dikke plus of vette min in je carrière? 'Collega's zijn een stapje verder' 'Imago van praatjesmaker is echt achterhaald' OR-werk: 10 Ahold Flitsen oktober 2001 Volgend jaar april organiseren de OR-en van Ahold in Nederland een nieuwe verkiezingsron de voor de periode 2002 - 2005. De voorbereidingen startten in september, toen bestuurders en OR-en bij elkaar kwamen voor enkele belangrijke afspraken. Aan de orde kwam: hoe wer ken we samen? En welke waarde heeft het OR-lidmaatschap voor je carrière? NIEUWS Dit OR-lid stopt 'Direct aanknopingspunt voor de bespreking was een enquê te onder de huidige OR-leden', zegt COR-voorzitter Ruud Beu- mer. 'Dit voorjaar hebben we bij hen gepolst hoe zij het OR- werk ervaren en of zij in april weer verkiesbaar zijn. Veel le den houden het op één zit tingsperiode, al ervaart me nigeen het werk als erg interessant. We wilden met el kaar bespreken hoe we hier mee zullen omgaan.' Aanpoten De OR-en werken sinds 1999 steeds meer 'strategisch'. Dat wil zeggen dat zij in principe meedenken met de bestuur der in het proces dat leidt tot een besluit. In principe, want het is dan noodzakelijk dat de bestuurder hen in een vroeg stadium informeert en inscha kelt. De ene bestuurder is daartoe meer bereid dan de andere. Daarbij is het tempo van besluitvorming hoog, en voor de OR is het dus aanpo ten geblazen. 'Het vergt ver trouwen van beide kanten', zegt Ruud. 'En een flinke tijds investering van de OR-leden.' Loopbaan De OR-en krijgen voldoende ruimte voor hun werk, vinden OR-leden. Ook de COR heeft geen reden daaraan te twij felen. OR-leden kunnen reke nen op vrijstellingen van hun 'gewone' taken. Een extra op leiding of promotie zal bij ve len echter even moeten wach ten. Strategisch OR-werk is intensief! Uit de enquête blijkt dan ook dat een aantal leden het OR-werk beschouwt als een stop op hun carrière. Daar om stappen ze na één periode uit. 'Daardoor zie je nieuwe initiatieven ontstaan,' zegt Ruud. 'Bij Etos bijvoorbeeld, worden OR-leden nadrukkelijk uitgenodigd deel te nemen aan projectgroepen rondom een specifiek probleem. Dat maakt de deelname intensief, maar voor beperkte duur. Een ander idee is management- trainees voor een bepaalde tijd in de OR te laten mee draaien. Dat is niet zo gek', vindt de COR-voorzitter, 'want als OR-lid doe je een brede overlegervaring op en krijg je inzicht in het bedrijf.' De vraag die overblijft is of OR-leden uiteindelijk voor hun carrière profijt hebben van hun OR-jaren. Volgens Ruud zit dat snor: 'Menig bestuur der beschouwt een periode in de OR als een positieve aante kening in je dossier. Je leert er namelijk een hoop.' daar valt bij Albert Heijn goed over te praten. Zo ben ik overgestapt van een 'moeilijke' winkel naar één die al goed draaide. Deze winkel in Voorburg (1109) had tot voor kort meer kader en er werken prima Verkoopspecialisten. Dat scheelt een hoop werk. Die overstap ging in goed overleg. Ja, dat is erg belang rijk.' Verkoopmanager AH Leo Wubben 'Het klinkt misschien vreemd', zegt OR-lid AH Leo Wubben. 'Maar bijna vanaf het begin in 1999 wist ik: ik houd het op één zittingsperiode. Ik ben nu Ver koopmanager en ik wil graag doorstromen naar een functie als Supermarktmanager. Daarvoor moet ik een studie oppakken die tijd kost. Gemiddeld? Ik besteed ik zo'n twaalf tot zestien uur aan het OR- en COR-werk samen. Een studie past daar gewoon niet bij. Een al te zware baan trouwens ook niet. Maar Kort lijntje 'Een tip voor mensen die best eens een OR-periode mee willen draaien? Bespreek je plannen open met je leidinggevende. Het is belangrijk dat hij of zij er achter staat. Om te weten wat het je kost aan tijd, kun je bijvoorbeeld een OR-lid uitnodigen om dat met jullie beiden door te nemen. Het is een kwestie van geven en nemen: zelf 'gebruik' ik mijn SM als klankbord voor ontwikkelingen in het bedrijf waar we als OR bij betrokken zijn. Mijn leidinggevende heeft dus een kort en exclusief lijntje naar de actualiteit!' Stapje verder 'Ik hoop dat m'n OR-ervaring gaat bijdragen aan mijn carrière', zegt Leo. 'Het is waar: ik heb er veel van geleerd. Maar, tot nu toe pluk ik daar nog niet de vruchten van. Ik zie dat collega's van drie jaar ge leden een stapje verder zijn. Ik maak deze zittingspe riode af, maar sta ondertussen te trappelen: die car- rièrestap, die studie, die wil ik ook! Wat ik straks het meest zal missen van het OR-werk? Al die informa tie, op zoveel vlakken: van nieuwe bedrijfskleding tot een overname.' Dit OR-lid tekent bij 'Het laatste halfjaar heb ik echt het besluit geno men', zegt Gall Gall-er Frank van den Berg. 'Ik ga dóór met OR-werk. Dit is mijn eerste zittingsperiode en ik vind het leuk en interessant. Hoe leuk? Nou, vroeger was mijn werk de winkel. Nu is mijn werk óók de winkel, maar eigenlijk heel Gall Gall.' Vliegende kiep Frank van den Berg, filiaalmanager Gall Gall 'Ik zit, behalve in de OR van Gall Gall, óók in het dagelijks bestuur van de COR, dus ga maar na: ik ben er samen zeker twee dagen per week aan kwijt. Of dat slecht is voor mijn carrière? Bij Gall heb ik dat niet meegemaakt; ook niet bij anderen. Het vraagt wel een aanpassing in je werk. En begrip van je leidinggevende. Mijn regiomanager is zelf OR-lid geweest, dus mogelijk heb ik geluk. Je mag het best weten: anderhalfjaar geleden zag ik dat ik de grip op mijn winkel begon te verliezen. Het bedrijf heeft me toen tijdelijk vrijstelling gegeven van mijn taak als filiaalmanager. Ik werd ingezet als vliegende kiep. Nu heb ik weer een eigen winkel; in Haarlem, met medewerkers die best eens een vrije dag willen omruilen. Ja, ook van hen wordt dus flexibiliteit ge vraagd. Hun voordeel: ze horen nog eens wat.' Alle ruimte 'Dat oude imago van: OR-mensen zijn praatjesma kers en onruststokers, dat is echt achterhaald', vindt Frank. 'Onze directeur, Jeroen Smits, draait er geen doekjes om: hij zegt dat hij OR-werk veel vindt toevoegen. En als ik het kantoor van Gall Gall bin nenstap, schieten veel mensen me aan. Als OR-lid ben ik overal van op de hoogte en collega's nemen dat erg serieus. Op mijn beurt krijg ik alle ruimte om bij beleidsmakers binnen te stappen, voor informa tie. 'Ja', lacht Frank, 'ik doe dat wel. Ik weet dat veel mensen - ook OR-leden - die drempel hoog vin den. Een tip voor nieuwkomers? Ga ervoor datje je zegje kunt doen en laatje niet van de wijs brengen. Die bestuurder straalt gegarandeerd overwicht uit. Maar jij zit daar om vragen te stellen. En het mooie is: dat vindt de bestuurder ook!' ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 10