Utz Kapeh! Een instituut WWWeetjes 7 told Coffee Company Het manage mentteam van Ahold Coffee Company, v.l.n.r.: Tuncay Ozguner, Sandra Zonneveld, Rob Klootwijk, Ward de Groote en Joost van Tinteren. 'Van plantage tot koffieschap hebben de specialisten van Ahold Coffee Company de regie in handen', zegt Tuncay Özgüner, Sales Manager Ahold Coffee Company. 'Door rechtstreeks zaken te doen met planters en coöperaties ontstaat er wederzijdse betrokkenheid en is de kwaliteit van de koffie altijd gegarandeerd. Ahold Coffee Company zorgt ervoor dat de koffie know-how binnen het hele Ahold- concern gedeeld wordt en toegankelijk is. Ahold Coffee Company koopt koffie in voor Ahold Europe en de V.S. Een inkoper van Bompreyo in Brazilië krijgt aan de Zaan antwoord op de meest uiteenlopende koffievragen: of het nu gaat om de plantage, een prijsadvies of schapverbeteringen, Ahold Coffee Company heeft een antwoord, adviseert en is constant op zoek naar innovatie. Voor menig operating company analyseert het de markt en zorgt voor de juiste assortimentssamenstelling en daarbij behorende Private Labels of Private Brands. ICA/Hakon, C1000, Albert-Heijn, Deli XL, Bl-LO en Stop Shop; iedereen profiteert van de Zaanse koffiekennis!' Nog niet genoeg gehad? Op de volgende sites kun jezelf nog eens rustig inschenken en genieten van alle weetjes over koffie: www.koffiethee.nl www.perla.nl www.world.illy.com www.caffeinearchive.com Natte methode Bij de natte methode wordt uiteindelijk een betere kwaliteit verkregen. Nadat de bessen zijn gewassen en ontdaan van takjes en bladeren gaan ze de pulpmachine in waar ze ontdaan worden van het vruchtvlees. Vervolgens verdwijnen de bonen voor 12 of 24 uur in een gistingstank. Daar kan de gelatinelaag gisten. Dit gistingsproces bepaalt de kwaliteit, kleur en smaak van de koffie. De koffieboon is nu nog ongebrand en klaar voor een lange bootreis richting de Zaan. Melangeren Eenmaal aangekomen bij Ahold Coffee Company kan het branden beginnen. Het geheim van de smaak en het aroma schuilt in het mengen en branden van de verschillende soorten bonen. De smaakmakers en melangeurs van de Ahold Coffee Company kun je vergelijken met wijnproefers. Zij hebben een helder beeld van wat de consument uiteindelijk moet drinken. Oogsten verschillen vaak en smaken onderling dus ook. Met de beschikbare koffie- soorten moeten de melangeurs precies tot de juiste melange komen en deze ook waarborgen. Branden en niet verbranden! Bij het branden moet de kern van de boon zo snel mogelijk heet worden zonder dat de buitenkant verbrandt. Het branden gebeurt met hete lucht onder een temperatuur van zo'n 230 graden Celsius waarna de bonen direct worden gekoeld met water. Ontgassen en malen Na het branden en het afkoelen worden de bonen gemalen. Afhankelijk van het eindproduct wordt de fijnheid bepaald. Als dat laatste niet gebeurt zouden de pakken koffie zomaar kunnen ontploffen. Na het ontgassen worden de 250 of 500 grams pakken volautomatisch gevuld met koffie en daarna vacuüm gezogen. Nu is de koffie klaar om het juiste wikkel en de verpakking te krijgen. Op het gebied van maatschappelijke verantwoordelijkheid heeft Ahold Coffee Company een voortrekkersrol en streeft het duurzame productie voor milieu en mens na. Al in 1997 onderkende Ahold Coffee Company dit fenomeen en richtte de stichting Utz Kapeh op, dat 'goede koffie' in de Maya taal betekent. De missie van deze stichting - waarin koffieproducenten, retailers en branders zich hebben verenigd - is het realiseren van duurzame koffieteelt waarbij natuur en mens zoveel mogelijk beschermd worden. Een handvat om de omstandigheden op en rond de plantages te verbeteren is de zogenaamde Code of Condurt Deze gedragscode bestaat uit een aantal criteria op het gebied van duurzame en milieuvriendelijke koffieproductie. Bovendien zijn er richtlijnen voor sociale en culturele omstandigheden binnen de locale situatie. Het gaat daarbij om zaken als minimumloon, vakbondsrecht, toegang tot medische zorg en scholing. iar. Allemaal komen ze bij Ahold Coffee Company vandaan.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 7