n o l\UI 9 Veilig ondernemen in Rotterdam Wat kun je en mag je doen in bedreigende situaties Food Plaza: kader veel op de vloer 'Bij ons draait ailes om preventie' Activiteiten waarbij DBA betrokken is in vier grote steden Rotterdam, wereldstad met een mengelmoes van zeker 80 verschillende nationaliteiten. Ondernemers in stadsdeel het Oude Noorden hebben genoeg inloop van klanten. 'Maar helaas ook een steeds onvei liger gevoel, door de toename van het aantal winkeldiefstal len, bedreigingen en overvallen de laatste jaren', vertelt AH- clustermanager Louis van Duren. Daarom is er op initia tiefvan de clusters, samen met DBA een speciaal projectteam Veilig Ondernemen Winkel Cen trum Noord gevormd. 'Hierin werken de betrokken onderne mers, een officier van Justitie, de wijkagenten, gemeente en DBA samen aan concrete veilig heidsplannen. 'Met merkbare resultaten', constateert Louis. 'Uit onderzoek bleek onder andere dat het aantal winkel delicten veel hoger is dan het aantal aangiftes. Winkeliers deden niet altijd aangifte, omdat er naar hun idee weinig mee gebeurde. De politie had niet genoeg mensen om hier voldoende aandacht aan te geven. Inmiddels zijn er agen ten voor dit doel vrijgemaakt, is de samenwerking met de politie verbeterd en verloopt de aangifteprocedure efficiën ter. Er is sowieso meer toezicht in het winkelcentrum door de politie. Dat schrikt heel wat criminelen af en geeft zowel klanten als winkelmedewerkers een veiliger gevoel.' Er wordt nu samen met B&W onder zocht of dit initiatief verder uitgerold kan worden in Rotterdam. Utrecht Ook hier gaan we binnen kort om de tafel met politie en gemeente om aandacht te vragen voor veiligheids problemen. De HOMAG-training Hoe benader je iemand die een fles drank in zijn jas stopt? Wat moet je doen als een klant bij je kassa begint te schelden omdat hij te lang moet wachten naar zijn idee? De do's en don'ts in dit soort situaties leer je in trainingen,' vertelt Edwin Boom van bureau Kangoeroe. Zoals de HOMAG- training die zijn bureau verzorgt voor complete winkelteams van Etos en Albert Heijn. 'HOMAG staat voor Herkennen en Omgaan met Afwijkend Gedrag. Het gaat dan om over treden van huisregels, milde vormen van verbale of non- verbale agressie tot maximaal dreigend fysieke agressie, dief stal of een poging daartoe. We trainen winkelmedewerkers hun eigen emoties bij dit soort spannende situaties te herkennen én te beheersen. Daarom is er, naast een stukje theorie, een praktijkdeel waarin veelvoorkomende situaties worden nagespeeld door acteurs', vertelt Edwin. 'Door de training krijgen cursisten meer zelfvertrouwen. Ze weten wat ze kunnen en mogen doen in bedreigende situaties. Daarbij leren we ze ook dat veiligheid - van zichzelf, collega's en natuurlijk de klanten - bij elke benadering voorop staat. Al met al staan ze door deze training stukken steviger in hun schoenen.' Vlak achter de Dam in Amsterdam staat Albert Heijn 1001 Food Plaza. 'Een unieke locatie', vindt supermarktmanager Henk Hutting. 'Een van de drukste en gezelligste plekken in de hoofdstad. Dat trekt natuurlijk heel veel mensen aan. Dan heb je soms ook te maken met mensen die overlast veroorzaken. Vooral op de trappen voor het filiaal gebeurt dat wel eens. Geen prettig gezicht." Daarnaast wordt Food Plaza, zoals wel meer bin nenstadwinkels, frequent geconfronteerd met ver grijpen die uiteenlopen van winkeldiefstal en agressief gedrag tot over vallen. 'Dat heeft een enorme impact gehad op onze winkel. We doen er alles aan om ons ertegen te wapenen, met beveili gingscamera's en buizen postsystemen, waardoor caissières nooit grote be dragen in hun la hebben. Je kent dat wel. Maar je kunt van je winkel toch ook geen bunker maken. Dan jaag je ook je klanten weg.' De medewerkers worden regelmatig ge traind in het omgaan met ongewenst gedrag op de winkelvloer. Op die winkel vloer is ook het kader veelvuldig te vinden. Dat draagt volgens Hutting bij aan een veiligheidsgevoel bij de medewerkers. 'Verder zijn er, naast de bekende camera's, poortjes en spiegels en een zeer alerte beveiligingsdienst. Daarmee is de kersverse checklist Veilig Openen en Sluiten opgesteld, die maandelijks geactualiseerd wordt.' En de trap? 'We werken aan een oplossing, in samenwerking met politie en gemeente.' Marcel de Droog AH 1347 Amsterdam Zuidoost: 'Ons winkelcentrum had in het verleden een wat minder goede naam', vertelt supermarktmanager Marcel de Droog. 'Om te onder zoeken hoe de veiligheid van ons personeel gewaarborgd zou kun nen blijven, is er eind 1999 een bijeenkomst tussen ons, de Albert Heijn-directie, de beheerder van het centrum, de politie en een afgevaardigde van Burgemeester Wethouders georganiseerd. Aan de hand daarvan zijn er diverse stappen genomen. Eén van die stappen is dat we onze mede werkers via een HOMAG-cursus willen leren hoe ze met lastige klanten en bedreigende situaties om moeten gaan. Een andere stap is dat we één keer in de twee maanden met diverse partijen, zoals de Dienst Beveiliging Ahold, de buurtregisseur, de politie en de Nederlandse Veiligheidsdienst de veiligheid in en rond de winkel evalueren. Ook bespreken we wat we de daaropvolgende periode kunnen doen om onze winkel veilig te houden. Bij ons draait alles om preventie.' Het gros van het per soneel heeft inmiddels de HOMAG- cursus afgerond. Caissière Merita Gessen 'Wanneer klanten me vij andig aanspraken, reageerde ik voorheen soms ook vijandig. In de cursus heb ik geleerd om goed naar een dergelijke klant te luisteren en dan rustig naar een passende oplossing te zoeken.' Verkoopspecialist Pamela Held: 'Dankzij de HOMAG-cursus sta ik minder snel voor verrassingen en kan ik adequater op vervelende situaties n Enschede Hier is al een paar jaar gele den een veiligheidsnetwerk ingericht. Diverse partijen zitten regelmatig om tafel. Dat heeft onder andere geleid tot de gezamenlijke meerjarenaanpak van de problematiek rond hard- drugsverslaafden. Verder is er een aanzet gegeven voor het instellen van een Keur merk Veilig Ondernemen in winkelcentrum Deppen- broelc Rotterdam Hier is een groot onderzoek naar veiligheid en onveilig heid recent afgerond en aangeboden aan de burge meester. 400 ondernemers in het Oude Noorden heb ben meegedaan. Op korte termijn is gevraagd om politietoezicht in de wijk, op langere termijn is om structurele maatregelen verzocht, zoals camera bewaking, toezicht en opleiding. Ondernemers is o.a. gevraagd de omgeving schoon te houden en ver lichting in de etalages aan te houden. Dat geeft meteen een heel ander en prettiger beeld van een straat en ver groot het gevoel van veilig heid. Amsterdam Medio september gaan we in gesprek met de hoofd commissaris van politie. Dan wordt de veiligheid- problematiek besproken voor alle werkmaatschap pijen van Ahold.

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 9