Distributiecentra ALbert Heijn met nieuw logistiek systeem klaar voor toekomst albert. Wat goed is komt snel Kerstboodschappen ook op 23 december bezorgd 14 AH to go in Amsterdam Ahold Flitsen december 2001 tiek medewerkers was bin nen slechts zes weken klaar voor een pilot in Zwolle. De proef bij de afdeling vlees in dit distributiecentrum is bo ven verwachting verlopen. Binnen twee weken kon men al zelfstandig met het ge bruiksvriendelijke standaard systeem aan de slag. De ko mende tijd bekijken we in hoeverre de leverancier IMI uit Zweden dit standaardpak ket nog moet aanpassen. De komende twee jaar nemen de afdelingen van de zes distri butiecentra het systeem stap voor stap in gebruik. In janu ari 2002 bijt het distributie centrum in Zwolle het spits af. De supermarkten van Ahold in Zweden (ICA) en Noorwegen (HAKON) gaan het computersysteem ook ge bruiken. Dit levert een aan zienlijke kostenbesparing op.' Albert Heljn opent steeds meer verschillende winkels zoals AH to Go of de Grote Albert Heijn. Nieuwe formules hebben een ander assortiment met soms verschillende prijzen. Om het juiste product op de juiste plek te krijgen, hebben de distributiecentra een nieuw logistiek besturingssysteem nodig. 'Het huidige logistieke bestu ringssysteem Omega voldoet nog steeds', vertelt projectlei der Roy Heijs. 'Toch krijgen we steeds meer behoefte aan een computersysteem dat de orders sneller kan verwerken. Vivaldi, het nieuwe systeem, verwerkt onmiddellijk de op drachten van de winkels. Omega (het huidige systeem) heeft hiervoor een nacht no dig. Door Vivaldi wordt de tijd tussen bestelling en be zorging dus korter. Boven dien is de kans op foutieve le veringen kleiner doordat er minder handelingen nodig zijn. Nu verloopt 99% van de leveringen foutloos en met het nieuwe computersysteem is dit zelfs 99,5%. Een verbete ring van een half procent is een wereld van verschil wan neer je bedenkt dat we per week maar liefst 4,5 miljoen colli distribueren. Vivaldi zorgt voor snelle en juiste le veringen en dat is prettig voor de klant. Hij komt vrij wel nooit voor een leeg schap te staan.' Gebruiksvriendelijk Roy: 'Het invoeren van een nieuw logistiek systeem is een flinke operatie. Een team systeembeheerders en logis- Twee maanden Albert Rotterdam had de primeur dus kon Amsterdam niet ach terblijven. In het hartje van de hoofdstad werd op 3 de cember de tweede AH to go geopend. De moderne ge makswinkel bevindt zich op een steenworp afstand van het bekende Rembrandt- plein, de bioscoop Tuschinski en is gevestigd naast het in ternetcafé van Easyeveiy- thing aan de Regulierbree- straat. Het uitgekiende assor timent en winkelconcept verschillen niet van de win kel in Rotterdam, de openingstijden wel. In Am sterdam lam je voor je snelle, lekkere en verantwoorde boodschappen van 10.00 tot 22.00 uur bij AH to go te recht. Tijdens de opening werden bezoekers in en rond de winkel verrast door een AH to go promotieteam, dat origineel verpakte koekjes uitdeelde. Buiten trok een rij dende AH to go tram om de paar minuten de aandacht. Esso AH to go Naast de citywinkels, zal AH to go vanaf begin volgend jaar ook langs de vaderlandse snelwegen te vinden zijn. Hiermee speelt de gemaks winkel in op de behoefte om ook onderweg te kunnen ge nieten van lekker, vers en ver antwoord. Vanaf week 6 vol gend jaar opent AH to go haar deuren bij het Esso-tank- station. Al bijna twee maanden kan de klant online de boodschappentas vullen met artikelen van Albert Heijn, Gall Gall, Etos, De Tuinen en Deli XL- SHOP. Volgens Floris van Gelder, commercieel ma nager bij Albert weet de klant de weg naar Albert goed te vinden en er wordt al aardig van de ene winkel naar de andere geklikt. 'In één keer boodschappen doen bij bijvoorbeeld Albert Heijn, Etos of Gall Gall, noemen we cross-shoppen en dat wordt veel gedaan', aldus Floris. Het is het bewijs dat de op zet en bedoeling van de digitale bezorgservice door de con sument wordt begrepen én toegepast. 'Klanten vinden het ook prettig dat hun eerdere bestellingen bewaard blijven. Bij een volgend 'bezoek' kan die lijst worden opgevraagd en de gewenste artikelen heel snel worden besteld. Boodschappen doen in vijfwinkels neemt op die manier nog geen vijftien minuten in beslag!' In december heeft Albert een aantal feestelijke aanbiedingen in petto en kunnen de kerstboodschappen ook op zondag 23 december worden bezorgd. 'Daarnaast gaan we met een aan tal gerichte acties, onder andere in de winkels verder aan on ze naamsbekendheid werken. We hebben een unieke formu le en zijn er klaar voor om verder te groeien.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 14