4 Ahold Flitsen november 2001 Directeur Henk Schuijt: De producten Pensioenen zijn nog altijd 'de ver van mijn bed show'. Jonge mensen zijn niet snel ge neigd na te denken over de tijd dat ze klaar zijn met wer ken en al helemaal niet over de gevolgen voor hun partner wanneer zijzelf vroegtijdig overlijden. Toch is het slim dat wel te doen. Henk Schuijt: 'Vroeger hadden we collectieve pensioenregelin gen. Dat is nog steeds zo, al leen merken we dat onze deelnemers daarnaast steeds vaker willen kiezen. Kiezen om bijvoor beeld bij te verzekeren en eerder te kun nen stoppen met werken of een hoger pen sioen te hebben. De overheid stimuleert dat individualisme en trekt zich bovendien steeds verder terug uit sociale verzekeringen als de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet en de WAO. Dat was vroeger van de wieg tot het graf ver zorgd, maar Nederlanders worden nu min of meer ge dwongen daar zelf iets voor te regelen.' Servicedesk en website Het Ahold Pensioenfonds kent nu al extra regelingen, zoals een lijfrenteverzekering en verzekeringen om de fi nanciële risico's van arbeids ongeschiktheid en overlijden op te vangen. 'Maar de nieu we pensioenregeling, waar we nog aan werken en die overigens pas over enkele ja ren kan in gaan, zal nog meer individu ele elementen bevatten', aldus Henk Schuijt. Dan moeten deelnemers wel weten wat er allemaal te koop is in 'pensioenenland'. En dan zal het imago van saai en niet-te-snappen moeten worden afgeschud. 'Precies', zegt Henk. 'We gaan onze deelnemers dus bestoken met informatie. Vanaf de derde week van no vember star ten we daar mee onder de titel: Vroeger of Later. Onze communicatie is opgehangen aan de 'levens boom'. Er zijn momenten in je leven waarop je van ons gaat horen. Als je gaat trou wen bijvoorbeeld of in dienst komt. Als je Ahold weer ver laat of als je 65 wordt. Maar we willen ook dat mensen naar ons toe komen en van onze kennis gebruikmaken.' Daarom heeft het Fonds de bereikbaarheid verbeterd. Er is een servicedesk (075) 6592400 en een website www.aholdpensioenfonds.nl. Individueel adviestraject Wie de servicedesk belt, krijgt een servicemedewerker aan de lijn. Die kan de meeste vragen direct beantwoorden of verbindt je door naar je persoonlijke pensioenadvi seur. Samen met hem of haar bespreek je een individueel adviestra ject. Henk Schuijt: 'We zullen mensen er op moeten wijzen dat we hartstikke concurre rend zijn en onafhankelijk. We hebben uitstekende pro ducten, maar we hoeven dat niet van de daken te schreeu wen. Maar ik durf te beweren dat bijvoorbeeld onze lijfren teverzekering elk commer cieel product in die markt achter zich laat.' Henk zegt ook dat de campagne van het Pensioenfonds niet zover zal gaan dat adviseurs, zoals dat vaak gebeurt, precies onder het eten opbellen en je een verzekering aan willen sme ren. 'We zijn geen tussenper soon, we zijn een stichting zonder commercieel winst oogmerk, zoals dat heet. We verdienen er zelf niets aan - en dat scheelt ook in de prijs - en doen het voor de mede werkers van Ahold.' Allemaal anders Het moet dus allemaal een stuk leuker worden. En vooral: er moet interac tie ontstaan. Mensen moeten als het ware hun levensboom voor zich zien, erover nadenken, vra gen gaan stellen. 'Ja, het wordt allemaal anders dan het jaren was', zegt Henk. 'Je zult voortaan meer van ons horen dan het jaarlijkse over zicht met cijfertjes. En we ho pen dat we ook meer van on ze 25.000 deelnemers gaan horen. Want echt, ik zeg het nog maar eens, het is ontzet tend belang rijk in deze tijd om zaken als verzekerin gen en je oude dag goed te regelen. Denk erover na.' Het imago van saai en niet-te-snappen afschudden' 'Mensen moeten hun levensboom voor zich zien' We zijn hartstikke concurrerend en onafhankelijk' t heb je van het nfonds' Ahold-medewerkers denken onvol doende na over hun pensioen. En ze zijn niet genoeg op de hoogte van de risico's rond werk en inkomen bij arbeidsongeschiktheid en overlijden. 'Nonchalant, noemt een extern onderzoeksbureau de houding van Ahold-medewerkers. Reden voor het Ahold Pensioenfonds om alle registers open te trekken en haar deelnemers actief te benaderen. AholdPensioen re geling AholdPremiespaarregeling Ahold Spaarloonregeling Ahold Algemene Nabestaanden Wet-verzekerlng Ahold Kapitaalverzekering bij overlijden Ahold Lijfrenteverzekering Ahold Arbeidsongeschiktheidsverzekering Ahold Arbeidsongeschiktheids-autoregeling

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 4