwaliteit levert, niet alleen van de producten - dat spreekt vanzelf - maar vooral ook van de dienstverlening. Deli XL heeft 35.000 klanten en het klinkt misschien gek, maar die kennen we écht alle maal. Een persoonlijke relatie met de klant is in de foodser- vice markt enorm belangrijk. Klanten die je hebt, blijven, maar raak je ze kwijt, dan ben je ze meestal voorgoed of in ieder geval voor een lange tijd kwijt. Daarom moet de klant voor honderd procent op je kunnen rekenen. Wij streven dan ook naar een ser vicegraad van honderd pro cent. Bedenk maar eens wat er in een ziekenhuis gebeurt als je geen boerenkool, maar sperziebonen levert of als je te laat levert. De klant wil ook datje met hem mee denkt, hem werk uit handen neemt, zodat hij zich volledig op de bereiding van voedsel kan concentreren.' Hoe denkt Deli XL mee met de klant? 'Deli XL is full-line supplier. Dat betekent dat we een to taalpakket leveren, dus alles wat nodig is bij de bereiding van voedsel. Niet alleen de in grediënten en maaltijdcom ponenten, maar bijvoorbeeld ook serviesgoed, keukens en de complete inrichting daar van. Sinds kort leveren we zelfs energie tegen een zeer gunstig tarief aan onze klan ten! Klanten kunnen razend snel via internet ('bestel XL') bestellen. Tijdens de dagelijk se leveringen houden we pre cies in de gaten wat er ge beurt. Zo krijgen we een nauwkeurig overzicht van het bestelgedrag van de klant. Zien we bijvoorbeeld dat een bestelling ineens heel erg afwijkt, dan vragen we de klant hoe dat komt. Hij kan een fout gemaakt hebben en dan is het natuurlijk handig als die is hersteld voordat de vrachtwagen voor komt rij den. Verder krijgt de klant één totaalfac tuur van zijn bestelling. Dat scheelt hem een hoop ad ministratieve rompslomp en het is kostenbesparend.' Is de klant door de jaren heen veranderd? 'Ja, neem de institutionele markt, ziekenhuizen bijvoor beeld. Trends in deze markt zijn onder andere de toene mende vraag naar vers- en ge maksproducten, buitenlandse gerechten en het feit dat er steeds meer vanuit centrale keukens wordt gekookt. Of be ter gezegd: maaltijden wor den samengesteld, want te genwoordig bestaat een maaltijd veelal uit componen ten. Waar het om gaat is hoe je die componenten combi neert. Vergelijk het maar met twee boeketten waarin pre cies dezelfde bloemen zitten, de ene bos is een rommelig 'Avondvierdaagse' boeket, de andere een prachtig geheel. Bij de samenstelling van maaltijden is dat net zo. Voed sel bereiden is flexibel koken.' Omdat patiënten en bewoners anders zijn gaan eten? 'Precies. In onze samenleving staat de Hollandse pot niet al tijd om zes uur op tafel. Om dat werktijden flexibeler zijn en de invloed van andere cul turen, dus ook eetgewoontes groot is. Ik heb nog nooit van mijn leven om twaalf uur 's middags spruitjes gegeten. Als ik later in een bejaarden tehuis terecht kom, heb ik geen zin om die gewoonte te veranderen. Nee, dan liever rond achten bijvoorbeeld la- sagna met een goed glas wijn en dat mijn gasten kunnen mee-eten is vanzelfsprekend. En ik ben natuurlijk niet de enige. Bewoners van instellin gen willen zo lang mogelijk hun eigen manier van leven en vooral van eten blijven houden. Ook onze multi-cul- turele samenleving zorgt voor een veranderde vraag in deze markt. Mousaka, couscous, pasta, boerenkool met worst: zoveel culturen, zoveel wensen. In zorg instellingen wordt dus steeds meer reke ning gehouden met dergelij ke persoonlijke voorkeuren.' Inspelen op de trends, daar is Deli XL goed in. Is de Deli XL- SHOP van Albert hier een voorbeeld van? 'Dat is één van de synergie- voordelen van het feit datje bij Ahold hoort. De e-com- merce activiteiten werden bij Deli XL al serieus opgepakt. Het initiatief van Albert sloot daar naadloos op aan. De con sument en MKB-bedrijven wa ren tot voor kort niet onze klanten, maar sinds Albert bedienen we ook die groepen. Bij Deli XLSHOP kunnen ze online artikelen in grootver pakking bestellen: toiletpa pier, luiers, frisdrank of bij voorbeeld producten voor de vrijdagmiddagborrel op de zaak. De naamsbekendheid van Deli XL in de foodservice- markt is al zeer groot, door Albert raken we nu ook bij de consument beter bekend.' Onlangs staken jullie de ther mometer in de eigen organi satie, wat leverde dat op? 'Na twee jaar hard werken aan de organisatie werd het tijd om op grote schaal te peilen hoe de vlag erbij hangt. Best spannend, want het is natuur lijk fijn om te horen wat er goed gaat, maar het is ook be langrijk dat er punten naar voren komen die verbeterd kunnen worden. Je bent nooit klaar met het bouwen van een goede organisatie. En een goe de organisatie is gebouwd voor en door medewerkers. Echt, dat meen ik, het is van essentieel belang dat we ons lekker voelen bij Deli XL en als we daar zaken voor kunnen verbeteren, dan gaan we daar mee aan de slag. Gelukkig blijkt de Deli XL-medewerker over het algemeen een tevre den medewerker. Deli XL krijgt bijvoorbeeld van 65 pro cent van de medewerkers een cijfer tussen de zeven en tien. En dat ervaar ik als een groot compliment en iets waar we denk ik best een beetje trots op mogen zijn. Natuurlijk zijn er ook verbeterpunten boven water gekomen. Zo gaan we de komende tijd werken aan opleidingsmogelijkheden en hoewel medewerkers aanga ven dat de leidinggevende waardering heeft voor wat er wordt gepresteerd, blijkt een complimentje er nogal eens bij in te schieten. Daar kun nen we dus direct iets aan doen. Het is een concreet ver- beterpunt, waardoor medewer kers zich nog pretti ger op hun werkplek voelen. Al met al zijn we veel te weten gekomen en we zijn blij dat we niet alleen onze klanten te vreden stellen, maar dat Deli XL ook een fijn bedrijf is om voor te werken. Na zoveel ver anderingen in een korte tijd vind ik dat vooral een presta tie van de medewerkers.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 4