van washok tot Trends koffiebes kopje koffie De geschiedenis en het succes van Albert Heijn en Ahold zijn sterk verweven mei koffie. Al kort nadat Albert Heijn in 1887 de kruideniers winkel van zijn vader fan had Ward de Groote overgenomen, begon hij met het branden van koffie. Omdat de winkel in Oostzaan slechts 12 vierkante meter telde, gebeurde dat branden in het washok achter de zaak. Een dikke eeuw later is dat washok een hypermoderne fabriek geworden die miljoenen kilo's koffie per jaar produceert en sinds 1 september luistert naar de naam Ahold Coffee Company. Flitsen trok de wereld van Arabica en Rubusta bonen binnen, zag directeur en koffieliefhebber Ward de Groote zelf proeven en leerde alles over het bruine goud dat aan de Zaan gebrand en verpakt wordt. Howsift Het zélf maken van producten zie je binnen Ahold bijna niet meer. 'Wij zijn daar met de Ahold Coffee Company de grote uitzondering op', zegt Ward de Groote, de kersverse directeur van Ahold Coffee Company. Het branden en verkopen van koffie is altijd heel belangrijk geweest voor Ahold en Albert Heijn. 'Al in de jaren 30 was Albert Heijn zeer succesvol met 'Boffie', Albert's Heijn eigen koffie. De bonen voor die koffie werden per schip van over de hele wereld naar de Zaan gevaren waar ze uiteindelijk via dekschuiten bij onze branderij werden gelost.' Er is inmiddels veel gebeurd. De koffie wordt gebrand in de voormalige productiefabriek Marvelo die nu dus Ahold Coffee Company heet. 'Dat doen we met de modernste en veiligste technieken voor een heleboel werkmaatschappijen over de hele wereld', zegt De Groote die zelf nog dagelijks plaatsneemt in het proefpanel. 'We produceren dit jaar met zo'n 60 man in totaal 13 miljoen kilo koffie. Hoe we dat doen en voor wie we dat doen, kunnen jullie zien in de fabriek, gaan jullie mee?' leder uur worden er monsters van de gebrande koffie genomen en meerdere malen per dag wordt er geproefd. Bitter, body, kleur en geur, alles wordt geproefd, geroken èh met kenners ogen bekeken. AH-Huismerk Perla, Perla Mild, Cafeïnevrij, Mokka, Euroshopper of biologische koffie. 50.000 pakken per dag, 24 miljoen per jaa; directeur Ahold Coffee Company Dronken we twintig jaar geleden nog enkel een 'bakkie zwart', wie tegenwoordig voor het koffieschap staat kan bijna niet meer kiezen. In korte tijd zijn we massaal aan de espresso en cappucino gegaan en is ook de café au lait (koffie verkeerd), gemeengoed geworden. Hot en nieuw zijn momenteel de espresso automaten voor thuis. Ahold Coffee Company springt snel op deze trend in en heeft met de Café crème pads van Perla een trendy troef in handen. Nederland is een echt koffieland en hoort bij de top vijf van de wereld als het gaat om koffieconsumptie. Gemiddeld drinken we zo'n 160 liter koffie per jaar in Nederland. In de wereld komen we dagelijks op een slordige 150 miljoen kopjes koffie. Toch weten we maar weinig over de oorsprong van koffie. Arabica Robusta Koffie komt van de koffieplant en daarvan zijn meer dan zestig soorten. Twee hoef je er maar te onthouden: de Arabica en de Robusta. Aan de koffiestruik vind je bloemen, rijpe en onrijpe bessen. Alleen de rijpe bessen leveren de begeerde koffiebonen. Het plukken van de bessen gebeurt gemiddeld 8-10 maanden na het bloeien. Een koffiebes heeft normaal twee zaden, de koffiebonen. Droge methode Er zijn twee methoden om de boon uit de bes te krijgen: de droge en de natte methode. De eerste is het oudst en wordt vooral in Brazilië en West-Afrika toegepast. Hierbij worden de bessen twee tot drie weken in de zon gelegd, waarna ze de pelmachine ingaan die de buitenste schil, het vruchtvlees en de hoornschil verwijdert. Wat overblijft is de koffieboon met daaromheen het zilvervlies.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 6