Een (h)eerlijk gesprek met de Chef Ruime opzet valt in de smaak Aftellen naar de €uro! De finale! Ahold Flitsen december 2001 13 Haute cuisine: tendens en toekomst Etos Energy Event groot succes Cheques in de winkei Cadeaubonnen Personeelskorting AH Ahold-reèèlIngeR DAGEN De kerstdagen staan voor de deur en voor veel mensen betekenen die dagen lekker eten. Velen zijn al begonnen met de voorbereidingen daarvoor of denken in ieder geval na waar ze gaan eten. Een prima moment dus om Chef de Cuisine Jan Willem Teunis van Ahold's eigen top restaurant De Hoop op d' Swarte Walvis op te zoeken en de tendensen in en de toekomst van de haute cui sine door te nemen. Want je kunt het maar beter aan dé expert vragen. Over eerlijk en heerlijk eten. De zon schijnt over de Zaanse Schans waar De Hoop op d'S- warte Walvis is gevestigd. Jan Willem Teunis (31) is druk be zig met alle ingrediënten die zojuist vers zijn binnengeko men. Met lang voorschoot en in smetteloze koksbuis gaat hij zitten. 'Eerst altijd checken of alles geleverd is en of het er ook goed uitziet.' begint hij. 'En. oh ja, misschien heb ben ook de lezers van Flitsen dat programma op tv gezien met die chef-kok, die zijn koks behoorlijk op hun donder gaf. Zo gaat het hier dus niet. We moeten met zijn allen een perfect gerecht in een perfecte ambiance neerzetten. Dat kan niemand in zijn eentje. Ik ben wel veeleisend, maar zo ga je niet met mensen om.' Dat dit even helder is. Biologisch 'Wat is dé tendens in de hau te cuisine?' Jan Willem legt uit: 'Het is niet zozeer een tendens; eerder dé toekomst: biologische en ecologische producten en ingrediënten. Bij de Walvis gebruiken we deze ingrediënten ook. In ie der geval zo veel mogelijk, want biologische en ecologi sche producten uit het bui tenland zijn er nog niet zo veel. Je moet niet vergeten dat het Nederlandse publiek veeleisend en bijzonder goed op de hoogte is van wat er te koop is. Ik ga ook vaak bij onze leve ranciers op bezoek. Zo weet ik ook dat hun producten ook echt biologisch zijn.' Een stukje ketenbeheer, zoals het een Ahold-onderneming past. Kookprogramma Er zijn tegenwoordig heel wat kookprogramma's op tv, waardoor mensen ook steeds meer weten van haute cuisi ne. Dat merkt Jan Willem in de Walvis ook en hij legt uit: 'We nodigen onze gasten vaak uit om een kijkje in de keuken te nemen. Al gauw komen dan de vragen. Over dat het iemand thuis niet he lemaal lukt om een bepaald gerecht goed te bereiden. En dan denk ik wel eens: zo, dat is niet zomaar een gerechtje dat u thuis maakt!' Eerlijk 'In de laatste jaren is ook de smaak van de Nederlander veranderd. De tijd datje sauzen flink 'monteerde' met boter ligt achter ons. Het eten moet licht zijn, minder vet. De vraag naar visgerechten stijgt. Vis is lichter verteerbaar en dat is vooral tijdens de lunch goed te merken.' De chef komt nu goed los: 'Weet je wat mensen echt willen: eerlijk eten. Natuurlijk moet het tot in de puntjes zijn klaar gemaakt en gepresenteerd. Geen opsmuk met zware sauzen, maar wel met knisper- verse groenten bijvoorbeeld. Laat de natuurlijke smaak van je ingrediënten naar voren komen. Die zijn van zichzelf al zó lekker. En je moetje gasten durven te verrassen. Dat willen ze ook graag. Bovendien heb ben we bij de Walvis een naam hoog te houden.' Gedreven Wat maakt een kok een top kok? 'Gedrevenheid voor het vak. Creativiteit heb je of heb je niet. Een goede kok heeft dat. En je blijft dat ook ont wikkelen. Net als je smaak. Vroeger proefde ik anders dan nu. Je gaat natuurlijk zelf ook uit eten en je doet ideeën op. Het vak staat niet stil. Thuis heb ik een wand met kookboeken. Maar wat moet blijven is eten bereiden met je hart. Anders kan het niet. Ik schrijf ook vrijwel nooit recepten op. Dat moet op gevoel gaan.' Het Kerstmenu van de Walvis is al bekend. 'Ja, dat moetje extra goed voorbereiden. Je moet zeker weten datje ook je ingrediënten geleverd kunt krijgen. Ook dit jaar hebben we weer een aantal heerlijke wildgerechten. Hier opnieuw: eerlijk en met variatie. Laten we er niet om heen draaien: als je bij ons met kerst te gast bent, mag je iets moois ver wachten.' Maar liefst 21.000 bezoekers, voornamelijk dames, bezochten het Etos Energy Event van 22 tot en met 25 november in de Rai in Amsterdam. Deze verwenda- gen stonden in het teken van het thema 'Mooi van binnen, mooi van buiten'. Bezoekers konden zich laten verwennen en inspireren op het gebied van schoonheid, verzorging en gezondheid. Een nieuwe make-up uitpro beren, het haar laten (re)sty- len, nieuwe nagels of huid- verzorgende producten opbrengen, de allernieuwste crèmes aan een kritisch on derzoek onderwerpen, een massage... het behoorde alle maal tot de mogelijkheden. Topkappers De bezoekers genoten zicht baar. Het was dan ook niet niks wat zij in de Parkhal van de RAI konden ervaren en on dergaan. Topkappers tover den honderden kapsels om tot moderne coupes, terwijl bekende merken als Mexx en Mare O'Polo wervelende mo deshows verzorgden. Een groot aantal merken op het gebied van verzorging, ge zondheid, decoratieve cosme tica en geuren gaven acte de presence, zoals Nivea, Guhl, Herome, Slimfit en Hansa- plast. Professionele adviseurs verzorgden tekst en uitleg over voedingssupplementen, af- slankproducten en vitamines. Populaire bands Naast al deze verwennerij van het uiterlijk was er ook aan de inwendige mens gedacht. Onder de muzikale klanken van diverse populaire bands, bijvoorbeeld Replay en Cen terfold, en de oogstrelende optredens van streetdance- en skategroepen, konden de be zoeksters bijkomen onder het genot van lekkere hapjes en drankjes. Kortom: het evene ment was geslaagd. Event Ma nager Karin de Jong: 'De be zoekers waren heel positief. Er was genoeg ruimte voor ie dereen om overal bij te kun nen, de activiteiten vielen in de smaak en de bereikbaar heid van de RAI was uitste kend.' De dag waarop de klant met euro's gaat betalen, staat voor de deur. Vanaf 28 januari 2002 mag er alleen nog met euro's worden betaald. De voorbereidingen om de overgang van gulden naar euro soepel te laten verlopen zijn in de afrondingsfase. Hoe ver we zijn en wat jij als Ahold-medewerker én klant van deze allerlaatste voorbereidingen merkt, lees je in deze rubriek. Per 1 januari mag de klant geen eurocheques of girocheques meer uit schrijven bij de kassa. Deze worden namelijk niet meer door de banken verwerkt. In juni 2001 zijn de banken al gestopt met het versturen van cheques. Bij Albert Heijn worden de klanten die nu nog een cheque uit schrijven door de caissière op dit feit gewezen. Ahold cadeaubonnen die een einddatum van 31/12/2001 hebben en in guldens staan, blijven ook nog in 2002 geldig. Doe je boodschappen bij Albert Heijn en maak je gebruik van de perso- neelskorting? In 2001 spaarde je al shoppend maximaal fl. 600,- bij elkaar. Omgerekend naar euro's is dat euro 272,27. Een bedrag dat vréagt om afronding. En dat heeft Albert Heijn ook gedaan, naar boven toe. Je maximale spaarvoordeel in 2002 wordt daardoor euro 280, Ahold kent diverse regelingen voor het personeel. Denk bijvoorbeeld aan cadeautjes bij een huwelijk of geboorte, maar ook aan de studiekosten vergoeding. Deze bedragen moeten natuurlijk ook omgerekend worden naar euro's. Voor de centrale Ahold-regelingen is Adviseur Arbeidszaken AH Jaap van der Sar betrokken bij de omrekening van al deze bedragen. Jaap: 'We hebben geprobeerd zo veel mogelijk bij de huidige guldenbe dragen in de buurt te blijven. Een voorbeeld: bij gezinsuitbreiding ont- j vang je nu een spaarbankboekje met fl. 50,-. (euro 22,69). Het nieuwe bedrag wordt euro 25, -. Waar we hebben afgerond is dat soms dus in

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 13