'Kaas is creatief, zijn fun!' Ahold Flitsen oktober 2001 Zeg je bij Albert Heijn 'KAAS EN EIEREN', dan volgt vrijwel onmiddellijk de naam Wim Baars. De man die Nederland aan de FRANSE KAAS kreeg en het 4-GRANENEI in de schappen, om maar eens enkele mijlpalen te noemen. En daar is meer voor nodig dan een sterke handelsgeest. PASSIE voor het product, maar vooral CREATIVITEIT. Nieuwe mogelijkheden zien waar anderen bezig zijn de trend te volgen. Begin september verliet hij officieel Albert Heijn. Niet omdat hij er genoeg van had -'VAN ZUIVEL KRIJG JE NOOIT GENOEG'- maar omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Flitsen sprak met de 'ZUIVELKONING die zich nu ook verheugt op zijn eerste golfles. Wim Baars, ex-categorymanager Kaas en Eieren Albert Heijn: Afscheid nemen van het bedrijf waar u ruim twintig jaar de zui- velschappen vulde, hoe moei lijk is dat? 'Dat is niet gemakkelijk. Bij Albert Heijn heb ik altijd de vrijheid gekregen om iets nieuws op de Nederlandse zuivelmarkt te zetten, heb ik mij als mens en als manager enorm kunnen ontwikkelen. En dat gaat door, nog steeds. Grappig, één van de leveran ciers op mijn afscheidsfeest - een fantastische happening trouwens - verbaasde zich ero ver dat ik 'nu al' ophield, had nog minstens zes jaar met mij doorgewild. 'Maar ik ben 65 en dan moet dat nu een maal'. vertelde ik hem. Dat had hij niet gedacht.' Want u staat nog steeds met beide benen in uw werk? 'Absoluut, zaken die ik ben begonnen zijn nog niet af. Een voorbeeld? De kaascen trale in Culemborg waar al onze Nederlandse kazen lig gen te rijpen. Die heb ik sa men met de directie en een geweldig team van medewer kers laten groeien. De volgen de uitbreiding staat voor de deur. Jammer dat ik daar niet meer direct bij betrokken ben. Mijn stempel kan ik daarop wel figuurlijk druk ken, want de directie van de kaascentrale bood mij on langs een plaquette aan waar op staat dat de eerste steen wordt gelegd door Wim Baars. Dat doet me wel wat, die waardering.' Hoe bent u bij Albert Heijn terecht gekomen 'Na mijn studie economie stuurde ik twee open sollici taties: één naar de Bijenkorf en één naar Aliold. De Bijen korf hapte het eerst en daar heb ik zo'n beetje alle pro ductgroepen op de levens middelenafdeling gedaan. Die afdeling was toen nog groot en trendsettend en ik heb daar de meest vreemde acties voorbereid: China-ac- ties met heel bijzondere ei eren, Mexico-promoties en nog meer opvallende activi teiten. Een mooie tijd, maar eindjaren zeventig stopte de Bijenkorf met food. Toen klopte Ahold aan met de vraag of ik de Miro wilde up graden, meer vers, een breder assortiment van een hogere kwaliteit in de schappen kon krijgen. Een uitdagende ldus die ik graag aannam. Vervol gens gingen Miro en Albert Heijn samen en ik werd cate- goiymanager Zuivel bij Al- bert Heijn. De productgroep werd gesplitst en ik nam de afdeling 'niet vloeibaar' voor mijn rekening.' Wat trekt u aan in zuivel? 'Zuivel heb je iedere dag no dig. Bovendien is het een pro ductgroep waarin je ontzet tend creatief kunt zijn. Ik houd niet van regelmaat, zoek voortdurend naar varia ties en verbeteringen. Vooral kaas is daarvoor een prachtig product.' U hebt Nederland aan de Franse kaas gekregen. 'Een beetje overdreven, maar inderdaad, ik heb er wel een rol in gespeeld. Begonnen met de traditionele soorten zoals Port Salut, Brie en Ca membert, daarna de blauw- schimmels en geitenkazen en uiteindelijk bijzondere exclu sieve kaasjes. Kaas met ho ning, gember, pistache en ba con. En wel eens kaas met as geproefd? Of geitenkaas met bloemen en aardappelschil len? Verrukkelijk! De band die je door de jaren heen met leveranciers opbouwt is es sentieel. Tweerichtingsver keer is dat. Samen met hen ontwikkel je nieuwe produc ten, maak je een kaas ge schikt voor de Nederlandse markt. Je moet creatief zijn, vooral ook in de presentatie. Frais emballée is daar een goed voorbeeld van: stukjes kaas vers voorverpakken. De consument wil namelijk zijn eigen stuk kaas uitzoeken in de bedieningsafdeling zonder daarvoor altijd naar de zelfbe dieningsafdeling te moeten. Verder is een goed actiebeeld belangrijk, je moet eens wat anders proberen dan het obli gate kaasplateau en dat via media als de televisie en Al- lerHande aan de consument presenteren. Hem vooral ver tellen wat hij met de kaas kan, een context aanbieden waarin het product past: bij welke wijn of in welk ge recht.' Wat hebt u met eieren bereikt? 'Toen ik bij Albert Heijn bin nenkwam verkochten we twee soorten eieren: scharrel en batterij-eieren. Dat was al jaren zo, er zat geen ontwik keling in de productgroep. 'Jongens', zei ik, 'aan eieren is toch fun te beleven!' Dan ga je letterlijk het land op en kom je prachtige soorten te gen als het 4-granenei, het grasei en het Columbian Black Tail-ei. Dat laatste komt van een kippensoort die in Engeland kilometers land heeft om op rond te scharre len. Natuurlijk proefje dat!' Voor uw inspanningen bent u meer dan eens gelauwerd, wat zijn de meest dierbare onder scheidingen? 'De Mérite Agricole, die ik in 1998 van de Franse overheid kreeg voor mijn jarenlange promotieactiviteiten voor Franse landbouwproducten. Slechts zeven mensen in Ne derland zijn hiermee tot nu toe onderscheiden. Het feest in Parijs dat daaraan vast zat en waarop mijn vrouw en kinderen onverwacht ver schenen, zal ik nooit verge ten. Dan de onderscheiding van Saint Eguzon, een prijs voor mijn verdiensten op het gebied van kaas. En op mijn afscheidsfeest werd ik aange naam verrast met de titel Ma gister Caseus van het Guilde des Maitres de Fromages. Ik ben de eerste aan wie die titel is toegekend en gevraagd om in de jury plaats te nemen die iemand in Europa aanwijst voor de titel in 2002.' Dus u leunt tevreden achterover? 'Tevreden, ja, maar achter over leunen is niets voor mij. Ahold heeft mij gevraagd om het team van Ahold European Sourcing te komen verster ken. Daarnaast heb ik een aantal interessante aanbie dingen van leveranciers ge kregen die ik serieus over weeg. Functies met een hoog consultancy-gehalte, waarin ik mijn know how prima kwijt kan. Maar voorlopig niet meer dan een paar dagen in de week. Ik speel bridge, mag graag naar de paarden rennen en ga me eindelijk eens serieus met de golfsport bezighouden. Van mijn zo nen heb ik een pakket lessen gekregen, da's weer een nieu we uitdaging, hè?'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 4