'In beide werelden heb ik te maken met een boeiend product' rondvraag Cora zegt: Later is allang begonnen 11 Van directeur lagere school tot medewerker bij Gall Gall Ben jij klaar voor de €uro? Ahold Flitsen november 2001 De euro is er eerder dan je denkt. Vanaf 1 januari 2002 heeft Nederland geen guldens, maar de nieuwe Europese munt in de knip. Dit is niet alleen een grote verandering voor de consument, maar ook voor de winkelmedewerkers. De hamvraag is: ben jij al klaar voor de euro? Henk Smits in zijn element: 'Een boeiend product.' meer over onze wijnen en het is leuk om klanten daar over te adviseren.' Naast de ver schillen zijn er ook overeen komsten tussen het slijterij vak en het onderwijs. Henk: 'In beide gevallen heb ik te maken met een boeiend pro duct. In de loop van dit schooljaar hoop ik te beslis sen over mijn toekomst. Wel licht is een combinatie van beide beroepen een optie.' Priscilla Berenschot, caissière AH 1036 in Apeldoorn: 'Ik ben nog niet helemaal klaar voor de euro. Eind november volgen alle caissières van ons filiaal een opleiding. Ik heb er vertrouwen in dat dan duidelijk wordt wat de nieuwe munt voor ons werk betekent. Het gaat over geld en het is dus belangrijk dat we goed worden voorbereid. Ik begin al wel steeds meer te wennen aan de nieuwe munt. In het begin keek ik vooral naar de guldenbedragen op de prijskaartjes, maar nu kan ik pri ma met de euro uit de voeten. In middels zijn de bedragen op de loonstrook ook al in euro's vermeld. Zo leven we stap voor stap naar de nieuwe munt toe.' Mireille van Veldhuizen, opleidings adviseur bij Winkelopleiding AH: 'Ik ben verantwoordelijk voor de opleidingsmaterialen voor de euro. Vanaf 12 november krijgen de kas samedewerkers een korte video te zien over het werken met de euro. De echtheidskenmerken van het nieuwe geld komen hierin onder andere aan bod. Vervolgens gaan de kassamedewerkers het euro- player-spel spelen waarbij ze bood schappen afrekenen in euro's. Tot slot worden er rollenspellen gespeeld op de kassa in trainingsstand. De kassamedewerkers nemen hierbij verschillende afrekensituaties door die vanaf 1 januari zullen voorkomen. Dit is bijvoorbeeld het tegelijkertijd betalen met guldens en euro's. Ik heb er het volste vertrouwen in dat onze kassamedewerkers na de trai ning de overstap naar de euro soepel maken.' Fatihia Oulad, eerste verkoopster bij Etos 6017 in Gouda:Binnen kort krijgen we een opleiding, dan hebben we nog tijd om te oefenen met de nieuwe munt. Zelf heb ik al wat geoefend met computerspelle tjes die ik heb opgevraagd via de Eurolijn. Wanneer we goed worden geïnformeerd, denk ik dat de over stap geen problemen oplevert. Natuurlijk is het vooral de eerste maand wennen voor zowel de klant als onszelf. Ik vind het wel jammer dat de Nederlandse gulden verdwijnt, want hieraan was ik gewend. Dat we straks ook in het buitenland met de euro kunnen betalen, is juist weer erg handig.' Jannette Helsloot, verkoopster bij De Tuinen 7614 in Haarlem: 'In de maand januari van het nieuwe jaar moet ik extra goed gaan oplet ten. Dan kunnen klanten namelijk zowel met de euro ais de gulden betalen. Het lijkt me bijzonder ver warrend om met twee munten te gelijkertijd te werken. Gelukkig krij gen we in december wel een cursus. Zelf bereid ik me ook voor op de komst van de euro. Zo kijk ik bewust naar de euro's op de prijs kaartjes, lees ik artikelen over de invoering van de nieuwe munt en bekijk ik de eurospotjes op tv. Ik wil straks goed beslagen ten ijs komen, want ik verwacht dat de klanten vragen zullen hebben over de euro.' Maar liefst drieën twintig jaar was Henk Smits (48) directeur van een lagere schooi. Toen vond hij dat het tijd werd voor wat an ders en solliciteerde hij naar een winkel functie binnen Gali Gall. 'Ongeveer vijfentwintig jaar geleden raakte ik bevriend met een echtpaar met een ei gen wijnhandel/slijterij', ver telt Henk. 'Een van de twee moest een slijtersvakdiploma halen en omdat ik een echte wijnliefhebber ben en het in teressant vond om het een en ander over het slijterij vak te weten te komen, heb ik die cursus ook gedaan. Nadien heb ik die vrienden herhaal delijk geholpen in de winkel en zo ben ik dit vak erg leuk gaan vinden. Toen ik het on langs tijd vond om het onder wijs voor enige tijd te verla ten en ik iets anders wilde gaan doen, moest ik meteen aan een slijterij denken.' Leerkracht Henk wilde in eerste instan tie een jaar voor Gall Gall werken, inmiddels heeft hij besloten daar twee jaar van te maken. 'Het werken bij Gall Gall bevalt me erg goed', zegt Henk. 'Het is een heel andere wereld dan het onder wijs. Inmiddels weet ik nog Onder dat motto bespreekt Cora de komende twee nummers van Ritsen de vele mogelijkheden die Pensioenfonds Ahold biedt. In het vorige nummer stonden de financiële gevolgen van arbeids ongeschiktheid centraal, in dit nummer gaat het om de manieren waarop je een mogelijk pensioentekort kunt verkleinen. De meeste mensen die bij één van de werkmaatschap pijen van Ahold werken, bouwen pensioen op. Het pensioen datje opbouwt en op je pensioendatum uit gekeerd krijgt, heet ouderdomspensioen. De hoogte van je pensioen hangt af van een aantal zaken, zoals je salaris en je diensttijd. Bij de berekening van je pensioen wordt nietje gehele salaris meegenomen, omdat je vanaf je 65e verjaardag ook een Aow-uitkering ontvangt (Algemene Ouderdomswet). Het bedrag dat in minde ring wordt gebracht heet franchise (spreek uit frensjie- se). De hoogte van deze franchise hangt af van de CAO die voor jou geldt. Salaris minus franchise wordt ook wel pensioengrondslag genoemd. lederjaar datje in dienst bent, bouw je 1,75% ouder domspensioen op. Ben je 40 jaar in dienst dan kom je op 40 x 1,75% 70% ouderdomspensioen. Dit pensioen ontvang je vanaf je 65e en het stopt wanneer je over lijdt Bouw je minder dan 70% pensioen op, dan is er sprake van een pensioentekort. Oorzaken van zo'n pensioentekort kunnen bijvoorbeeld zijn datje er een aantal jaren tussenuit bent geweest om voor de kinderen te zorgen of (een aantal keren) van werkgever bent veranderd. Op twee manieren verklein je een pensioentekort. Als je van werkgever bent veranderd, kun je een verzoek bij ons indienen of je het pensioen bij je vorige werkgever naar ons kunt overhevelen. De tweede manier is het afsluiten van een lijfrenteverzekering. Dat kun je via het Pen sioenfonds doen. Periodiek of eenmalig wordt een bedrag gestort in deze lijfrenteverzekering. De premiespaarregeling en/of de spaarloonregeling mogen opgenomen worden om deze premie te betalen. De premie wordt (met meer of minder risico, dat mag je zelf kiezen) belegd. Vanaf 55-jarige leeftijd kan je over de spaarpot beschikken. Als er dan nog geen behoefte is aan een uitkering, dan kan je het moment van uitkeren uitstellen tot maximaal je 70e verjaardag. De uitkering vindt niet in één keer plaats, maar wordt verdeeld over een aantal jaren. Bijvoorbeeld als aanvulling op je VUT- of pensioenuitkering. De uitkeringen worden dan belast als inkomen. De premie is tot 2.283,00 per jaar fiscaal aftrekbaar. Dat betekent dat de fiscus meebetaalt aan jouw aanvullend pensioen! Een hogere aftrek is alleen mogelijk als een pensioentekort kan worden aangetoond. De berekening van het pensioentekort is ingewikkelder dan hierboven beschreven. Er wordt gekeken over welk salaris wél pensioen wordt opgebouwd. Heb je verder nog inkomen, waarover geen pensioen wordt opgebouwd, dan is er sprake van een pensioentekort Werknemers van Ahold hebben al snel een pensioentekort, omdat over de winstuitkering geen pensioen wordt opgebouwd. Heb je een auto van de zaak? Ook dan is er sprake van een pensioentekort. Beide zaken zijn redenen om meer lijfrentepremie te storten. En dit geldt niet alleen voor een pensioentekort in 2001. Als je over de afgelopen 7 jaar zo 'n pensioentekort hebt, kun je onder bepaalde voorwaarden daarover ook nog lijfrentepremie storten die fiscaal aftrekbaar is. Wacht dan niet te lang als je overweegt een lijfrenteverzekering af te sluiten. Om de premie te kunnen aftrekken voor het jaar 2001, moeten bepaalde bedragen vóór 31 december 2001 gestort zijn. Veelgestelde vragen over pensioentekort: Als ik met de VUT ga, wordt mijn pensioentekort dan groter? Nee, tijdens de periode van (deeltijd)VUT loopt de pensioenopbouw gewoon door, alsof je nog (volle dig) werkt. Ik heb een hoger inkomen dan mijn partner, mag ik de lijfrentepremie van mijn partner overnemen om zo een hogere aftrekpost (en dus belastingvoordeel) te krijgen? Nee, dat is met ingang van dit jaar niet meer toege staan. Als jouw partner ook een pensioentekort heeft, dan moet hij of zij zelf een lijfrenteverzekering afsluiten. Wie berekent voor mij hoeveel lijfrentepremie ik mag storten? Als je een lijfrenteverzekering via Pensioenfonds Ahold hebt, dan bereken ik dit voor jou. Heb je ergens anders een lijfrenteverzekering afgesloten, dan kun je het beste je verzekeringsadviseur hierover bellen. Heb je nog vragen, neem dan contact met mij op. Van maandag tot en met vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur kun je me bereiken op telefoonnummer (075) 659 27 07.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 11