Ontmoet je collega's! Word jij straks OR-lid? 'We gaan het sociaal beleid van AH écht vormgeven een nieuw' een berg nieuwe ideeën' Met je neus bovenop internationale ambitie' stellen scenario s op: sommige zwart andere rooskleurig 10 Ahold Flitsen november 2001 Géén drempel Ouwe rot NIEUWS Stevige basis Iets betekenen Scenario's OR-lid Tineke Bijland: Al jaren las Tineke met belangstel ling de notulen van OR Albert Heijn. Toen het gezin na een verhuizing gesetteld was in Friesland, stelde zij zich verkiesbaar. "Er waren vijf kan didaten in ons district," zegt ze. "Ik won." Ze lacht, en zegt als een ech te politica: "Volgend jaar gaat dat hopelijk weer gebeuren, want ik wil afmaken waar ik aan begonnen ben." En dat is geen flauwekul. De medewerkster van AH 1513 in Leeuwarden pakt de zaken grondig aan. Ze ging de afgelopen drie jaar 'kopje onder" in het sociale beleid van AH. "In het begin ontdek je wel ke kennis je nodig hebt om het OR- werk goed te kunnen doen. Voor mij betekende het studie! Tegelijk denk je na over hoe je om kunt - en moet - gaan met mensen in zo'n groot be drijf. En je beïnvloedt met je ideeën de directie. Een beetje AH-gek moet je er wel voor zijn, want ik ben zes dagen per week met het bedrijf be zig. Dit jaar startte AH met het Werkne- merstevredenheidsonderzoek. "Met dat onderzoek meet AH of mensen tevreden zijn met hun plek in het bedrijf, of ze weten wat hun moge lijkheden zijn. En vinden ze voldoen de uitdaging in hun werk? We chec ken dat via klankborddagen. In oktober was er een dag voor Verkoopmanagers en eentje voor winkelmedewerkers, en," zegt Tine ke, "er komt er ook één voor Super marktmanagers. We bespreken daarin tenminste vijf ondeiwerpen: communicatie in de winkel, flexibili teit, het blauwe boekje, de ideale organisatie in de winkel en veilig heid. Daarmee bedoelen we ook: hoe vrij ben je om te zeggen watje op het hart hebt. Wat dat betreft," denkt het Friese OR-lid, "heeft de OR géén drempel. We zijn collega's: mensen vertellen op die dagen heel open wat ze vinden. De directie moet daar vervolgens mee aan de slag. Door de vinger aan de pols te houden en de herhaling van het on derzoek, kunnen we het sociale be leid van AH dus écht vorm gaan ge ven." De OR van AH heeft 18 leden, waar van ongeveer de helft zich opnieuw verkiesbaar stelt in april. Meer we ten? Bel of mail Tineke Bijland, (075) 659 27 35/ a.bijlandl@chello.nl Jan van der viugt, OR Deli XL: ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Toen het oude GVA en Gastronoom eind 1999 spraken over een fusie, zat Hoofd Transport Jan van der Vlugt nét een jaartje in de OR van Gastronoom. Hij maakte alle ins en outs van de samenvoeging mee. "Er kwamen twee culturen bij elkaar, en iedereen snapt dat dat veranderin gen met zich mee brengt. Weder zijds vertrouwen: dat is er niet meteen. Tussen de OR-en moest dat groeien. En tussen OR en be stuurder ook!" Er kwam een nieuwe OR-construc- tie, waarmee de twee distributiecen tra, de zes verscentrales en de ne gentien horecavestigingen het best gediend zouden zijn. "Die construc tie is best bijzonder voor Ahold. "We werken met een strategische en een operationele commissie. De strate gen zitten met de bestuurder aan tafel en de operationele OR-leden richten zich vooral op de achter ban." Over het contact met de be stuurder zegt Jan, als "strateeg": "De sfeer is inmiddels goed; en er is een stevige basis voor vertrouwen. We stellen ons dan ook op naast de di rectie: we zijn er voor het bedrijf, net als zij. Deli XL is snel gegroeid. Nu moeten we het goed blijven doen, ook met het oog op de belangen van de medewerkers." Jan kijkt uit naar de komende tijd en de interna tionale uitbreiding: "Een spannend punt voor 2002 en 2003, en je zit er met je neus bovenop. Nieuwko mer of oudgediende: je krijgt als OR-lid zicht op besluitvorming, en vanuitje eigen betrokkenheid draag je daar bovendien je steentje aan bij!" De OR van Deli XL bestaat nu uit dertien leden, maar mag groeien tot twintig man/vrouw. Zeven a acht OR-leden stellen zich opnieuw ver kiesbaar in april 2002. De OR zal voor de verkiezingen enkele rand voorwaarden voor OR-werk, zoals tijdbesteding, 'officieel' met de be stuurder afstemmen. Meer weten? Bel of mail Jan van der Vlugt: (030) 539 71 65/ jan-van-der.vlugt@ahold.com. Frits van Bakkum was in 1996 re servekandidaat OR Gall Gall toen er plots een beroep op hem werd gedaan. "De eerste maanden heb ik de kat uit de boom gekeken en veel gelezen." Frits kreeg al snel een rol in de voorbereiding van de verkie zingen van 1997. En een jaar later werd het bedrijf geconfronteerd met een onverwachte wisseling in de di rectie. "Met die beslissing word je als OR simpelweg geconfronteerd. Je moet dan opnieuw beginnen met het opbouwen van een relatie: niets aan te doen." Inmiddels is Frits in het OR-werk doorkneed, en nog onverminderd enthousiast. Op dit moment gaat zijn aandacht naar het Focus Format Project. Dit Gall Gall-project zet twee formules naast elkaar met Wijn/Whisky als nieuwe, meest spe cialistische formule. "De OR is vanaf het begin aangesloten geweest en dat resulteert in kleine bijstellingen. Waar we op letten? Hoe het bedrijf omgaat met medewerkers die liever geen studie meer volgen, bijvoor beeld. Ook komt er een ander belo- nings-'gebouw', dat eerlijk en lo gisch is. Daar kun je écht iets in betekenen." Het spannendste moment van de afgelopen drie jaar was voor Martin Dijkman van OR Etos De Tuinen, de eerste vergadering van de sa mengevoegde OR met algemeen di recteur John van der Ent. Gek, want er gebeurde niks bijzonders. Maar als OR De Tuinen hadden we alleen te maken met onze eigen, vertrouw de manager. John was veel meer di recteur. En het was de officiële start van ons samenwerkingsverband op OR-gebied. Met die voorbereiding zijn we intensief bezig geweest. Etos en De Tuinen zijn weliswaar verschil lende winkels, achter de schermen vormen we één bedrijf." De OR Etos De Tuinen (acht le den) gaat zich bijna helemaal ver nieuwen. Martin is de enige blijver. "Een nieuw team heeft voordelen. Je hebt ineens weer een berg nieuwe ideeën, en de zin om er vrij-uit "De toekomst is ongewis," zegt Frits. "Daarom willen we met de nieuwe OR goed voorbereid zijn. We stellen verschillende toekomstscenario's op: sommige zijn zwart, andere rooskleurig. Leuk en vooral nuttig. Je kunt daardoor de bestuurder ook beter in z'n denken volgen." tegenaan te gaan." 2002 kent on derwerpen genoeg: "Veiligheid, communicatie tussen kantoor en winkels en personeelsbeleid.", blikt Martin vooruit. "Het mooie van één OR voor twee winkelbedrijven is dat je kunt vergelijken: wat vind je goed geregeld bij de één en wat zou je graag terugzien bij de ander. Zo is de zorg vanuit het De Tuinen-kan- toor voor de medewerker warmer. Er is bijvoorbeeld nu al veel oog voor alternatief werk wanneer iemand vastzit. Bij Etos - dat groter is, en een andere situatie heeft - wordt erover nagedacht in welk jasje je die aandacht zou kunnen gieten. Ik sluit me graag bij zo'n projectgroep 'Energizing People' aan. De wil is er, nu moeten we op één lijn komen." Meer weten over werken voor de OR De Tuinen Etos? Bel of mail Martin: 06 16 33 84 02/ Martin.Dijkman@hetnet.nl De OR van Gall Gall heeft bij een volledige bezetting elf leden. Er komt in april plaats voor zeker zes nieuwelingen. Wie meer wil weten van het OR-werk bij Gall Gall kan bellen of mailen met Frits: (036) 534 71 39 frits.vanbakkum@consunet.nl.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 10